печерський районний суд міста києва
Справа № 1-кп-8/12
П О С Т А Н О В А
24 квітня 2013 року Печерський районний суд м. Києва
у складі:
головуючий - суддя Кицюк В.П.,
при секретарі - Заліській Г.Г.,
за участю:
прокурорів Матвіяса А.Б., Васіна О.М.
захисників ОСОБА_1, ОСОБА_2
підсудного ОСОБА_3
розглядаючи у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 365 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 обвинувачується у тому, що, обіймаючи посаду заступника голови Київської обласної державної адміністрації, перевищив надану йому владу, тобто умисно як службова особа вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, а також видав завідомо неправдивий документ, що спричинило тяжкі наслідки, за наступних обставин.
13.03.2008 Секретаріатом Президента України у зв'язку з виконанням започаткованого за ініціативи Президента України спільного проекту влади і бізнесу "Зігрій любов'ю дитину" направлено лист № 31-02/576 головам обласних державних адміністрацій з проханням прискорити підписання меморандумів між місцевими органами виконавчої влади та благодійниками, приділити особливу увагу включенню до нього обсягів фінансування, переліку сімей та терміну виконання. Голова Київської обласної державної адміністрації доручив виконання вимог листа Секретаріату Президента України ОСОБА_3
25.03.2008 між Київською обласною державною адміністрацією в особі ОСОБА_3, який діяв на підставі довіреності № 9 від 25.03.2008 і Закону України "Про місцеві державні адміністрації", та благодійником ОСОБА_5, від імені якого діяла довірена особа ОСОБА_6, укладено меморандум про реалізацію спільного благодійного проекту "Зігрій любов'ю дитину" (далі - Меморандум).
Згідно п. 1 Меморандуму, основним напрямом співпраці сторін у 2008 році є розвиток благодійної діяльності, спрямованої на вирішення нагальних проблем багатодітних сімей, насамперед тих, в яких виховується десять і більше неповнолітніх дітей. Пунктом 2 Меморандуму передбачено, що сторони зобов'язуються оперативно співпрацювати у вирішенні проблемних питань, що виникають під час реалізації проекту "Зігрій любов'ю дитину", та у разі потреби залучати у встановленому порядку до їх вирішення кваліфікованих фахівців тощо. Відповідно до п. 3 Меморандуму благодійник зобов'язався перерахувати на рахунок Київської облдержадміністрації допомогу в розмірі 4 888 000 грн. для допомоги 10 багатодітним сім'ям, в яких виховується 10 і більше дітей, а Київська обласна державна адміністрація зобов'язується забезпечити надання необхідної допомоги багатодітним сім'ям, отриманої відповідно до Меморандуму від благодійника та здійснити контроль за цільовим використанням грошових коштів.
Оскільки текст Меморандуму не містив реквізитів банківського рахунку Київської облдержадміністрації, на який потрібно було здійснити перерахування благодійної допомоги, 10.04.2008 листом № 2518 представник благодійника ОСОБА_6 звернувся до ОСОБА_3 з проханням повідомити реквізити рахунку саме Київської обласної державної адміністрації для перерахування коштів благодійної допомоги як це передбачено умовами Меморандуму.
Розглянувши лист ОСОБА_6, ОСОБА_3, достовірно знаючи, що згідно Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядниками коштів державних адміністрацій є їх керівники, а відповідно до тимчасового розподілу обов'язків між головою, першим заступником та заступниками голови Київської обласної державної адміністрації він не має повноважень щодо розпорядження коштами цієї адміністрації чи вирішення інших фінансових питань, діючи умисно, в інтересах благодійного фонду «Велика родина», який не залучався як сторона до укладення Меморандуму, в порушення вимог ст. 29 Бюджетного кодексу України та інших нормативних документів, явно вийшов за межі наданих йому прав і повноважень, дав підлеглому йому працівнику - в.о. начальника управління у справах сім'ї та молоді Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_7 вказівку підготувати лист ОСОБА_6, в якому вказати, що кошти, передбачені Меморандумом, благодійник повинен перерахувати на рахунок благодійного фонду «Велика родина».
Надалі ОСОБА_3 підписав такий лист, який 18.04.2008 був переданий ОСОБА_6
Цього ж дня благодійником ОСОБА_5 на підставі листа № 11-37-12900 від 18.04.2008 кошти в сумі 4 888 000 грн. перераховані на розрахунковий рахунок благодійного фонду «Велика Родина» з призначенням платежу: «Благодійний внесок на комплекс благодійних заходів фонду, без ПДВ». Внаслідок виконання ОСОБА_5 вимог, викладених у листі №11-37-12900 від 18.04.2008, благодійні кошти, які згідно умов Меморандуму, мали визначене цільове призначення, перераховано не на рахунок Київської обласної державної адміністрації, а на рахунок благодійного фонду «Велика родина» без цільового призначення.
