ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2013 р. 14 год.22 хв.Справа № 821/717/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представників позивача Куценко В.В., Кудіної В.І., представника відповідача Зеленіної С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліка" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ліка" (позивач) звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.11.12 №0008691502 про визначення грошового зобов'язання з орендної плати в сумі 12970 грн. 28 коп. та застосування штрафу в сумі 1622 грн. 28 коп. Позивач посилається на те, що має в оренді земельна ділянка площею 0,4177 га по вул. Патона, 8 м. Херсона, сплачує орендну плату відповідно до договору оренди від 13.02.04, укладеного з Херсонською міською радою із змінами. Затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона не є підставою для застосування сторонами договору оренди нової орендної плати, зміни щодо нового розміру орендної плати в договір оренди не вносилось. Згідно пункту 2.2 вказаного договору, строк його дії закінчився 01 серпня 2011 року. Для поновлення цього договору на новий строк, позивач звернувся до орендодавця з відповідним клопотанням. Пунктом 1.6 свого рішення від 24 червня 2011 року № 280 Херсонська міська рада поновила договір оренди вищевказаної земельної ділянки, виклавши його в новій редакції, та встановивши з 01.08.11 розмір орендної плати 5 % від нормативної грошової оцінки ділянки, а з 01.09.11 - 4 %.
Представники позивача прибули в судове засідання, просять задовольнити позов.
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (відповідач, ДПІ у м. Херсоні) заперечує проти позову, мотивуючи тим, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Згідно зі ст. 271 ПКУ базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого у розділі XII "Плата за землю". Рішенням Херсонської міської ради від 31.03.11 № 178 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона. Відповідно до пункту 6 цього рішення суб'єктам господарювання, незалежно від форм власності та підпорядкування, необхідно отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі та надати до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з плати за землю із врахуванням нової оцінки з 01.06.11.Зазначене рішення оприлюднене в газеті "Херсонський вісник" від 07.04.11 № 14 (1077) та на офіційному сайті Херсонської міської ради у розділі "Нормативні акти" - "Рішення міської ради". Якщо рішення ради про затвердження технічної документації та введення в дію нормативної грошової оцінки опубліковано та введено в дію відповідно до положень чинного законодавства до 01.07.2012, таке рішення має бути враховано землекористувачем при розрахунку податкових зобов'язань, починаючи з дати введення нормативної грошової оцінки. В порушення чинного законодавства підприємство ТОВ "Ліка" декларує податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.06.11р. по 31.07.11р. без врахування оновленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ "Ліка" є юридичною особою, платником податків, знаходиться на обліку в ДПІ у м. Херсоні. Державною податковою інспекцією у м. Херсоні було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Ліка" з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету плати за землю за період з 01.06.2011 по 31.07.2011, за наслідками якої складено акт від 16.10.12 № 2194/15-2/31006678. Податковою інспекцією було виявлено порушення позивачем пп. 271.1.1 п. 271.1, п. 288.1, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.06.2011 по 31.07.2011. За період червень-липень 2011 року позивач задекларував 18918 грн. 10 коп. орендної плати за землю (9459 грн. 05 коп. щомісячно), тоді як, на думку ДПІ, повинен сплачувати по 15944 грн. 19 коп. орендної плати щомісячно, заниження склало 12970 грн.
За наслідками перевірки ДПІ у м. Херсоні прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008691502 від 02.11.2012 про визначення позивачу грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 12970 грн. та застосування штрафу в сумі 1622 грн. 28 коп.
Позивач оскаржував податкове повідомлення-рішення до ДПС у Херсонській області ста Державної податкової служби України, але скарги були залишені без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Положення Податкового кодексу регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу.
Як установлено пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПКУ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Кодексу). Пунктом 286.2 ст. 286 ПКУ встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за відповідною формою з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Згідно з п. 288.4 ст. 288 ПКУ розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Суд вважає обґрунтованим посилання позивача на те, що розмір орендної плати за договором є суттєвою умовою договору оренди, зміна розміру орендної плати можлива тільки за взаємною згодою сторін, оскільки договором не передбачено право орендодавця в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати. Положеннями ПКУ передбачено, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди. Саме умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами і орендодавець має право вимагати сплати, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом такого договору, у визначеному договором розмірі. ДПІ повинна контролювати питання дотримання умов щодо мінімального та максимального розміру орендної плати. Пунктом 288.5 ст. 288 ПКУ передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до вимог п.п. 271.1.1 п. 271 ст.271 Податкового кодексу України, базою оподаткування для платника податку є нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки згідно з п. 274.1 ст. 274 ПКУ, отже, позивачу необхідно було визначити податкові зобов'язання по орендній платі за землю відповідно до договору оренди, але не нижче законодавчо встановленого мінімуму (трикратного розміру земельного податку). Але позивачем цього зроблено не було.
Судом встановлено, що позивач не сплачував орендну плату в розмірі, яка встановлена договором оренди, діючим в червні-липні 2011 року. За договором оренди від 19.03.04 № 040471300061, укладеному між позивачем та Херсонською міською радою, про оренду земельної ділянки під продовольчим ринком, площею 0,4177 га по вул. Патона, 8 м. Херсона, (з урахуванням внесених в березні 2009 року змін) розмір орендної плати з 01.01.08 встановлений сторонами не в твердій сумі а відсотковому відношенні до нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 5 % від суми оцінки. При цьому розмір нормативно-грошової оцінки в договорі також не зазначений. Тому виходячи з таких умов договору оренди, позивач мав сплачувати орендну плату у червні-липні в розмірі 5 % від діючої в цьому періоді нормативно-грошової оцінки ділянки.
Згідно листа № 01-2345 від 26.09.12 управління Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є об'єктом оренди позивача, станом на 01.06.11 становить - 3826604 грн. 98 коп. в т.ч. 3785512,50 грн. за 0,4125 га та 41092 грн. 48 коп. за 0,0052 га. Сума орендної плати за рік (5 %) складає 191330 грн. 26 коп., щомісячний платіж орендної плати відповідно 15944 грн. 19 коп. Позивач сплачував щомісячно тільки 9459 грн. 05 коп. орендної плати.
Та обставина, що з 01.08.11 між позивачем та міською радою діє новий договір оренди, не має значення при вирішенні даної справи.
Посилання позивача на незаконність застосування нової нормативної грошової оцінки земель м. Херсона з 01.06.11 суд не приймає до уваги, оскільки рішення Херсонської міської ради від 31.03.2011 року № 178 не визнано нечинним, не скасоване та є діючим, отже воно обов'язкове до виконання. Позивач або інші суб'єкти господарювання не звертались до суду з позовом про скасування даного рішення або його окремих положень.
Суд погоджується з доводами представника ДПІ про те, що у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі.
Посилання представника позивача в судовому засіданні на порушення податковою інспекцією вимог п.п. 4.1.9. статті 4 Податкового кодексу України, відповідно до приписів якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситись пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила і ставки, суд вважає таким, що також не має відношення до даного спору, оскільки матеріали справи не підтверджують факту змін ставок плати за землю, змінилась тільки нормативно-грошова оцінка.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи, суд вважає, що заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають задоволенню, порушень чинного законодавства при прийнятті податкового повідомлення-рішення не встановлено. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Ліка" в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби від 2 листопада 2012 року № 0008691502.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 квітня 2013 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.2.9