ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
11 квітня 2013 року Справа № 823/682/13-а
12 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар - Нестеренко В.О.,
за участю представника позивача Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби Різника В.С. - за довіреністю № 711/10-050 від 19.02.2013р.,
представника відповідача Ватутінської міської ради Черкаської області Токаря Д.В. - за довіреністю від 25.03.2013р.,
представника третьої особи Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал» Мельника А.Ю. - за довіреністю № 148 від 02.04.2013р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до Ватутінської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Ватутінське комунальне виробниче підприємство «Водоканал» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася Катеринопільська об'єднана державна податкова інспекція Черкаської області Державної податкової служби, в якому просить стягнути з Ватутінської міської ради Черкаської області заборгованість зі сплати податку на додану вартість в розмірі 205 362 грн. 11 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідно до вимог пп. 96.3 статті 96 Податкового кодексу України, з відповідача підлягає до стягнення податковий борг в сумі 205 362 грн. 11 коп., оскільки останній є засновником Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал», яке, в свою чергу, має податковий борг на загальну суму 205 362 грн. 11 коп. Враховуючи те, що сума податку на додану вартість, яка самостійно визначена Ватутінським комунальним виробничим підприємством «Водоканал» у деклараціях з податку на додану вартість, не була сплачена у встановлені Податковим кодексом України строки, позивач просить суд стягнути її з відповідача в судовому порядку.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що підприємством частково сплачено податковий борг з податку на додану вартість, а позивач незаконно зарахував ці платежі в рахунок погашення боргів (пені) минулих періодів. Крім того, відповідач звернув увагу суду на те що, Ватутінське комунальне виробниче підприємство «Водоканал» є самостійним госпрозрахунковим підприємством, яке зареєстроване як юридична особа і має свої рахунки, в зв'язку з чим саме з вказаного підприємства необхідно стягувати податковий борг, а не з Ватутінської міської ради.
Представник третьої особи заперечення відповідача проти заявленого адміністративного позову підтримав в повному обсязі, додавши при цьому, що позивачем не дотримано порядку погашення податкового боргу комунальних підприємств, встановленого статтею 96 Податкового кодексу України; податкові вимоги, надіслані Ватутінському комунальному виробничому підприємству «Водоканал» ще у 2001 році згідно вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»; податкова застава у відповідності до вимог Податкового кодексу України не реєструвалась.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач - Ватутінська міська рада Черкаської області зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Ватутінської міської ради 21.05.1997р., ідентифікаційний код 33088050 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 157644) та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Ватутіне Черкаської області як платник податків і зборів з 30.11.2009р. за № 75/9 (довідка про взяття на облік платника податків № 211/9/29-023 від 01.12.2009р.).
Ватутінське комунальне виробниче підприємство «Водоканал» зареєстроване як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Ватутінської міської ради 12.08.1996р., ідентифікаційний код 24359125 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 157735) та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Ватутіне Черкаської області як платник податків і зборів з 24.09.1996р. за № 94 (довідка про взяття на облік платника податків № 111/9/29-023 від 04.08.2009р.). Ватутінське комунальне виробниче підприємство «Водоканал» засноване Ватутінською міською радою, знаходиться в міській комунальній власності, діє на основі самоврядування і забезпечує комунальне та побутове водопостачання та водовідведення.
Згідно з вимогами п.п. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156 п. 14.1. статті 156 Податкового кодексу України визначає податкове зобов'язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Так, згідно абз. 1 п. 57.1 статті 57 розділу II Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 статті 50 Податкового кодексу України).
Пунктом 57.2 статті 57 розділу II Податкового кодексу України, в свою чергу, визначено, що у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Днем узгодження грошового зобов'язання платника податків вважається день закінчення процедури адміністративного оскарження (набрання судовим рішенням законної сили).
Своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку, згідно п. 176.1 статті 176 Податкового кодексу України є одним з обов'язків платника податків.
Контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби, є органи державної податкової служби (п. 41.1 статті 41 Податкового кодексу України).