Унаслідок зазначених неправомірних дій ОСОБА_3, який перевищив свої службові повноваження, Київська обласна державна адміністрація була позбавлена можливості виконати взяті на себе зобов'язання, визначені у Меморандумі, та здійснювати контроль за використанням коштів і забезпечити безумовне цільове використання, внаслідок чого чотири родини не отримали благодійної допомоги. У той же час отримані від ОСОБА_5 кошти, благодійний фонд «Велика родина» використав на власні потреби. При цьому на цілі, визначені у Меморандумі, витрачено лише 2 151 396 грн., а кошти в сумі 2 736 604 грн. використано на інші цілі, передбачені статутною діяльністю фонду.
Підсудний ОСОБА_3 свою вину у вчиненні злочинів в обсязі пред'явленого обвинувачення не визнав, зокрема, пояснив, що при реалізації умов Меморандуму діяв згідно усної вказівки голови Київської обласної державної адміністрації. Стверджував, що іншої можливості залучити кошти благодійника для купівлі квартир багатодітним сім'ям, як шляхом їх зарахування на рахунок благодійного фонду «Велика родина» у Київської обласної державної адміністрації не було, про що йому повідомили головний бухгалтер та керівник апарату адміністрації.
Допитані у ході судового слідства посадові особи та співробітники Київської обласної державної адміністрації і, зокрема, голова адміністрації ОСОБА_8 показали, що в 2008 році не було механізму використання державною установою благодійних коштів, тому дії ОСОБА_3 по реалізації умов Меморандуму були спрямовані на виконання ініціативи Президента України і не порушили вимог чинного законодавства.
В судовому засіданні прокурор Матвіяс А.Б. заявив письмове клопотання про доповнення судового слідства шляхом призначення та проведення у справі позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Київської обласної державної адміністрації, пов'язаних з реалізацією спільного благодійного проекту «Зігрій Любовю дитину» та виконання умов Меморандуму.
Дослідивши матеріали кримінальної справи, заслухавши показання підсудного ОСОБА_3 по суті пред'явленого обвинувачення, допитавши свідків, заслухавши думку учасників судового розгляду з приводу заявленого клопотання, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного і фінансового контролю в Україні» № 2939-ХІІ від 26 січня 1993 року, на підставі рішення суду може бути проведена позапланова ревізія з метою забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
Виходячи з характеру пред'явленого ОСОБА_3 обвинувачення, приходжу до висновку про обґрунтованість клопотання та наявність правових підстав для проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Київської обласної державної адміністрації пов'язаних з реалізацією спільного благодійного проекту "Зігрій любов'ю дитину" та виконанням умов Меморандуму від 25.03.2008 між Київською обласною державною адміністрацією в особі ОСОБА_3 та благодійником ОСОБА_5, висновки якої можуть мати значення для правильного встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальній справі (ст. 64 КПК України).
Що стосується заперечень сторони захисту, викладених у письмових запереченнях від 24.04.2012, то вони стосуються оцінки всіх доказів у справі та прийняття рішення по суті пред'явленого ОСОБА_3 обвинувачення, а відтак не можуть бути підставою для відмови в задоволенні клопотання прокурора.
На підставі викладеного, керуючись ст. 273 КПК України в редакції 1960 року, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного і фінансового контролю в Україні» № 2939-ХІІ від 26 січня 1993 року, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора Матвіяса А.Б., який приймає участь у розгляді кримінальної справи судом першої інстанції, - задовольнити.
Призначити у кримінальній справі за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України, позапланову документальну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Київської обласної державної адміністрації (юридична та фактична адреса: пл. Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 00022533), пов'язаних з реалізацією спільного благодійного проекту "Зігрій любов'ю дитину" та виконанням умов Меморандуму від 25.03.2008 між Київською обласною державною адміністрацією в особі ОСОБА_3 та благодійником ОСОБА_5, за період з 01 березня 2008 року по 01 травня 2013 року, проведення якої доручити ревізорам Державної фінансової інспекції в Київській області.
На вирішення ревізорів поставити наступні запитання:
1) Чи допущенні заступником голови Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 чи іншими службовими особами цієї адміністрації порушення законодавства при виконанні започаткованого за ініціативи Президента України спільного проекту влади і бізнесу "Зігрій любов'ю дитину" та умов меморандуму про реалізацію спільного благодійного проекту "Зігрій любов'ю дитину", укладеного 25.03.2008 між Київською обласною державною адміністрацією в особі ОСОБА_3 та благодійником ОСОБА_5, від імені якого діяла довірена особа ОСОБА_6?
2) Чи можливо було в 2008 році реалізувати спільний проект влади і бізнесу "Зігрій любов'ю дитину" та умови Меморандуму, у тому числі щодо перерахування коштів благодійника на рахунок Київської обласної державної адміністрації, здійснення контролю за цільовим використанням цих коштів, шляхом виконання регіональної програми соціально-економічного розвитку згідно вимог Закону України "Про місцеві державні адміністрації"? Якщо так, то які дії для цього повинен був вчинити ОСОБА_3?
3) Чи спричинені діями ОСОБА_3 чи інших службових осіб матеріальні збитки? Якщо так, то кому, якими саме діями і в якому розмірі? Чи відшкодовані на даний час ці збитки і яким чином?
Встановити термін проведення позапланової виїзної документальної ревізії з 13 по 28 травня 2013 року.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.П. Кицюк