Ухвала суду № 30881936, 02.01.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
02.01.2013
Номер справи
5015/1345/12
Номер документу
30881936
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

УХВАЛА

02.01.13 Справа№ 5015/1345/12

Господарський суд Львівської області у складі судді Матвіїва Р.І., при секретарі судового засідання Л. Боржієвській, розглянув матеріали скарги Приватного акціонерного товариства «Галичина» на дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження у справі

за позовом: Приватного акціонерного товариства «Галичина», м. Радехів, Львівська область;

до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Люс-Три», м. Львів;

до відповідача 2: Приватного акціонерного товариства «Херсонський оптовий торговий дім - 97», м. Херсон;

про: стягнення боргу, втрат від інфляції та 3 % річних в загальному розмірі 223793, 86 коп.

за участю: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області.

В судовому засіданні взяли участь представники:

позивача (скаржник): не з'явився;

відповідача 1: не з'явився;

відповідача 2: не з'явився;

ДВС: не з'явився.

Обставини розгляду справи: Ухвалою від 20.11.2012 року господарський суд Львівської області прийняв до розгляду скаргу Приватного акціонерного товариства «Галичина» на дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області. Скаржник просить суд визнати незаконними дії УДВС ГУЮ у Херсонській області щодо винесення 02.11.2012 року постанови про закінчення виконавчого провадження № 33783015 та визнання недійсною постанови УДВС ГУЮ у Львівській області про закінчення виконавчого провадження № 33783015.

Розгляд скарги призначено на 28.11.2012 року. В судове засідання 28.11.2012 року скаржником долучено до матеріалів справи копію постанови про закінчення виконавчого провадження від 02.11.2012 року та копію супровідного листа № 16579 від 07.11.2012 року. З огляду на невиконання Державною виконавчою службою вимог ухвали господарського суду від 20.11.2012 року розгляд скарги відкладено на 10.12.2012 року.

В судове засідання 10.12.2012 року Управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області подано відзив від 07.12.2012 року № 10-09/6989 відповідно до якого вважає скаргу необґрунтованою та просить суд відмовити Приватному акціонерному товариству «Галичина» в її задоволенні. За клопотанням скаржника розгляд скарги судом відкладено на 20.12.2012 року.

В судове засідання 20.12.2012 року представники боржника та органу державної виконавчої служби не з'явилися. Скаржником заявлено клопотання про продовження строку розгляду скарги. Суд задоволив клопотання Приватного акціонерного товариства «Галичина», відклав розгляд скарги на 02.01.2013 року та продовжив строк її розгляду на п'ятнадцять днів.

В судове засідання 02.01.2013 року представники сторін не з'явилися, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області подало клопотання № 25.12.2012 року № 10-09/7297, яке поступило до господарського суду 27.12.2012 року за № 29649/12 про розгляд скарги без участі представника та долучив матеріали виконавчого провадження.

Відповідно до ч 2 ст. 1212, скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.

Судом встановлено: Рішенням господарського суду Львівської області № 5015/1345/12 від 07.06.2012 року частково задоволено позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Галичина» до Приватного акціонерного товариства «Херсонський оптовий торговий дім - 97» та стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Херсонський оптовий торговий дім - 97» на користь Приватного акціонерного товариства «Галичина» 162 318 грн. 75 коп. основного боргу, 714 грн. 87 коп. втрат від інфляції, 1 345 грн. 94 коп. 3% річних та 3628 грн. 09 коп. судового збору.

На виконання даного рішення судом видано наказ від 06.07.2012 року.

На підставі заяви Приватного акціонерного товариства «Галичина» від 16 липня 2012 року постановою від 08.08.2012 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області Кондратюком Сергієм Сергійовичем відкрито виконавче провадження з виконання наказу господарського суду Львівської області № 5015/1345/12 від 06.07.2012 року. Загальна сума, що підлягала до стягнення складала 168007 грн. 65 коп.

Копію постанови надіслано сторонам згідно із листом № 12606 від 08.08.2012 року.

27.08.2012 року з огляду на невиконання боржником наказу у наданий строк, державним виконавцем винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору від 27.08.2012 року. Копію постанови надіслано сторонам згідно із листом № 13598 від 28.08.2012 року.

28.09.2012 року головним державним виконавцем Третьяковим С.Ю. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження, оскільки ухвалою № 5024/1391/2012 господарського суду Херсонської області від 24.09.2012 року порушено справу про банкрутство відносно ПАТ «Херсонський оптовий торговий дім-97» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, у зв'язку з чим заборонено стягнення органам державної виконавчої служби на підставі виконавчих документів.

