Постанова № 30872148, 22.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.04.2013
Номер справи
826/2472/13-а
Номер документу
30872148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 квітня 2013 року 10:15 № 826/2472/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування»

до

Державної податкової інспекції у м. Полтава Полтавської області Державної податкової служби

про

визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» (далі по тексту – позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтава Полтавської області Державної податкової служби (далі по тексту – відповідач) про визнання протиправними дії відповідача по нарахуванню пені у розмірі 94 525,66грн. та зобов’язання відповідача вилучити з облікової картки платника податків запис про нарахування пені у розмірі 94 525,66грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно нараховано позивачу пеню в розмірі 94 525,66грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач направив до суду клопотання, яким повідомляється, що пеня в розмірі 94 525,66грн. списана з позивача.

В судовому засіданні 18.04.2013р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з листом ДПІ у м. Полтава Полтавської області ДПС №2393/10/19.1-21 від 08.02.2013р., Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» в період з 21.02.2011р. по 18.11.2012р. на податковий борг минулих років по податку на прибуток відповідачем нараховувалася пеня в розмірі 2 055 076,31грн.

Розрахунок пені у розмірі 2 055 076,31грн. наступний:

Кошти у розмірі 108 470,82грн. - самостійно нарахована та сплачена позивачем пеня, а саме: 31.08.2011р. позивачем самостійно нарахована та сплачена пеня у розмірі 23 074,13 грн. на податковий розрахунок №176825 від 09.08.2011р.;

28.12.2011р. позивачем самостійно нарахована та сплачена пеня у розмірі 85 396,69грн. на податковий розрахунок №223985 від 08.11.2011р.

Кошти у розмірі 1852 079,83 грн. - сплачені позивачем відсотки за користування податковим кредитом, згідно з Рішеннями ДПА України №87/1516-р від 10.12.2008р., №21/2009 від 19.12.2008р., №220 від 30.12.2008р., №21/2009/2010 від 21.12.2009р., №87/1516-р/2010 від 21.12.2009р., №220/2010 від 21.12.2009р., №156/2010 від 21.12.2009р.

Кошти у розмірі 94 525,66 грн. - неправомірно нарахована пеня податковим органом на податковий борг минулих років, тобто борг який існував станом на 01.01.2011р.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що станом на 01.01.2011р. за позивачем обліковувався податковий борг з податку на прибуток.

Відповідно до п. 3 Закону України від 12.05.2011 року № 3320-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії" (далі - Закон України №3320) підрозділ 10 Податкового кодексу України доповнено пунктом 2-1.

Відповідно до пункту 2-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України підлягає списанню:

- податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію";

- реструктуризовані суми податків та зборів на умовах, визначених Законом України від 23 червня 2005 року N 2711-IV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", підприємствам - виробникам електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію";

- податковий борг суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом, перед бюджетом, який виник внаслідок визначення податковими органами податкового зобов'язання суб'єкта господарювання через наявність небалансу технологічних витрат електроенергії (понаднормативних витрат електроенергії), що відносяться до періодів до 1 січня 2011 року;

- визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", AT "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок", за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження;

- визначені контролюючими органами неузгоджені грошові зобов'язання та пені суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом, через наявність небалансу технологічних витрат електроенергії (понаднормативних витрат електроенергії), що відносяться до періодів до 1 січня 2011 року та за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження;

- розстрочені Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" податкові зобов'язання (з урахуванням процентів, нарахованих на такі розстрочені суми) з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Суми, списані відповідно до положень цього пункту та Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію", не включаються до валових доходів та валових витрат учасників процедури списання.

Відповідні рішення про списання зазначених сум приймаються контролюючими органами в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. У разі відмови контролюючим органом у списанні згідно з цим пунктом платники податків можуть оскаржити такі дії в порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу.

Згідно з положеннями цього пункту списанню підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на перше число місяця, у якому набрав чинності Закон України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".

На списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховуються штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом.

Керуючись нормами Закону України №3320, позивачем направлено на адресу відповідача заяву про списання податкового боргу, який обліковується станом на 01.01.2011р. та неузгоджені грошові зобов'язання та пені, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

На вказану заяву відповідачем прийнято рішення про списання податкового боргу №11 від 17.10.2011р. у сумі 402 747 305,97грн. та №23352/10/24-136 від 10.11.2011р. у сумі 29 081 633,77грн., реструктуризовані суми податків та зборів на умовах визначених Законом України №2711 «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Однак цими рішеннями неповністю списано податковий борг, який обліковувався станом на 01.01.2011р., неузгоджені грошові зобов'язання та пені, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

