Постанова № 30887671, 22.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
826/4528/13-а
Номер документу
30887671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2013 року № 826/4528/13-а

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва

до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва звернулося до суду з позовом про стягнення з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 16 851,06 грн.

Ухвалою суду від 3 квітня 2013 року відкрито скорочене провадження у справі та зобов'язано відповідача у десятиденний строк з дня одержання копії цієї ухвали подати до суду заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження.

Відповідач у визначений судом строк заперечення на позовну заяву не надав, заяву про визнання позову також суду не надіслав. Відповідач ухвалу суду про відкриття скороченого провадження отримала 9 квітня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зазначає, що суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 має заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 16 851,060 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва.

Статтею 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2464) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи) - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина перша статті 5 Закону № 2464).

Таким чином, ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами планової перевірки ОСОБА_1 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою за якими покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування за період з 1 січня 2011 року по 31 грудня 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва складено акт № 8 від 28 січня 2013 року, яким встановлено порушення підпунктів 1, 2 пункту 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого донарахована заробітна плата на суму 27 807 грн. та єдиний внесок на суму 11 234,04 грн., а саме: за січень-грудень 2011 року - 4 679,54 грн., січень-грудень 2012 року - 6 554,50 грн. найманим працівникам: ОСОБА_2, ОСОБА_3 у тому числі по періодам: за січень 2011 року - 380,17 грн., лютий 2011 року - 380,17 грн., березень 2011 року - 380,17 грн., квітень 2011 року - 387,84 грн., травень 2011 року - 387,84 грн., червень 2011 року - 387,84 грн., липень 2011 року - 387,84 грн., серпень 2011 року - 387,84 грн., вересень 2011 року - 387,84 грн., жовтень 2011 року - 403,19 грн., листопад 2011 року - 403,19 грн., грудень 2011 року - 405,61 грн., січень 2012 року - 444,40 грн., лютий 2012 року - 444,40 грн., березень 2012 року - 444,40 грн., квітень 2012 року - 404,80 грн., травень 2012 року - 444,40 грн., червень 2012 року - 444,40 грн., липень 2012 року - 445,21 грн., серпень 2012 року - 445,21 грн., вересень 2012 року - 445,21 грн., жовтень 2012 року - 451,67 грн., листопад 2012 року - 1 050,40 грн., грудень 2012 року - 1 050,40 грн. Також актом встановлено порушення пункту 4.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року № 22-2.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності (частина 5 статті 8 Закону № 2464).

Як встановлено під час розгляду справи, відповідач належить до страхувальників з класом професійного ризику виробництва 5, для якого для визначення розміру єдиного внеску встановлюється 36,8%.

Також відповідач повинна була сплачувати 3,6% єдиного внеску із сум заробітної плати застрахованих осіб, в тому числі осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту).

Таким чином, відповідач в період з січня 2011 року по грудень 2012 року повинна була сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 11 234,04 грн.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 14 статті 9 Закону № 2464).

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Як вбачається з матеріалів справи, вимогою про сплату боргу від 28 січня 2013 року № Ф-719 Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва зобов'язало фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 сплатити недоїмку зі страхових внесків в розмірі 11 234,04 грн.

Вказану вимогу отримав представник відповідача 28 січня 2013 року.

Відповідно до пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464 Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Під час розгляду справи встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва на підставі складеного акту перевірки № 8 від 28 січня 2013 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 223 від 28 січня 2013 року, яким на підставі пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні санкції в розмірі 5 617,02 грн.

Вказане рішення отримав представник відповідача 28 січня 2013 року.

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 25 Закону № 2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Проте, на час звернення Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва до суду, відповідачем зазначені вимога та рішення не виконані, заборгованість по сплаті єдиного внеску в розмірі 11 234,04 грн. та штрафних санкцій в розмірі 5 617,02 грн. не погашена. При цьому, вимогу та рішення Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва відповідач до суду не оскаржив. Доказів зворотнього суду не пред'явлено.

Відповідно до абзацу шостого частини четвертої статті 25 Закону № 2464 у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки (абзацу сьомий частини четвертої статті 25 Закону № 2464).

Відповідно до Указу Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 "Про Положення про Пенсійний фонд України" основним завданням Пенсійного фонду України є, зокрема, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України). Проте, відповідачем доказів щодо сплати боргу чи своєчасного перерахування страхових внесків до Пенсійного фонду України суду не пред'явлено.

Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 16 851,06 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатила; наявність у неї вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва задовольнити повністю.

2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва (юридична адреса: 02225, м. Київ, вул. Каштанова, 6, код ЄДРПОУ 26063541) заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 16 851 (шістнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят одна) грн. 06 коп. на р/р 37194101002623 в ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя М.А.Бояринцева