8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 квітня 2013 року Справа № 812/2996/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі : Камінській М.В.
за участю:
представника позивача: Лемешко Г.А.
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Приватного акціонерного товариства "Троїцький маслоробний завод " про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в рахунок погашення податкового боргу у сумі 56 117,63 грн., -
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2013 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Приватного акціонерного товариства "Троїцький маслоробний завод " про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 56 117,63 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на обліку в Сватівській МДПІ з 15 жовтня 1996 року за № 361 обліковується ПАТ "Троїцький маслоробний завод ", зареєстрований Троїцькою районною державною адміністрацією Луганської області 14.10.1996 року.
Відповідно підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України сума ПДВ, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м'ясо та м'ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин, закуплених у живій вазі, у повному обсязі спрямовується до спеціального фонду державного бюджету.
На підставі положень статті 100 Податкового кодексу України, за наслідками розгляду заяви ПАТ «Троїцький маслоробний завод» від 25.05.2012 року щодо надання розстрочення податкового боргу, начальником Сватівської МДПІ 25.05.2012 було прийнято рішення №1 про розстрочення податкового боргу по ПАТ «Троїцький маслоробний завод», код 21780893 та укладено договір про розстрочення податкового боргу № 1 від 25.05.2012 між Сватівською МДПІ та ПАТ «Троїцький маслоробний завод» . Складено графік зобов'язань по погашенню розстрочених сум податкового боргу у 2012 році терміном на 7 місяців.
Розстрочення податкового боргу було надано по податку на додану вартість , що сплачується до спеціального фонду державного бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та іншу продукцію переробки ( код платежу 140107) у сумі 298 501,28 грн.
Відповідачем допущено несплату розстроченої суми податкового боргу по терміну сплату 31.12.2011 в сумі 42 632,61 грн. ( основного боргу) та 10,43 грн.( пені).
Також ПАТ «Троїцький маслоробний завод» допущено несплату узгоджених сум ПДВ, що сплачується до спеціального фонду державного бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та іншу продукцію переробки( код платежу 140107) згідно декларації № 90799344268 від 19.12.2012 року по терміну сплати 30.12.2012 в сумі 10941,59 грн. ( зобов'язання по строку сплати 30.12.2012 року нараховано в сумі 11768 грн. та частково сплачено 30.12.2012 в сумі 826,46 грн. за рахунок переплати ); згідно декларації № 9085277696 від 18.01.2013 року по терміну сплати 30.01.2013 в сумі 2533 грн. Відповідно до положень п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, визначена платником податків в поданій ним податковій декларації, є узгодженою.
Відповідачу було вручено податкову вимогу відповідно до ст.59 ПКУ за № 1 від 09 січня 2013 року. Разом з тим, станом на 13.03.2013 року ПАТ «Троїцький маслоробний завод» податковий борг по податку на додану вартість , що сплачується до спеціального фонду державного бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та іншу продукцію переробки в сумі 56 107,63 грн. до бюджету не перерахував.
У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу в розмірі 56 117,63 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеному в позовній заяві, в заяві про уточнення позовних вимог зазначила, що податковий борг утворився за період з 30.12.2012 по 30.01.2013.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України , суд прийшов до наступного.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач - Приватне акціонерне товариство "Троїцький маслоробний завод ", і.к. 21780893, правовий статус юридична особа ( а.с.8,9)
Перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в Сватівській МДПІ Луганської області з 15.10.1996 за № 361( а.с.12).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із п.п.16.1.3-16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно з підпунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, крім випадків, передбачених податковим законодавством.
Відповідно до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України у період до 1 січня 2015 року податок на додану вартість юридичними особами, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, визначеними розділом V Кодексу, іншими юридичними і фізичними особами, у тому числі фізичними особами - підприємцями, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену розділом V Кодексу (далі - переробні підприємства), справляється з урахуванням таких особливостей:
- п.п.8 звітним (податковим) періодом є один календарний місяць;
- п.п.9 переробне підприємство у строки, встановлені пунктом 203.1 статті 203 Кодексу, подає до органу державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість і податкову декларацію з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції за місцем реєстрації переробного підприємства. У податковій декларації з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції окремо відображаються сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати компенсації, та сума податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України;
Відповідно до Порядку нарахування податку на додану вартість, що сплачується до державного бюджету переробними підприємствами за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м'ясо і м'ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин, закуплених у живій вазі, а також виплати і використання коштів, що надійшли від його сплати, затвердженого постановою КМУ від 02.03.2011 № 246, у редакції постанови КМУ від 27 квітня 2011 року № 523 переробні підприємства ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік операцій з реалізації молока, молочної сировини та молочних продуктів, м'яса і м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин, закуплених у живій вазі (шкури, субпродукти, м'ясо-кісткове борошно) (далі - готова продукція) за кожний звітний (податковий) період.
За результатами такого обліку переробні підприємства визначають відповідно до вимог розділу V Податкового кодексу України суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з реалізацією готової продукції, і складають декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства), яка разом з декларацією з податку на додану вартість за іншими операціями подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і строки, встановлені зазначеним Кодексом.
Сума податку визначається щомісяця у декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) і перераховується переробним підприємством до державного бюджету у строки, встановлені розділом V Податкового кодексу України для сплати податку на додану вартість.
Контроль за правильністю визначення сум податку та їх перерахуванням за платіжними дорученнями до державного бюджету здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно п. 100.1 , 100.2 ст.100 ПКУ розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
За наслідками розгляду заяви ПАТ «Троїцький маслоробний завод» від 25.05.2012 року щодо надання розстрочення податкового боргу, начальником Сватівської МДПІ 25.05.2012 було прийнято рішення №1 про розстрочення податкового боргу по ПАТ «Троїцький маслоробний завод», код 21780893 та укладено договір про розстрочення податкового боргу № 1 від 25.05.2012 між Сватівською МДПІ та ПАТ «Троїцький маслоробний завод» . Складено графік зобов'язань по погашенню розстрочених сум податкового боргу у 2012 році терміном на 7 місяців у сумі 298 501,28( а.с.27-33).
Згідно зворотнього боку облікової картки платника податків ( а.с.19-26), станом на 31.12.2012 відповідачем допущено несплату розстроченої суми податкового боргу по терміну сплату 31.12.2011 в сумі 42 632,61 грн. ( основного боргу) та 10,43 грн.( пені), також несплату узгоджених сум ПДВ, що сплачується до спеціального фонду державного бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та іншу продукцію переробки( код платежу 140107) згідно декларації № 90799344268 від 19.12.2012 року по терміну сплати 30.12.2012 в сумі 10941,59 грн. (зобов'язання по строку сплати 30.12.2012 року нараховано в сумі 11768 грн. та частково сплачено 30.12.2012 в сумі 826,46 грн. за рахунок переплати ) ( а.с.14 -15); згідно декларації № 9085277696 від 18.01.2013 року по терміну сплати 30.01.2013 в сумі 2533 грн.(16 -17), загальна сума заборгованості -56 117,63 грн.
Згідно статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Пунктами 59.4 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено,що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Уповноваженим представником відповідача 09.01.2013 року отримано податкову вимогу відповідача від 09.01.2013 року № 1 ( а.с.13).
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Внаслідок того, що відповідач станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з податку на додану вартість, що сплачується до спеціального фонду державного бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та іншу продукцію переробки на суму 56 117,63 грн. у добровільному порядку не сплатив , вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Приватного акціонерного товариства "Троїцький маслоробний завод " про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в рахунок погашення податкового боргу у сумі 56 117,63 грн. задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках Приватного акціонерного товариства "Троїцький маслоробний завод " ( і.к. 21780893, юридична адреса: 92100, Луганська обл., смт.Троїцьке, вул.Чкалова,б.22) в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість , що сплачується до спеціального фонду державного бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, молочну сировину та іншу продукцію переробки у сумі 56 117,63 грн. ( п'ятдесят шість тисяч сто сімнадцять гривень 63 коп.) в т.ч.( 56 107,20 грн. - основний борг, 10,43 грн.- пеня), який рахується станом на 16.04.2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя С.М. Чиркін