Оскільки не всі суми податкового боргу та неузгоджених грошових зобов'язань і пені, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження, були списані відповідно до Закону України №3320, позивачем подано позов про визнання протиправною бездіяльність ДПІ у м. Полтава щодо несписання податкового боргу у сумі 28 477,73грн., про зобов'язання ДПІ у м. Полтава прийняти рішення про списання податкового боргу в сумі 40 028 477,73 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва 26.04.2012 року по справі №2а-177/12/2670 відмовлено в задоволенні позову ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» (в подальшому реорганізована шляхом перетворення в ПАТ «Укргазвидобування») до ДПІ у м. Полтава про зобов'язання вчинити дії.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2012р. по справі №2а-177/12/2670 апеляційну скаргу позивача задоволено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2012р. - скасовано, позовні вимоги задоволено в повному обсязі, визнано протиправною бездіяльність ДПІ у м. Полтава щодо несписання податкового боргу в сумі 40 028 477,73грн. та зобов'язано прийняти рішення про списання податкового боргу в сумі 40 028 477,73грн., а саме: податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 2 271 197,90грн. та податковий борг з податку на прибуток в розмірі 37 757 279,83грн.

Рішенням №15440/10/19-243 від 19.12.2012р. ДПІ у м. Полтава виконано постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2012р. по справі №2а-177/12/2670 та списано податковий борг зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 2 271 197,90грн. та податковий борг з податку на прибуток в розмірі 37 757 279,83грн.

До прийняття вказаного рішення відповідачем на суми податкового боргу минулих періодів, який підлягав списанню, нараховувалася пеня, що становить 94 525,66грн.

Разом з цим, відповідно до абз. 17 п. 1 Закону України №3320, на списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховуються штрафні санкції та пеня, передбачені ПК України.

Таким чином, нарахування відповідачем пені у розмірі 94 525,66грн. на суми податкового боргу минулих періодів, що підлягають списанню, є неправомірним.

Крім того, відповідач в листі №2393/10/19.1-21 від 08.02.2013р. зазначає, що сума 94 525,66грн. - пеня, яка виникла в результаті погашення податкових зобов'язань, що рахувалися в 2011-2012 p.p. в заборгованості та зараховувалася в картці особового рахунку в порядку календарної черговості згідно п. 87.9 ст. 87 ПК України.

На думку суду, дії відповідача щодо погашення податкових зобов'язань в порядку календарної черговості згідно п. 87.9 cт. 87 ПК України є неправомірними, виходячи з наступного.

В період до 01.01.2011 року поняття податкового боргу, порядок сплати, погашення та стягнення податкового боргу регулювались Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181 -III (далі - Закон N 2181).

Згідно з пп.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону N 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до пп. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону N 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Відповідно до п.7.7. ст.7 Закону N 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Зазначена норма Закону України N 2181 не містить будь-яких даних стосовно заборони платнику податків сплачувати податкові зобов'язання за наявності податкового боргу, не встановлює порядку та механізму сплати податкового боргу, не встановлює порядку та механізму стягнення боргу за рахунок сплачених платником податкових зобов'язань і в жодному разі не дає права контролюючому органу - податковій службі здійснювати будь-які дії стосовно визначення черговості сплати податків чи погашення боргу змінювати призначення бюджетного платежу без згоди платника податків, розпоряджатись його коштами.

Водночас, згідно з пп.14.1.175. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, Закон N 2181 та Податковий кодекс України по-різному визначають як поняття податкового боргу, так і порядок його погашення.

Разом з цим, Податковий кодекс України набрав чинності 01.01.2011 року.

Згідно з ч. 1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, з аналізу вищезазначених норм випливає, що органи державної податкової служби вправі застосовувати п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України лише щодо погашення податкового боргу, який виник після набрання чинності Податковим кодексом України, тобто з 01 січня 2011 року, а на податковий борг, який виник до 01.01.2011р. відповідно до статті 58 Конституції України норми п. 87.9 статті 87 ПК України не розповсюджуються.

Отже, дії відповідача по розповсюдженню положень п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України на податковий борг, який виник до набрання чинності Податковим кодексом України, є неправомірними, помилковими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України.

Разом з тим, 18.04.2013р. на адресу суду від відповідача надійшло клопотання №7946/9110.1-12 від 15.04.2013р., відповідно до якого позивача листом №5462/10/19.2-20 від 12.04.2013р. повідомлено про проведення списання пені у сумі 94 525,66грн., що є предметом розгляду даної справи. На даний час в особовій картці платника відсутня пеня в розмірі 94 525,66грн.

Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність дій Державної податкової інспекції у м. Полтава Полтавської області Державної податкової служби щодо нарахування ПАТ «Укргазвидобування» пені в розмірі 94 525,66грн.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії Державної податкової інспекції у м. Полтава Полтавської області Державної податкової служби по нарахуванню Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» пені у розмірі 94 525,66грн.

Зобов’язати Державну податкову інспекцію у м. Полтава Полтавської області Державної податкової служби вилучити з облікової картки платника податків Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» запис про нарахування пені у розмірі 94 525,66грн.

Судові витрати в сумі 945,26грн. присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» (код ЄДРПОУ 30019775) за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Полтава Полтавської області Державної податкової служби.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22.04.2013р.

Суддя В.В. Амельохін