Постанова № 30885631, 05.03.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
9101/102441/2012
Номер документу
30885631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2013 р. справа № 2а/0470/2001/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.

суддів: Дурасової Ю.В. Малиш Н.І.

за участю секретаря судового засідання: Стельмашової Я.А розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2012року у справі за позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

ДП «Придніпровська залізниця» звернулось з позовом до Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.10.2011 №0000982301.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2012року позов задоволено частково.

Суд постановив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.10.2011 року № 0000982301 Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області в частині 530 036,25 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова обґрунтована тим, що посилання податкового органу на постанову Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 року № 173 є помилковим та таким, що не підлягає застосуванню, оскільки вказаною постановою затверджено лише перелік робіт та послуг, які відносяться до основної діяльності залізничного транспорту, яка є складовою частиною загальної господарської діяльності, визначення якої для залізничного транспорту законодавство не надає. А тому суд вважає неможливим використовувати поняття основної діяльності залізничного транспорту за вищезазначеною Постановою для визначення платника податку на прибуток від господарської діяльності залізничного транспорту, згідно пп. 2.2 ст. 2 Закону № 334/94-ВР.

З матеріалів справи вбачається, що податкові зобов'язання Пологівською МДПІ нараховані структурному підрозділу залізниці за наступні види діяльності: надання послуг з огляду локомотивів, ремонту швідкістеміра, перевірка знань машиністів, отбочка колісних пар, транспортні послуги, розміщення реклами іншим підприємствам на рекламному щиті локомотивного депо, ремонт тепловозу, реалізація товарів у власній їдальні, надання працівникам депо та членам їх сімей в тимчасове користування кімнати відпочинку у бригадному домі № 2, реалізація вугілля літній категорії населення тощо.

Тобто фактично податковим органом було визначено, що зазначені види діяльності не є господарською діяльністю залізниці, хоча вони визначені статутом ДП «Придніпровська залізниця» та положенням про структурний підрозділ, як види, саме господарської діяльності вказаного підприємства та не можуть вважатися іншими.

Щодо штрафних санкцій у розмірі 341,00 грн., застосованих за неподання до податкового органу податкових декларацій з податку на прибуток, отриманої не від основної діяльності залізничного транспорту, за період 9 місяців 2010 року, 2010 рік, 1 квартал 2011

року суд першої інстанції зазначає, що оскільки в судовому засіданні встановлено та підтверджується представниками позивача, що відповідні декларації з податку на прибуток до податкового органу не подавалися, суд вважає застосовані штрафні санкції правомірними, а отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не враховані вимоги пп. 2.2.1 п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та Постанови КМУ від 16.02.98р. №172 «про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту».

В судове засідання представник відповідача не з'явився, судову повістку отримав 26.11.2012року.

Представники позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Як встановлено матеріалами справи, на підставі акту перевірки від 20.09.2011 року № 344/2301/01074393, 10.10.2011 року Пологівською міжрайонною державною податковою інспекцією було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000982301, яким Відокремленому структурному підрозділу «Локомотивне депо Пологи» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 530 377,25 грн., з яких 454 038,00 грн. за основним платежем та 76 339,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Як вбачається з акту перевірки, Відокремлений структурний підрозділ «Локомотивне депо Пологи» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» у періоді що перевірявся є платником зокрема податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту.

В ході перевірки податковим органом було встановлені порушення:

- п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2, п.п. 4.1.1., 4.1.6. п. 4.1., п. 4.3. ст. 4, п.п. 11.3.1. п. 11.3. ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до скоригованого валового доходу Пологівським локомотивним депо, що одержаного не від господарської діяльності залізничного транспорту за 3-4 квартали 2010 року та 1 квартал 2011 року на суму 1 828 905 грн.;

- п. 5.1., п.п. 5.2.1. п. 5.2., п.п. 5.3.9. п. 5.3., п.п. 5.6.1. п. 5.6., п.п. 5.7.1. п. 5.7., п. 5.9. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження скоригованих валових витрат Пологівським локомотивним депо по оподаткованим операціям від не господарської діяльності залізничного транспорту за 3-4 квартали 2010 року та 1 квартал 2011 року на суму 12 754 грн.;

- п. 3.1. ст. 3, п. 10.1. ст. 10, п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» чим занижено об'єкт оподаткування у сумі 1 816 151 грн. та занижено суму податку на прибуток у сумі 454 038 грн.;

- п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині неподання до Пологівської МДПІ податкових декларацій з податку на прибуток, отриманої не від основної діяльності залізничного транспорту, за період 9 місяців 2010 року, 2010 рік, 1 квартал 2011 року.

З матеріалів справи вбачається, що податкові зобов'язання Пологівською МДПІ нараховані структурному підрозділу залізниці за наступні види діяльності: надання послуг з огляду локомотивів, ремонту швідкістеміра, перевірка знань машиністів, отбочка колісних пар, транспортні послуги, розміщення реклами іншим підприємствам на рекламному щиті локомотивного депо, ремонт тепловозу, реалізація товарів у власній їдальні, надання працівникам депо та членам їх сімей в тимчасове користування кімнати відпочинку у бригадному домі № 2, реалізація вугілля літній категорії населення тощо.

Фактичні обставини справи сторонами не заперечуються.

Відповідно пп. 2.1.1., 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що діяв на час виникнення спірних правовідносин, платниками податку є: З числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.

Філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі - філії), зазначених у підпункті 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.

П. 2.2.ст. 2 зазначеного Закону передбачено, що платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2.2.2. зазначеного Закону передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

З наведених законодавчих приписів випливає, що порядок оподаткування діяльності залізниці передбачає розмежування обов'язку з декларування та сплати податку на прибуток між управлінням залізниці та підприємствами залізничного транспорту і їх структурними підрозділами в залежності від видів діяльності, за якими було отримано дохід.

Позивач як самостійний господарюючий суб'єкт є вільним у виборі видів підприємницької діяльності.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що посилання податкового органу на постанову Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 року № 173 є помилковим та таким, що не підлягає застосуванню, оскільки п. 2.2.ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» прямо встановлено, що перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 16.02.1998 року № 173 Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до вказаної Постанови КМУ Основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств та структурних підрозділів галузі, спрямовану на виконання єдиного перевізного процесу.

Основна діяльність залізниць - діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність, пов'язана з обслуговуванням експлуатаційної діяльності.

Експлуатаційна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, безпосередньо пов'язана з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо.

Підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництв, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізниць.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги.

Оскільки порушення судом першої інстанції норм матеріального права призвело до неправильного вирішення справи, оскаржена постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Відмовляючи в задоволенні позову, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач приймаючи оскаржене рішення, діяв у відповідності до критеріїв оцінки дій та рішень суб'єктів владних повноважень, передбачених ч. 3 ст. 2 КАС України.

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2012року у справі за позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення скасувати.

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.А. Щербак

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Н.І. Малиш