Ухвала суду № 30884863, 17.04.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
9/199
Номер документу
30884863
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" квітня 2013 р. м. Київ К-51151/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: Лосєва А.М., Федорова М.О., Шипуліної Т.М.,розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2008

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2009

у справі № 9/199 (22-а-29166/08)

за позовом Громадської організації «Київська асоціація шеф-кухарів»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

про визнання нечинним рішення про відмову у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) від 28.01.2008 № 7/1509 та зобов'язання включити до Реєстру неприбуткових організацій та установ,

В С Т А Н О В И Л А:

Громадська організація «Київська асоціація шеф-кухарів» (надалі - позивач, ГО «Київська асоціація шеф-кухарів») звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва (надалі - відповідач, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва), у якому просила суд визнати нечинним рішення відповідача та зобов'язати його вчинити певні дії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2008, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2009 позов задоволено у повному обсязі: визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про відмову у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) № 7/1509 від 28.01.2008 та зобов'язано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі міста Києва включити Громадську організацію «Київська асоціація шеф-кухарів» (м. Київ, пр. Рокосовського, 3-б, кв. 152, код ЄДРПОУ 35467134) до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача до Вищого адміністративного суду України не надіслав.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, громадська організація «Київська асоціація шеф-кухарів» звернулась до суду з позовом до ДПІ у Шевченківському районі міста Києва про визнання нечинним рішення про відмову у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) від 28.01.2008 № 7/1509 та зобов'язання включити до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції зазначив, що громадська організація, яка створена та зареєстрована у відповідності до закону як неприбуткова організація, може отримувати дохід, який вона зобов'язана оприбутковувати. За огляду на це, суд дійшов висновку, що жодним нормативно-правовим актом податковому органу не надано право ставити можливість включення громадської організації чи іншого відповідного суб'єкта до Реєстру неприбуткових організацій (установ) у залежність від джерела і виду доходу або формування майна заявника. Крім того, суд зазначив, що з огляду на зміст положень підпункту 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (надалі - Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств») він не вбачає будь-яких протиріч між оподаткуванням неприбуткової організації, джерел її доходів або формування майна і, з огляду на це, можливості внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Суд апеляційної інстанції погодився із такими висновками суду першої інстанції, посилаючись на те, що під час вирішення справи останнім не було допущено порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до пунктом 1.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 № 232, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 р. за № 291/2095 (надалі Положення) Реєстр неприбуткових організацій та установ - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток.

Пунктом 1.2. Положення встановлено, що організації та установи, які не підпадають під визначення неприбуткових відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону, не повинні проходити реєстрацію згідно із цим Положенням.

Згідно з пунктом 1.4. Положення також передбачено, що при включенні неприбуткової організації або установи до бази Реєстру їй по її ідентифікаційному номеру ставиться ознака неприбуткової організації (установи). Структуру ознаки неприбуткової організації або установи встановлює Державна податкова адміністрація України.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2000 № 355 на виконання пункту 1.4. Положення затверджено Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій).

Розділом ІІ вказаного Порядку визначено структуру ознаки. Підпунктом 2.2. Порядку встановлено структуру ознаки (0006) громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України «Про об'єднання громадян».

Вказаний вище підпункт Порядку зазначає, що при визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для громадських організацій, створених з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України «Про об'єднання громадян», «Про оподаткування прибутку підприємств», іншими нормативно-правовими актами.

Абзацом «б» підпункту 7.11.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є: благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, у тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками.

Із аналізу вказаної норми вбачається, що Закон визначає єдину вимогу для застосування цієї норми, а саме: відповідний суб'єкт повинен мати статус неприбуткової організації та бути створеним у порядку, який визначений законом, для створення зазначеного суб'єкта (організації). При цьому, такий статус визначається безпосередньо, законом, якщо інше не передбачено останнім.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, зокрема, Статутом, ГО «Київська асоціація шеф-кухарів» є громадською організацією, створеною у відповідності до закону, зареєстрованою Головним управлінням юстиції у Київській області у відповідності до положень Закону та свого Статуту, як неприбуткова організація.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій, що позивач є громадською організацією, яка створена у відповідності Закону України «Про об'єднання громадян», зареєстрована Головним управлінням юстиції у Київській області та відноситься до неприбуткової організації в розумінні абзацу «б» підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 вказаного Закону. У зв'язку з чим, вимоги позивача є обґрунтованими, а відмова відповідача щодо включення Громадської організації «Київська асоціація шеф-кухарів» до Реєстру неприбуткових організацій та установ є неправомірною.

Оскільки суди попередніх інстанцій під час розгляду справи повно і правильно встановили обставини справи, та при ухваленні судового рішення не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись ст.ст. 210, 214, 215, 220, 220-1, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2009 у справі № 9/199 (22-а-29166/08) залишити без змін.

3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236- 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя:(підпис)Лосєв А.М. Судді(підпис)Федоров М.О. (підпис) Шипуліна Т.М.