УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" квітня 2013 р. справа № 419/8765/12 Провадження №6а-419/21/12 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мартиненка О.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Фірсіка Д.Ю.
за участю:
представника Центру: Севрюк Н.О.
представника відповідача: Фесенко Я.С.
представника позивача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації
на ухвалу Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 30 листопада 2012 року у справі №419/8765/12 (провадження №6а-419/21/12) за заявою управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради про зміну порядку та способу виконання рішення у справі №2а-2012/2010 за позовом ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок одноразової щорічної допомоги на оздоровлення, -
в с т а н о в и в :
Постановою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 30.12.2010р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2012р., позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено.
Визнано незаконними дії та бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради щодо нарахування щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, передбачену ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за періоди 2009-2010 роки не в повному обсязі.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 одноразової щорічної допомоги на оздоровлення з розрахунку п'яти мінімальних заробітних плат у відповідності зі ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 2009-2010 роки, за виключенням сум, що вже ним отримані.
Визнано незаконними дії та бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради щодо нарахування щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги, передбачену ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період 2009-2010 роки не в повному обсязі.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 щорічної грошової допомоги до 5 травня, за період 2009-2010 роки з розрахунку сум мінімальних пенсій за віком у відповідності зі ст.13 Закону України
«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за виключенням сум, що вже ним отримані.
19.11.2012р. управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради звернулось до суду із заявою про зміну порядку та способу виконання рішення, в якому просило визнати дії Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації протиправними та зобов'язати Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації виплатити з розрахункового рахунку розпорядника коштів на користь ОСОБА_4 всю суму не донарахованої разової грошової допомоги до 5 травня за 2009-2010 роки в законодавчо встановленому розмірі, відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ухвалою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 30 листопада 2012 року заява відповідача задоволена. Зобов'язано Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації виплатити з розрахункового рахунку розпорядника коштів на користь ОСОБА_4 всю суму не донарахованої разової грошової допомоги до 5 травня за 2009-2010 роки в законодавчо встановленому розмірі, відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Не погодившись з ухвалою суду, Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить оскаржувану ухвалу скасувати та постановити нову, якою в задоволенні заяви про зміну порядку та способу виконання рішення відмовити. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції не прийняв до уваги ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення, а не Центр. Також, заявник апеляційної скарги наголошує на тому, що Центр не приймав участі у справі під час її розгляду, він не є правонаступником управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради, а тому, оскаржувану ухвалу неможливо визнати законною та обґрунтованою.
Дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради до суду із заявою про зміну порядку та способу виконання судового рішення стало те, що Управління не призначає і не виплачує допомогу до 5 травня, у зв'язку з чим відповідач просив змінити порядок та спосіб виконання судового рішення шляхом зміни боржника на Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
З такими доводами погодився суд першої інстанції та постановив ухвалу про зміну порядку та способу виконання судового рішення в частині.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі,
та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.
Предметом розгляду справи №2а-2012/2010 було визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради та зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради здійснити нарахування та виплату щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, передбачену ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щорічної грошової допомоги до 5 травня у відповідності зі ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період 2009-2010 роки.
Постановою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 30.12.2010р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2012р., позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.10.2012р. у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 30 грудня 2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2012 року - відмовлено. Підставою для відмови у відкритті касаційного провадження стало те, що касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки доводи, викладені у ній, не спростовують висновків у рішеннях судів попередніх інстанцій і не викликають необхідності перевіряти матеріали адміністративної справи.
Так, судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що неправомірної бездіяльності припустилося саме управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради, яке порушило право позивача на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а відтак, саме управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради повинно вчинити певні дії задля відновлення порушених прав позивача.
Під час розгляду справи судом першої та апеляційної інстанції, клопотань щодо заміни неналежного відповідача належним не заявлялося, як не заявлялось і клопотань про залучення в якості третіх осіб Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Змінюючи порядок та спосіб виконання судового рішення, суд першої інстанції, фактично, змінив постанову Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 30.12.2010р., яка набрала законної сили 29.08.2012р. та не звернув уваги на те, що зміна чи
встановлення способу і порядку виконання судового рішення не має на меті зміну сторони у справі, а є лише процесуальним питанням щодо виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту. При цьому, порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження.
Більш того, обов'язок по нарахуванню та виплаті допомоги, передбаченої ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», покладено на відповідний орган праці та соціального захисту населення, а відтак, неузгодженість в системі органів праці та соціального захисту населення щодо здійснення виплат не може бути перешкодою для захисту прав позивача.
Право позивача на отримання щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2011 року відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки таке право декларовано державою, то відповідно держава, через створені нею органи, в даному випадку органи управління праці та соціального захисту населення України, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті допомоги саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі.
Як вбачається з відповіді управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради від 22.09.2010р. за №10/408, Управління повідомило позивача про те, що щорічну грошову допомогу на оздоровлення було нараховано та виплачено в сумі 120 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи», а щорічну разову грошову допомогу до 5 травня було нараховано і виплачено у розмірі 480 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2010р. «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Таким чином, управлінням праці та соціального захисту населення щорічну допомогу на оздоровлення та разова допомога до Дня Перемоги, що виплачується щорічно до 5 травня була нарахована і виплачена у повному обсязі. (а.с.7)
Тобто, управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради, фактично, підтвердило, що саме ним нараховується та виплачується, зокрема, щорічна разова грошова допомога до 5 травня.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність змінити порядок та спосіб виконання судового рішення шляхом зміни боржника на Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Заміна сторони виконавчого провадження передбачена ст.264 КАС України та відбувається у разі вибуття однієї з сторін (стягувача або боржника) та полягає у вступі на її місце правонаступника (спадкоємця).
Проте, Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації не є правонаступником управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради, а тому і підстави для зміни боржника - відсутні.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради про те, що саме на Центр покладено обов'язок по нарахуванню та виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня, оскільки відповідно до ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції чинній на час звернення позивача до суду
та ухвалення рішення), щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Та обставина, що до теперішнього часу рішення суду від 30.12.2010р. не виконано, внаслідок неузгодженості в системі органів праці та соціального захисту населення щодо здійснення виплат, не може бути підставою для зміни порядку та способу його виконання та не може бути перешкодою для захисту прав позивача, у зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції вважає, що ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а підстави для задоволення заяви управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради про зміну порядку та способу виконання судового рішення - відсутні.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.6 ч.1 ст.199, ст.202, ст.205, ст.206 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації задовольнити.
Ухвалу Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 30 листопада 2012 року у справі № 419/8765/12 (провадження №6а-419/21/12) - скасувати та постановити нову.
У задоволенні заяви управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради про зміну порядку та способу виконання рішення у справі №2а-2012/2010 за позовом ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м.Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок одноразової щорічної допомоги на оздоровлення - відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
(Ухвалу у повному обсязі складено 05.04.2013р.)
Головуючий: О.В. Мартиненко
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов