Постанова № 30860968, 09.04.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2013
Номер справи
9101/163156/2012
Номер документу
30860968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2013 р. справа № 2а-6670/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Дадим Ю.М. Богданенка І.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 08 листопада 2011 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату недоотриманої щорічної разової допомоги до Дня Перемоги відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум, а саме у розмірі 4838 грн.; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату недоотриманої щорічної компенсації на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2011 рік у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплачених сум, а саме у розмірі 3750 грн.

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 08 листопада 2011 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області, що полягають у неповному нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік - неправомірними, та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області, провести виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірах, передбачених ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплаченої суми. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплати позивачу недоплачену суму щорічної одноразової допомоги до 5 травня в розмірі встановленому ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 рік, з урахуванням фактично виплаченої суми. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні вимог позивача.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та відповідачем не заперечувалось, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом ІІІ групи.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 48 Закону №796 учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яка виплачується в таких розмірах: інвалідам I і II групи - п'ять мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Відповідачем зазначено, що щорічна допомога на оздоровлення за 2011 рік була виплачена позивачу у 2011 році в розмірі 90,00 грн. При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У 2011 році Кабінет Міністрів України не мав права щодо встановлення розміру щорічної допомоги на оздоровлення передбаченої ст.48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону № 796.

Враховуючи вищевикладене, відповідач повинен був нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у 2011 році в розмірі встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином висновки суду першої інстанції щодо виплати одноразової допомоги у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за 2011 рік є обґрунтованими.

Щодо позовних вимог про виплату щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено та відповідачем не заперечувалось, що позивач є інвалідом ІІІ групи, і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни

Тому позивач користується правом на отримання грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком до 5 травня щорічно відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації Кіровоградської області за 2011 рік позивачу було виплачена у квітні 2011 року, разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 510 грн.

У 2011 році розмір разової грошової допомоги, який визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не змінювався.

Отже, при нарахуванні разової грошової допомоги у 2011 році відповідач мав керуватися вимогами зазначеного Закону.

Розмір разової грошової допомоги, який передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

При цьому, розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

У 2011 році Кабінет Міністрів України не мав права щодо встановлення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня учасникам війни.

Отже, до спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань».

Таким чином, висновки суду першої інстанції є обґрунтованими.

При цьому, підставою для зміни судового рішення є вирішення не всіх позовних вимог або питань.

З мотивувальної частини рішення, суд апеляційної інстанції вбачає, що суд першої інстанції дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру чотирьох мінімальних заробітних плат та щодо зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату щорічної одноразової допомоги до 5 травня в розмірі встановленому ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» проте в резолютивній частині рішення не зазначив з якого розміру необхідно виходити при здійснення перерахунку зазначених виплат.

Крім того, судом першої інстанції не вирішено позовні вимоги щодо визнання неправомірними дій відповідача при нарахуванні і виплаті щорічної одноразової допомоги до 5 травня в розмірі встановленому ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку змінити постанову суду першої інстанції, виклавши абзац другий та третій резолютивної частини постанови в новій редакції.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 201, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області - залишити без задоволення.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 08 листопада 2011 р. - змінити, виклавши абзац другий та третій резолютивної частини постанови в наступній редакції.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у неповному обсязі - неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із розміру чотирьох мінімальних заробітних плат та забезпечити її виплату з урахуванням виплаченої суми.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області щодо нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2011 році у неповному обсязі - неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2011 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням сум, які були виплачені в цей період.

В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, оскарженню не підлягає.

Головуючий: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко