УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" грудня 2011 р.
справа № 2а-7545/09/1170
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Проценко О.А.
суддів: Туркіної Л.П. Мельника В.В.
при секретарі судового засідання: Ліпіній О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Кіровограді
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2009р. у справі № 2а-7545/09/1170
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авілон"
до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді
про визнання нечинним рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинними рішень Державної податкової інспекції у м.Кіровограді (далі по тексту – відповідач, податковий орган) №0001802320 від 09.04.2009року та №0001792320 від 09.04.2009року, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції. На обґрунтування позовних вимог зазначалось про порушення відповідачем вимог ст. 250 Господарського кодексу України при прийнятті оспорюваних рішень.
Постановою суду першої інстанції позов задоволено. Суд погодився з доводами позивача щодо пропуску податковим органом строку застосування адміністративно-господарських санкцій, передбаченого ст.250 Господарського кодексу України.
Не погодившись з висновками суду першої інстанції. Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позову. Відповідач стверджує, що спірні правовідносини регулюються спеціальним Законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який не передбачає строків застосування санкцій.
Перевіривши судове рішення в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.
Як свідчать матеріали справи, позивач є юридичною особою та здійснює торгівельну діяльність з надання побутових послуг, обміну готівкових валютних цінностей та надання послуг у сфері грального бізнесу, що підтверджується торговим патентом серії ТПБ №131646 ТОВ «Авілон» для Київської філії (а.с.26).
03.12.2008року ДПІ у Голосіївському районі м.Києва проведено перевірку здійснення контролю за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів та ліцензій в ТОВ «Авілон». За результатами перевірки складено акт (довідка) №0139/26/50/23/32892364 від 03.12.2008року (а.с.6-7).
В акті перевірки зазначається про порушення позивачем п.3,6 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.2.6. Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.2004року та п. 2.11 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого Наказом ДПА України №614 від 01.12.2000року.
На підставі акту перевірки 09.04.2009року відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001802320, згідно з яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 137017,15гривень, та рішення №0001792320, відповідно до якого визначено штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020гривень (а.с.5).
За результатом адміністративного оскарження вказаних рішень до ДПА у Кіровоградській області та ДПА України вищевказані рішення залишено без змін (а.с.18-19).
Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.
У відповідності до ч.1 ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Згідно з п.1 ч.І ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
За приписами ст.239 Господарського кодексу України (далі – ГК України) однією з адміністративно-господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з господарюючого суб'єкта до державного бюджету за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності.
При цьому відповідно до ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З матеріалів справи вбачається, що спірні рішення від 09.04.2009року за порушення, допущене в грудні 2008р., прийняті з пропуском строку, встановленого ст.250 ГК України.
Враховуючи відсутність в спеціальному законі, на підставі якого застосовано санкції, інших строків, а також зауважень щодо незастосування строків, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду про порушення податковим органом при прийнятті спірних рішень ст.250 ГК України, що є підставою для задоволення позову.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Кіровограді на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2009р. у справі № 2а-7545/09/1170 залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2009р. у справі № 2а-7545/09/1170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.
Головуючий: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна
Суддя: В.В. Мельник