Ухвалою від 12.10.2012 року господарський суд Херсонської області виніс ухвалу № 5024/1391/2012 про припинення провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Херсонський оптовий торговий дім - 97» та скасував мораторій на задоволення вимог кредиторів та інші обмеження і заборони, введені ухвалою господарського суду Херсонської області від 24.09.2012 року у справі № 5024/1391/2012.

23.10.2012 року винесено постанову про поновлення виконавчого провадження, про що повідомлено сторін листом № 16014 від 25.10.2012 року.

02.11.2012 року старшим державним виконавцем Кондратюком С.С. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження оскільки згідно протоколу № 18 від 24.10.2012 року на позачергових зборах акціонерів Приватного акціонерного товариства «Херсонський оптовий торговий дім-97» прийнято рішення про припинення шляхом ліквідації Приватного акціонерного товариства «Херсонський оптовий торговий дім-97» та призначено ліквідаційну комісію (голова ліквідаційної комісії - Карунос Андрій Валерійович). Копію даної постанови надіслано сторонам відповідно до листа № 16579 від 07.11.2012 року.

16.11.2012 року на розгляд господарського суду Львівської області поступила скарга на дії органу державної виконавчої служби щодо визнання незаконними дій УДСУ ГУЮ у Херсонській області щодо винесення 02.11.2012 року постанови про закінчення виконавчого провадження № 33783015 та визнання її недійсною. При цьому, скаржник виходив із наступного: пунктом 7 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній станом на 02.11.2012р.) було передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії (або ліквідатору) у разі ліквідації боржника - юридичної особи.

Згідно ч. 2 ст. 67 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документу до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.

Так, виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії у випадку ліквідації боржника - юридичної особи, що, в свою чергу, є підставою для закриття виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно п. 5 ст. 111 Цивільного кодексу України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців від 01.11.2012 року зареєстровано рішення учасників (засновників) про припинення юридичної особи - ПрАТ ««Херсонський оптовий торговий дім-97», а також відомості про комісію з припинення.

Тобто, на час винесення УДВС ГУЮ у Херсонській області оскаржуваної постанови про закінчення виконавчого провадження Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не містив відомостей про ліквідацію боржника,

Закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 49 Закону «Про виконавче провадження» здійснюється лише в процедурі про банкрутство в порядку, передбаченому законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно п. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

При здійсненні ліквідації за рішенням власника в порядку, передбаченому ст. 110 Цивільного кодексу України, дія мораторію чинним законодавством України не передбачена, а отже, виконавче провадження зупиненню та закінченню не підлягає, виконавчі дії повинні були здійснюватись до настання обставини, передбаченої п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", а саме ліквідації юридичної особи - до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про її припинення відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України.

Суд вважає скаргу Приватного акціонерного товариства «Галичина» необгрунтованою та такою, що не підлягає до задоволення, з огляду на наступне:

Стаття 124. Конституції України зазначає, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" (далі - державні виконавці).

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх в добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження», який є спеціальним законом.

Відповідно до п. 10 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 24 жовтня 2011 року N 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» розгляд господарськими судами скарг у порядку статті 1212 ГПК є однією з форм судового контролю щодо виконання рішень, ухвал, постанов, а виконання рішення, ухвали постанови господарського суду є невід'ємною частиною судового процесу.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі: 1) визнання судом відмови стягувача від примусового виконання рішення суду; 2) визнання судом мирової угоди між стягувачем і боржником у процесі виконання; 3) смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника, визнання безвісно відсутнім боржника або стягувача, ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва; 4) скасування рішення суду або іншого органу (посадової особи), на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; 5) письмової відмови стягувача від одержання предметів, вилучених у боржника під час виконання рішення про передачу їх стягувачу, або знищення речі, що має бути передана стягувачу в натурі; 6) закінчення строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення; 7) визнання боржника банкрутом; 8) фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом; 9) повернення виконавчого документа без виконання на вимогу суду або іншого органу (посадової особи), який видав виконавчий документ; 10) направлення виконавчого документа за належністю до іншого відділу державної виконавчої служби; 11) повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону; 12) якщо рішення фактично виконано під час виконання рішення Європейського суду з прав людини; 13) непред'явлення виконавчого документа за відновленим виконавчим провадженням у строки, визначені статтею 51 цього Закону. 14) списання згідно із Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" заборгованості, встановленої рішенням суду, яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа.

У випадках, передбачених пунктами 1 - 6, 8, 9, 11 - 13 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав. Про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом. Постанова про закінчення виконавчого провадження у разі офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури виноситься державним виконавцем не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. При цьому виконавчий документ надсилається до господарського суду, який прийняв постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. ч. 2. 3 у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документа до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. У разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1. ст. 59 Господарського кодексу України, ст. 108 Цивільного кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.

