Головуючий у 1 інстанції - Коршиков С.К.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2013 року справа №812/1673/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі:
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Ханової Р.Ф.,
Яковенка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 березня 2013 р. у справі № 2а/812/1673/13-а (головуючий І інстанції Коршиков С.К.) за позовом Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 3661,91 грн. та штрафної санкції в сумі 170,00 грн., -
В С Т А Н О В И В :
До Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 3661,91 грн. та штрафної санкції в сумі 170,00 грн.(а.с.2,3)
Постановою суду першої інстанції від 05.03.2013 року адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 3661,91 грн. та штрафної санкції в сумі 170,00 грн. задоволено повністю.
Стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на користь Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської суму заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня по листопад 2011 року в сумі 3661,91 грн. та суму штрафної санкції в розмірі 170,00 грн., перерахувавши стягнені кошти на р/р 37195104001226 в УДК в Новоайдарському районі ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 21792577 (а.с. 26-29)
Не погодившись з таким рішенням, відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі. (а.с. 36-42)
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Відповідач - ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа - підприємець Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 22.09.2008 № 23710000000000859 (а. с. 5). В УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області був зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування 22.09.2008 (а. с. 6).
В період з 23.09.2008 по 18.11.2011 як платник податків знаходився на податковому обліку в Новоайдарському відділенні Старобільської МДПІ, що підтверджується довідкою № 193 від 26.02.2013 (а. с. 24).
16.05.2012 фахівцями УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області складено акт № 5, відповідно до якого встановлено факт неподання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2011 рік (а. с. 7).
На підставі зазначеного акту, п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», начальником УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області Коробка О.О. 16.05.2012 було прийнято рішення № 98 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якого по відношенню до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 170,00 грн. (а. с. 8). Зазначене рішення була направлено на адресу відповідача, проте отримано не було, оскільки на адресу позивача повернувся конверт із зазначенням про закінчення терміну зберігання (а. с. 8 зв.).
У зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску станом на момент звернення з позовом до суду недоїмка відповідача за період з січня по листопад 2011 року складає 3661,91 грн., що підтверджується карткою особового рахунку платника (а. с. 9) та повідомленням - розрахунком від 05.12.2012 (а. с. 11).
05.12.2012 УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області винесена вимога про сплату боргу № Ф-233 (а. с. 10). Вказана вимога не була отримана відповідачем, оскільки на адресу позивача повернувся конверт із зазначенням про закінчення терміну зберігання (а. с. 10).
Відповідач суму боргу, зазначеної у вимозі, та суму штрафної санкції, зазначеної в рішенні № 98 від 16.05.2012 у встановленому законом порядку не оскаржив, борг в повному обсязі не сплатив.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010(далі Закон № 2464).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно п. 2 ч. 4 ст. 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 зазначеного Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до ст. 25 Закону № 2464, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно ч. 10 ст. 25 Закону № 2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 3.1 Постанови Пенсійного фонду України «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №22-2 від 08.10.2010, зареєстрованої Мінюстом України 01.11.2010 за №1014/18309 передбачено, що страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць.
Згідно Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289, розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Нарахована за рішенням від 16.05.2012 № 98 штрафна санкція застосована до відповідача у зв'язку з неподання, несвоєчасним подання, поданням не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Факт наявності боргу підтверджується карткою особового рахунку за період з 01.01.2012 по 28.01.2013 (а. с. 9).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець, відповідно до приписів статті 4 Закону № 2464 він є платником єдиного соціального внеску, що підтверджується актом від 16.05.2012 № 98 та, відповідно до Закону № 2464, на нього розповсюджується обов'язок щодо своєчасного подання звітності та сплати внеску у встановленому розмірі.
Відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч. 14 ст. 25 Закону № 2464, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Відповідно до ч. 15 ст. 25 Закону № 2464, рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Судом першої інстанції встановлено, що заборгованість по сплаті штрафної санкції в сумі 170,00 грн. відповідачем не сплачена, рішення № 98 від 16.05.2012 у встановленому законом порядку не оскаржено.
На підставі вищевикладеного колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позовна вимога Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області в частині стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 штрафної санкції в сумі 170,00 грн. є доведеною та такою, що підлягає задоволенню.
Також є правильним висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з огляду на наступне.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а. с. 5), 15.11.2011 до реєстру внесено запис № 23710050001000859 про внесення рішення фізичної особи - підприємця про припинення підприємницької діяльності.
Отже, позивач у період з січня по листопад 2011 року зареєстрований як фізична особа-підприємець та знаходився на спрощений системі оподаткування, перебував на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області як платника єдиного внеску, а тому на нього розповсюджувалися вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо сплати єдиного внеску.
Для платників фіксованого податку пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 13 лютого 1998 року №129/98-ВР, встановлено порядок перерахування з фіксованого податку відрахувань до ПФУ, а саме: до внесення відповідних змін до порядку здійснення відрахувань на державне пенсійне страхування громадянами-підприємцями, що сплачують фіксований податок, 10 відсотків сум цього податку, що надійшли до відповідного місцевого бюджету, перераховуються до Пенсійного фонду України, а 90 відсотків сум фіксованого податку, що надійшли до місцевого бюджету, спрямовуються на потреби територіальної громади за визначеними нею напрямами.
Як вбачається з повідомлення - розрахунку, розмір заборгованості по доплаті до мінімального страхового внеску за період з січня по листопад 2011 року складає 3661,91 грн. (а. с. 11).
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено, що заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3661,91 грн. відповідачем не сплачена, вимога про сплату боргу № Ф-233 від 05.12.2012 у встановленому законом порядку не оскаржена.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду 1-ї інстанції. Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05березня 2013 р. у справі № 2а/812/1673/13-а- залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05березня 2013 р. у справі № 2а/812/1673/13-а- залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Гайдар
Судді: Р.Ф.Ханова
М.М. Яковенко