ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2013 року 10:00Справа № 808/617/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н.В.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі
м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби Запорізької області,
до: Приватного підприємства «НВП Лідер безпеки», м. Запоріжжя,
третя особа: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, м. Запоріжжя,
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби Запорізької області (далі позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Приватного підприємства «НВП Лідер безпеки» (далі відповідач, ПП «НВП Лідер безпеки»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Виконавчий комітет Запорізької міської ради (далі третя особа, ВК ЗМР), в якому просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ПП «НВП Лідер безпеки», запис №12 від 16.11.2012, щодо зміни місцезнаходження з адреси: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 6, на адресу: 69050, м. Запоріжжя, вул. Східна, 12.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перевіркою відповідності юридичної адреси відповідача його фактичному місцезнаходженню, було встановлено, що ПП «НВП Лідер безпеки» не знаходиться за адресою, яка внесена до Єдиного державного реєстру. Крім того, позивач зазначає, що відповідач не звертався до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя із заявою про взяття на облік.
Представники сторін та третьої особи у судове засідання 10.04.2013 не з'явились.
Представником позивача до суду подане клопотання (вх.№15344 від 10.04.2013) про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Причини не прибуття представника відповідача у судові засідання 05.02.2013, 18.03.2013 та 10.04.2013 суду не відомі. Відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи шляхом надіслання на його адресу, яка внесена до Єдиного державного реєстру, ухвали про відкриття провадження у справі та судових повісток. Проте, зазначені поштові відправлення були повернуті поштою на адресу суду, у зв'язку із закінченням терміну зберігання поштового відправлення.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Згідно ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Причини не прибуття представника третьої особи у судові засідання 05.02.2013, 18.03.2013 та 10.04.2013, належним чином повідомленої про дату, час та місце розгляду справи, суду також не відомі. На час розгляду справи третьою особою не надано суду жодних клопотань чи пояснень по справі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на наведене та вимоги ч. 1 ст. 122 КАС України, оскільки представники відповідача та третьої особи тричі не з'явились у судові засідання без поважних причин, а представником позивача подане клопотання про розгляд справи за його відсутності, оскільки суд вважає, що наразі відсутні перешкоди для розгляду справи у цьому судовому засіданні, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «НВП Лідер безпеки» (ідентифікаційний код 35037516) зареєстроване у якості юридичної особи 29.03.2007 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що свідчить запис №1 наявної у матеріалах справи довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 14.01.2013 за №15593050 (далі довідка з ЄДРПОУ №15593050). Реєстраційний номер юридичної особи-відповідача у ЄДР 10001772459.
13 листопада 2012 року державним реєстратором ВК ЗМР до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №1 103 107 0011 018604 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу ПП «НВП Лідер безпеки», що не пов'язані зі змінами в установчих документах (запис №11 довідки з ЄДРПОУ №15593050). Місцезнаходження відповідача при цьому: вул. Східна, 12, Комунарський район м. Запоріжжя.
16 листопада 2012 року державним реєстратором ВК ЗМР до Єдиного державного реєстру внесено запис №1 103 105 0012 018604 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПП «НВП Лідер безпеки», при цьому місцезнаходження відповідача вже змінено на адресу: вул. Сталеварів, 6, Орджонікідзевський район м. Запоріжжя запис №12 довідки з ЄДРПОУ №15593050). Зазначений запис є останнім у довідці з ЄДРПОУ №15593050.
18 січня 2013 року позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із вимогою про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП «НВП Лідер безпеки», які пов'язані із зміною його місцезнаходженням.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 (далі Закон №755-IV).
Частиною 1 ст. 4 цього Закону визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 2 цієї статті порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону №755-IV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 19 Закону №755-IV визначено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.
Згідно абзацу 3 ч. 2 ст. 19 Закону №755-IV, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Частиною 6 ст. 19 Закону №755-IV встановлено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 30 Закону №755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Отже, Законом №755-IV чітко визначені умови внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру змін до відомостей про юридичну особу, що пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи, та змін до установчих документів юридичної особи, а саме: подання уповноваженою особою документів за місцем проведення державної реєстрації; відповідність поданих документів вимогам, встановленим статтями 19, 27 №755-IV та їх повнота.
Позивачем не надано доказів наявності підстав для залишення без розгляду державним реєстратором ВК ЗМР документів, поданих для внесення змін до відомостей про юридичну особу відповідача, які містяться в Єдиному державному реєстрі, чи доказів наявності підстав у державного реєстратора ВК ЗМР для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ПП «НВП Лідер безпеки».
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Крім того, суд вважає необхідним звернути увагу на наступне. Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Під час вирішення справи по суті, судом з'ясовано, що будь-якого нормативно визначеного порядку реалізації наданих податковому органу повноважень звернення до суду щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не має. Так само не має передбачених таким порядком підстав для реалізації цих повноважень.
З огляду на це, суд приходить до висновку про необхідність застосування норм Закону України №755-IV, який визначає обставини, за яких державна реєстрація може бути скасована.
Так, згідно зі ст. 31 Закону України №755-IV у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення засновника підприємства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів підприємства, має наслідком застосування положень Закону України №755-IV.
Таким чином, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсним рішення учасників ПП «НВП Лідер безпеки» про внесення змін до установчих документів позивачем не надано. Також позивачем не надано суду і доказів визнання повністю або частково недійсними змін до Статуту відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП «НВП Лідер безпеки», у зв'язку з чим вважає, що у задоволені позову слід відмовити.
Доводи податкового органу в обґрунтування позову стосовно не знаходження відповідача за місцем його реєстрації, суд не може прийняти до уваги, як підставу для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, оскільки така обставина може бути підставою лише для припинення юридичної особи, на підставі ст. 38 Закону України №755-IV.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163, 257 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби до Приватного підприємства «НВП Лідер безпеки», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Виконавчий комітет Запорізької міської, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.В. Стрельнікова