Суб'єкт господарювання ліквідується: за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті; у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено; у разі визнання його в установленому порядку банкрутом, крім випадків, передбачених законом; у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом. Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (ч. 7 ст. 59 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 19 Закону України "Про господарські товариства" товариство ліквідується: а) після закінчення строку, на який воно створювалося, або після досягнення мети, поставленої при його створенні; б) за рішенням вищого органу товариства; в) на підставі рішення суду за поданням органів, що контролюють діяльність товариства, у разі систематичного або грубого порушення ним законодавства; на підставі рішення господарського суду в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; г) з інших підстав, передбачених установчими документами.

Порядок ліквідації юридичної особи передбачений статтями 111, 112 Цивільного кодексу України.

Окрім того, слід зазначити, що відповідно до статей 41, 59 Закону України "Про господарські товариства" до виключної компетенції загальних зборів акціонерних товариств та товариств з обмеженою відповідальністю належить прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Норма аналогічного змісту закріплена також у статті 33 Закону України "Про акціонерні товариства".

Також, відповідно до статті 13 Закону України "Про акціонерні товариства" статут акціонерного товариства повинен містити відомості про порядок припинення товариства.

Таким чином, юридична особа може бути ліквідована в добровільному (на підставі рішення її учасників або її уповноваженого органу) або в примусовому порядку (на підставі рішення суду).

Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи визначається розділом IV Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Як вбачається із матеріалів справи рішенням від 24.10.2012 року оформленим Протоколом № 18 позачергових загальних зборів акціонерів припинено Приватне акціонерне товариство «Херсонський оптовий торговий дім - 97» шляхом ліквідації.

Відповідно до статті 33 вказаного Закону юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України № 2009/5 від 19.08.2011 року на веб-сайті Єдиного державного реєстру, технічним адміністратором якого є Державне підприємство «Інформаційно-ресурсний центр» відображається інформація з Єдиного державного реєстру щодо юридичних осіб, органів державної влади і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, а також інформація щодо фізичних осіб-підприємців.

Державним виконавцем зроблено витяг із офіційного веб-сайту Єдиного державного реєстру, відповідно до якого Приватне акціонерне товариство «Херсонський оптовий торговий дім-97» перебуває в стані припинення підприємницької діяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо).

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідно до ч. 11 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних, осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб - підприємців вносяться відомості про перебування юридичної особи у процесі припинення та відомості про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи після закінчення процедури ліквідації юридичної особи. Відомості про те, що юридична особа перебуває «у стані ліквідації» до державного реєстру не вносяться.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Тобто в результаті ліквідації правонаступництво законодавством України не передбачено.

Із врахуванням викладеного вбачається, що дії державного виконавця стосовно винесення Постанови від 02.11.2012 року про закінчення виконавчого провадження є правомірними, оскільки державний виконавець зобов'язаний виносити постанову про закінчення виконавчого провадження у випадку отримання ним достатніх даних, які свідчать про відкриття ліквідаційної процедури відносно боржника. В такому випадку закон передбачає особливий порядок погашення вимог кредиторів, який встановлений спеціальними нормами господарського законодавства (статті 60, 61 Господарського кодексу України).

Отже, законодавством передбачено виконання рішень про задоволення вимог кредиторів юридичної особи, що перебуває в стані ліквідації, саме ліквідаційною комісією в ході ліквідаційної процедури, а не державним виконавцем у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

З метою забезпечення можливості виконання ліквідаційною комісією своїх обов'язків законодавець визначив обов'язок державного виконавця, а саме, закінчення виконавчого провадження у разі відкриття ліквідаційної процедури стосовно боржника та передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку.

При цьому слід звернути увагу на ту обставину, що достатнім підтвердженням відкриття ліквідаційної процедури стосовно боржника є відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДР), які мають містити дані про відкриття ліквідаційної процедури, та достовірність яких забезпечується державою у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців".

З огляду на викладене, суд відмовляє Приватному акціонерному товариству «Галичина» в задоволенні скарги на дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 02.11.2012 року з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області № 5015/1345/12 від 06.07.2012 року.

Керуючись ст. ст. 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

Відмовити в задоволенні скарги Приватного акціонерного товариства «Галичина» на дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області щодо винесення постанови від 02.11.2012 про закінчення виконавчого провадження № 33783015 та визнання недійсною постанови про закінчення виконавчого провадження від 02.11.2012 року

Копію ухвали надіслати сторонам.

Суддя Матвіїв Р.І.