Так, згідно поданих Ватутінським комунальним виробничим підприємством «Водоканал»:
податкової декларації з податку на додану вартість № 9049580156 від 16.08.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за липень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 86 171 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № 9057252025 від 19.09.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за серпень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 99 025 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № 9063592122 від 17.10.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за вересень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 84 275 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № 9072651911 від 19.11.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за жовтень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 90 662 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № 9079449623 від 18.12.2012р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за листопад 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 90 103 грн.;
податкової декларації з податку на додану вартість № 9084895780 від 17.01.2013р., відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість за грудень 2012 року, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, в розмірі 23 039 грн.
Однак, означені вище суми самостійно розрахованих податкових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість відповідачем в установлені чинним законодавством терміни в повному обсязі не сплачено.
Твердження представника третьої особи стосовно неправомірного спрямування сплачених Ватутінським комунальним виробничим підприємством «Водоканал» коштів на погашення заборгованості минулих періодів спростовується п. 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, якою встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В той же час, на підставі статті 129 Податкового кодексу України за порушення строків сплати узгоджених зобов'язань з податку на додану вартість за період з 18.11.2012р. по 28.12.2012р. відповідачу нараховано пеню з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день: виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті; заниження; виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, загальний розмір якої згідно наданої позивачем облікової картки платника податків становить 9 500 грн. 35 коп.
Як наслідок, загальна сума боргу Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал», засновником якого є Ватутінська міська рада, з урахуванням часткової сплати в розмірі 277 413 грн. 28 коп. складає 205 362 грн. 11 коп.
За змістом п.п. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податковою боргу платника податків.
У зв'язку з несплатою Ватутінським комунальним виробничим підприємством «Водоканал» узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша № 1/45 від 05.10.2001р. та друга № 2/123 від 05.11.2001р., отримані уповноваженою особою відповідача 05.10.2001р. та 12.11.2001р.
Стосовно посилання представника третьої особи на відсутність факту надсилання Ватутінському комунальному виробничому підприємству «Водоканал» податкової вимоги на заявлену до стягнення суму згідно положень Податкового кодексу України, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 60.6 статті 60 Податкового кодексу України якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
27 квітня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Ватутіне Черкаської області на підставі пп. 8.2.1 п. 8.2 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. у зв'язку з несплатою суми податкового зобов'язання в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів платника податків-Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал» за реєстраційним номером 8673868. 30 жовтня 2012 року податковим керуючим складено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави, № 2 на загальну суму 51 011 грн. 26 коп.
Статтею 96 Податкового кодексу України передбачено спеціальний порядок погашення податкового боргу комунальних підприємств, яким є Ватутінське комунальне виробниче підприємство «Водоканал». Згідно п. 96.1 вищезазначеної статті у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у відповідності до вимог статті 96 Податкового кодексу України неодноразово звертався до Ватутінської міської ради як з листами про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу платника податків-Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал» (листи № 5139/24-023 від 06.09.2011р., № 5423/24-023 від 21.09.2011р., № 984 від 13.10.2011р., № 7427/24-023 від 07.12.2011р., № 139/24-023 від 06.01.2012р.), так і щодо прийняття рішення про досудову санацію комунальних підприємств міста, в тому числі і Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал» (лист № 1571/24-023 від 17.03.2011р.). Окрім того, позивачем надсилались на адресу відповідача: лист щодо ліквідації комунальних підприємств боржників № 2060/24-023 від 08.04.2011р.; подання про розгляд питання щодо розірвання контракту з керівником підприємства, який допустив податковий борг по платежах до бюджету та державних цільових фондів, № 2901/24-023 від 23.05.2011р. та № 1059/19-023 від 28.05.2012р.; лист щодо розгляду на сесії Ватутінської міської ради питання про виділення майна комунальних підприємств-боржників в податкову заставу № 4234/24-023 від 26.07.2011р., № 2177/19-019 від 15.11.2012р.
Однак, в усіх випадках звернень в задоволенні вимог Катеринопільської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби відповідачем було відмовлено.
Відповідно до пп. 96.3 статті 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у п.п. 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначених відповідей у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Оскільки відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду щодо стягнення податкового боргу передбачено статтею 20 Податкового кодексу України, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу на загальну суму 205 362 грн. 11 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Ватутінської міської ради Черкаської області, ідентифікаційний код 33088050, в доход бюджету через Катеринопільську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області Державної податкової служби 205 362 (двісті п'ять тисяч триста шістдесят дві) грн. 11 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 15 квітня 2013 року.