Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 801/1418/13-а
15.04.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Кукти М.В. ,
Кучерука О.В.
розглянувши апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворюваннь України в м. Джанкой АРК на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кірєєв Д.В. ) від 12.02.13 у справі № 801/1418/13-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим (вул. Леніна, 8,Джанкой,Автономна Республіка Крим,96100)
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворюваннь України в м. Джанкой АРК (вул. Інтернаціональна 48,Джанкой,Автономна Республіка Крим,96100)
про стягнення 2596,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України Джанкойському районі АРК (далі-позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Джанкой АР Крим про стягнення 2596,00 грн. невідшкодованих витрат на виплату та доставку пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.02.13 у справі № 801/1418/13-а адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Джанкой АРК про стягнення 2596,00 грн. задоволено частково.
Стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Джанкой АРК на користь Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим суму не відшкодованих витрат на виплату та доставку пенсії за інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання, виплаченої за жовтень - грудень 2012 року у розмірі 450,00 грн.
В задоволенні решти частини позову відмовлено.
Не погодившись з даною постановою, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, позов задовольнити у повному обсязі.
Не погодившись з даною постановою, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Враховуючи, що апеляційні скарги стосуються одного й того ж рішення суду першої інстанції, судова колегія з метою повного, всебічного та своєчасного розгляду справи вважає можливим об'єднати апеляційні скарги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Джанкой АРК та Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим в одне провадження для спільного апеляційного розгляду.
Апеляційні скарги мотивовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 15.04.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку. До початку судового засідання від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач та відповідач в період з жовтня по грудень 2012 року кожного місяця підписували акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Судом встановлено, що в акті звірки за жовтень 2012 року позивачем заявлено до відшкодування загальну суму витрат на 55 осіб у сумі 46 900,99 грн. (у тому числі сума виплачених пенсій (основний розмір) - у сумі 6 462,41 грн., сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, державна адресна допомога - у сумі 39 911,60 грн., сума витрат з виплати і доставки пенсій - у сумі 526,98 грн.), за висновками ж відповідача сума, що підлягає відшкодуванню складає 5358,69 грн. на 42 особи, (у тому числі сума виплачених пенсій (основний розмір) - у сумі 5159,10 грн., сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - у сумі 140,96 грн., сума витрат з виплати і доставки пенсій - у сумі 58,63 грн.); в акті звірки за жовтень 2012 року позивачем заявлено до відшкодування загальну суму витрат на 86 осіб в сумі 74 416,13 грн. (у тому числі сума виплачених пенсій (основний розмір) - у сумі 10 737,09 грн., сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, державна адресна допомога - у сумі 63 064,52 грн., сума витрат з виплати і доставки пенсій - у сумі 614,52 грн.), за висновками ж відповідача сума, що підлягає відшкодуванню складає 9 590,73 грн. на 72 особи (у тому числі сума виплачених пенсій (основний розмір) - у сумі 9 283,78 грн., сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - у сумі 235,02 грн., сума витрат з виплати і доставки пенсій - у сумі 71,93 грн., в акті звірки за грудень 2012 року позивачем заявлено до відшкодування загальну суму витрат на 88 осіб в сумі 79 206,16 грн. (у тому числі сума виплачених пенсій (основний розмір) - у сумі 11 156,22 грн., сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, державна адресна допомога - у сумі 67 371,89 грн., сума витрат з виплати і доставки пенсій - у сумі 678,05 грн.), за висновками ж відповідача сума, що підлягає відшкодуванню складає 10 015,83 грн. на 74 особи (у тому числі сума виплачених пенсій (основний розмір) - у сумі 9 702,91 грн., сума виплаченої щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття - у сумі 235,02 грн., сума витрат з виплати і доставки пенсій - у сумі 77,90 грн., (а.с.15, 17, 19).
Розбіжності виникли, у тому числі, в результаті незгоди відповідача відшкодовувати виплату пенсії щодо застрахованої особи у сумі 2596,00 грн., з яких 450,00 грн. - пенсія громадянина України, який отримав каліцтво в державах СНД і переїхав на постійне місце проживання в Україну, 2 146,00 грн. - державна адресна допомога (та витрати на доставку), що підтверджується довідкою. (а.с. 4)
Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.
Страховими виплатами, відповідно до статті 28 Закону України від 23.09.1999 року №1105-ХІV "Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Судова колегія зазначає, що відповідно до статті 25 Закону №1105 усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за рахунок коштів цього Фонду.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення"№ 1788-XII від 05.11.1991 року, виплата пенсій, здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Непрацездатні громадяни, відповідно до статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№ 1058-IV від 09.07.2003 року, крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" п. 2 встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
Судова колегія вважає необхідним зазначити, що відповідно до ч. 3 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№ 1058-IV від 09.07.2003 року, пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яка виплачується Пенсійним фондом України замість відповідача, призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
При цьому, до страхових виплат, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", адресна допомога, визначена Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265, не включається.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що дія Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 не розповсюджується на відповідача та на правовідносини між органами Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в частині відшкодування витрат з виплати адресної допомоги, оскільки такі додаткові державні гарантії громадянам передбачені лише Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає обов'язки саме органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094.
Пунктом 4 Порядку від 04.03.2003 року № 5-4/4 визначаються суми, що підлягають відшкодуванню Фондом -суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"та інших нормативно-правових актів, а саме:
- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Даний перелік є вичерпним, державна адресна допомога до пенсії до нього не входить.
Таким чином, судом першої інстанції встановлено, що відсутні як правові підстави, так і порядок відшкодування відповідачем суми адресної допомоги.
Крім того, форма акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003 року № 5 не містить рядка про включення до актів сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, стягненню з відповідача належить сума основного розміру пенсії та сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій за жовтень - грудень 2012 року в розмірі 450,00 грн. В задоволенні решти частини позову слід відмовити.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворюваннь України в м. Джанкой АРК на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.02.13 у справі № 801/1418/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.02.13 у справі № 801/1418/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис М.В. Кукта
підпис О.В.Кучерук
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.Е.Єланська