Рішення № 30873794, 11.04.2013, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
5011-35/1271-2012
Номер документу
30873794
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-35/1271-2012 11.04.13

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Брик Я.А., розглянувши матеріали справи

за позовною заявою Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"

про стягнення 20 338 926,78 грн.

за участю представників:

від позивача: Мандригеля Р.С. - представник за довіреністю № 272/10 від 14.12.2012 р.від відповідача:Яговенко І.О. - представник за довіреністю № 93/2012/10/15-8 від 15.10.2012 р.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду м. Києва звернулась Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з позовом до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" про стягнення заборгованості за договором про закупівлю природного газу за державні кошти № 06/11-5-ТЕ-41 від 12.01.2011 р. в розмірі 326 121 588,90 грн.

Рішенням господарського суду міста Києва від 28.03.2012 р., залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.06.2012 р., позов Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задоволено частково, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на її користь 294 795 830,48 грн. - основного боргу, 10 986 831,64 грн. - пені, 2 465 204,84 грн. - інфляційних втрат, 6 886 890,30 грн. - 3% річних, 64 380,00 грн. - судового збору.

Постановою Вищого господарського суду України від 04.02.2013 р. у справі № 5011-35/1271-2012 за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Київенерго" рішення господарського суду міста Києва від 28.03.2012 р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 20.06.2012 р. в частині задоволення позовних вимог про стягнення 10 986 831,64 грн. - пені, 2 465 204,84 грн. - інфляційних втрат, 6 886 890,30 грн. - 3% річних, 64 380,00 грн. - судового збору скасовано та в цій частині передано справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Згідно повторного автоматичного розподілу справ дану справу в скасованій частині передано на новий розгляд судді Головіній К.І.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 11.02.2013 р. справу прийнято до провадження суддею Головіною К.І. та призначено до розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги в частині стягнення 10 986 831,64 грн. - пені, 2 465 204,84 грн. - інфляційних втрат, 6 886 890,30 грн. - 3% річних підтримав та обґрунтував, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Присутній в судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що порушення строків оплати за газ відбуваються не з вини ПАТ "Київенерго", оскільки розрахунки за природний газ на вироблення теплової енергії здійснюється відповідно до особливого алгоритму проведення розрахунків і регулюються державою. Також вказав, що сторонами була фактично здійснена новація договору в частині здійснення розрахунків, шляхом підписання договорів № 16/517-ГУ від 27.06.2012 р. та № 308/517з-ГУ від 30.11.2012 р., а тому, враховуючи повне погашення основного боргу, у відповідача відсутній обов'язок щодо сплати штрафних санкцій та матеріальних втрат по договору про закупівля природного газу за державні кошти № 06/11-5-ТЕ-41 від 12.01.2011 р.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на таке.

Судом встановлено, що 12.01.2011 року між Дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (постачальник) та відповідачем - Публічним акціонерним товариством "Київенерго" (покупець) був укладений договір № 06/11-5-ТЕ-41 про закупівлю природного газу за державні кошти.

Згідно п. 1.1 договору постачальник зобов'язується поставити покупцеві для Житлотеплоенерго Київенерго імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному в п. 1.2 цього договору. Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору.

Розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюються на підставі акта приймання-передачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим договором (п. 7.1).

Пунктом 7.3.1 договору встановлено, що у разі порушення покупцем умов п. 4.1 цього договору, покупець зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Відповідно до п. 9.3 строк позовної давності за цим договором та до вимог про стягнення неустойки встановлюється тривалістю у 3 (три) роки. Неустойка нараховується за шість місяців, що передують моменту звернення з претензією або позовом.

Попередніми судовими інстанціями було встановлено, що відповідачу був поставлений природний газ згідно з умовами договору, однак останній вчасног не розрахувався з позивачем за поставлену продукцію, у зв'язку з чим з ПАТ "Київенерго" було стягнуто заборгованість в розмірі 294 795 830,48 грн.

Як вже встановлено судами, заборгованість за договором виникла як різниця в тарифах на теплову енергію, що постачалася для задоволення соціальних та комунальних потреб споживачів, внаслідок невідповідності фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджуються відповідним органом місцевого самоврядування і на сплату яких державою перераховуються субвенції і які не були перераховані, в зв'язку з не прийняттям постанови про перерахування субвенції з державного бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію за 2011 рік.

У судовому засіданні під час нового розгляду справи відповідач вказував, що основна заборгованість за газ виникла у зв'язку зі спеціальним порядком проведення розрахунків, що регулюються державою, а тому нарахування штрафних санкцій та матеріальних втрат є необґрунтованими.

Вирішуючи спір в цій частині суд виходить з такого.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами укладено договір про поставку природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом за режимами споживання теплової енергії, безпечною експлуатацією теплоенергетичного обладнання та безпечним виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форм власності, врегульовані Законом України "Про теплопостачання" (ст. 2 Закону)

Статтею 8 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених Законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.

Стаття 20 Закону України "Про теплопостачання" встановлює загальні засади формування тарифів на теплову енергію, згідно з якою тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.

Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, що виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.

Тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання.

У разі, якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.12.2010 р. № 1729 "Про затвердження тарифів на теплову енергію АЕК "Київенерго" з 01.01.2011 року затверджено тарифи на теплову енергію, яку виробляє та постачає Київенерго. Тарифи на теплову енергію, затверджені НКРЕ на рівні, нижчому від економічно обґрунтованого.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 12.05.2011 року, Національної комісії регулювання електроенергетики України від 18.01.2011 року та від 15.07.2011 року, відшкодування з державного бюджету різниці в тарифах на 2011 рік не проводилося.

В подальшому, на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", Кабінетом міністрів України була прийнята постанова Кабінету міністрів України від 11.06.20122 року № 517 "Про затвердження порядку та умов надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету місцевим на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або органами державної влади чи місцевого самоврядування".

Пунктом 1 постанови КМУ № 517 визначено, що підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості.

Судом встановлено, що відповідно до постанови КМУ № 517 між учасниками розрахунків, до яких належать ПАТ "Київенерго" та ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", були укладені договори № 16/517-ГУ від 27.06.2012 року та № 308/517з-ГУ від 30.11.2012 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.06.2012 року № 517.

Пунктом 7 розділу 2 "Порядок проведення розрахунків" вказаних договорів № 16/517-ГУ від 27.06.2012 року та № 308/517з-ГУ від 30.11.2012 р. ПАТ "Київенерго" перераховує на рахунок ДК ГАЗ "України НАК "Нафтогаз України" кошти у сумі 290 661 700,87 грн. та 4 134 129,61 грн. відповідно, для сплати вартості спожитого природного газу згідно з договором на постачання природного газу за державні кошти № 06/11-5-ТЕ-41 від 12.01.2011 р.

Відповідно до п. 11.3 договорів № 16/517-ГУ від 27.06.2012 року та № 308/517з-ГУ від 30.11.2012 р. про організацію взаєморозрахунків сторони зобов'язалися перерахувати кошти наступній стороні, а сторона остання - як сплату дивідендів (доходу), нарахованих на акції (частки, паї) за результатами фінансово-господарської діяльності за 2011 рік НАК "Нафтогаз України" до спеціального фонду державного бюджету не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок.

Згідно п. 11.2 зазначеного договору, сторони зобов'язалися не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення заборгованості відповідно до договору.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2012 № 517 на рахунок ПАТ "Київенерго" надійшли бюджетні кошти в рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що підтверджується випискою з осбового рахунку відповідача.

Публічне акціонерне товариство "Київенерго" на виконання договорів № 16/517-ГУ від 27.06.2012 року та № 308/517з-ГУ від 30.11.2012 р. про організацію взаєморозрахунків перерахувало бюджетні кошти на рахунок НАК "Нафтогаз України" за спожитий природний газ за договором на постачання природного газу за державні кошти № 06/11-5-ТЕ-41 від 12.01.2011 р. у період з січня 2011 року по вересень 2011 року загальною сумою 294 795 830,48 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 604 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням між тими ж сторонами (новація).

Суд вважає, що сторонами фактично була здійснена новація договору на постачання природного газу за державні кошти № 06/11-5-ТЕ-41 від 12.01.2011 р. у розумінні ч. 2 ст. 604 Цивільного кодексу України, в частині порядку та способу виконання зобов'язання, в результаті новації припинено первісне зобов'язання та виникло нове, яке містить умови про інший спосіб виконання.

ПАТ "Київенерго" виконало зобов'язання по сплаті коштів за договором на постачання природного газу за державні кошти № 06/11-5-ТЕ-41 від 12.01.2011 р. в порядку та строки визначені умова п. 7 розділу 2 "Порядок проведення розрахунків" та п. 11.3 договорів № 16/517-ГУ від 27.06.2012 року та № 308/517з-ГУ від 30.11.2012 р. про організацію взаєморозрахунків.

Виконання відповідачем по сплаті основного боргу також підтверджується постановою Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про закінчення виконавчого провадження від 29.03.2013 р.

Отже, зважаючи на особливості здійснення господарської діяльності у сфері постачання та реалізації енергоносіїв та законодавчо обумовлену специфіку взаємовідносин між суб'єктами, що здійснюють господарську діяльність в енергетичній галузі, суд дійшов висновку, що відповідач не може самостійно впливати на своєчасність розрахунків за природний газ, а вина ПАТ "Київенерго" у простроченні платежів за газ відсутня.

Таким чином, відсутній склад правопорушення, що згідно ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 617 Цивільного кодексу України позбавляє позивача права застосовувати до відповідача штрафні санкції. Так само суд вважає, що підстав для нарахування матеріальних втрат у вигляді інфляційної складової боргу та 3% річних немає, з огляду на специфіку розрахунків між сторонами.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин у справі, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині стягнення 10 986 831,64 грн. - пені, 2 465 204,84 грн. - інфляційних втрат, 6 886 890,30 грн. - 3% річних.

Вирішуючи питання про стягнення судового збору, суд зазначає, що згідно статті 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору у вказаній частині позову покладаються на позивача. В іншій частині підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 44, ст. 49, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" в частині стягнення 10 986 831,64 грн. - пені, 2 465 204,84 грн. - інфляційних втрат, 6 886 890,30 грн. - 3% річних відмовити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (01001, м. Київ, пл. І. Франка, 5, ідентифікаційний код 00131305) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, ідентифікаційний код 31301827) витрати по сплаті судового збору в розмірі 58 585 (п'ятдесят вісім тисяч п'ятсот вісімдесят п'ять) грн. 80 коп.

Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 11 квітня 2013 року.

Повний текст рішення підписаний 16 квітня 2013 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписання повного тексту рішення.

Суддя К.І. Головіна