Постанова № 30852390, 14.03.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2013
Номер справи
1622/2а-329/12
Номер документу
30852390
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2013 р. Справа № 1622/2а-329/12

Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Водолажська Н.С.,

Суддя Філатов Ю.М., Суддя П'янова Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.2012р. по справі № 1622/2а-329/12

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в Октябрському районі м. Полтава щодо не нарахування та невиплати йому, як учаснику бойових дій, щорічної (до 5 травня) разової грошової допомоги відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 р. в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Октябрському районі нарахувати та виплатити позивачу, як учаснику бойових дій, щорічну разову грошову допомогу відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, їх соціальні гарантії їх соціального захисту» в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2011 р., виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням раніше сплачених сум.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.12 р. по справі № 1622/2а-329/12 позовні вимоги були задоволені в повному обсязі: визнані протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Октябрської районної м. Полтаві ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1, як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічної разової грошової допомоги за 2011 р. в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області виплатити цю допомогу ОСОБА_1, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням раніше сплаченої суми.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради, не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.12 р. по справі № 1622/2а-329/12 та прийняти нову постанову про відмову у задоволені позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального законодавства з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.

Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради, в яких просив суд апеляційної інстанції прийняти рішення згідно чинного законодавства.

Відповідач, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, також не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.12 р. по справі № 1622/2а-329/12 та закрити провадження у справі, посилаючись на доводи, наведені в апеляційній скарзі.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.02.13 р. відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на підставі абз. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України.

Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції було встановлено, що позивач є учасником бойових дій, перебуває на обліку в УПСЗН Октябрської районної в м. Полтаві ради та має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.98 р. № 367-ХІV ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» доповнено частиною п'ятою такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком». Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07 р. № 107-VI ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладена в новій редакції - «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України», але зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 4 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.07 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 р. № 10-рп/2008.

Положеннями ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків. Відповідно до ч. 4 цієї статті особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

З матеріалів справи вбачається та це не заперечувалося сторонами по справі, що до 5 травня позивачу сплачувалась щорічна разова грошова допомога в розмірі, визначеному урядовою постановою та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням змін, які вносились Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, зокрема у 2011 році - 460,0 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Також Конституцією України передбачено (ч. 2 ст. 95), що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.

Згідно зі ст. 75 Конституції України, Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні. Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас, Конституційний Суд України у п. 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.97 р. № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному». Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Відповідачем в 2011 році допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 04.04.11 р. у розмірі 460,0 грн., що є значно меншим ніж встановлений ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про зобов'язання УПСЗН здійснити перерахунок та вчинити дії щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є обґрунтованими, але у своєму рішенні суд першої інстанції не поклав на цього відповідача обов'язку щодо здійснення перерахунку та вчинення дій по виплаті разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік.

Між тим, колегія суддів зазначає, що Типовим положенням про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.06 р. № 147, визначено, що головними завданнями Центру є зокрема підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати) та здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат. (п.п. 3.2, 3.3 п.3). Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 п. 4 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ та перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків.

Таким чином колегія суддів вважає, що підстави для задоволення позовних вимог позивача щодо зобов'язання цього відповідача здійснити виплату такої допомоги відсутні, оскільки судовому захисту не підлягають заздалегідь непорушені права. Після прийняття відповідного рішення щодо нарахування позивачу одноразової щорічної допомоги до 5 травня в законодавчо встановленому розмірі та сплати донарахованої суми у відповідача - Центра виникне обов'язок щодо сплати такого платежу.

Враховуючи викладене колегія суддів дійшла до висновку, що постанова Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.2012р. по справі № 1622/2а-329/12 прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому вона підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 209, 254 КАС України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.2012р. по справі № 1622/2а-329/12 - задовольнити частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.04.2012р. по справі № 1622/2а-329/12 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної в м. Полтаві ради здійснити перерахунок та вчинити дії по виплаті ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведеної виплати в 2011 році в розмірі 460,0 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий (підпис) Н.С. Водолажська

Судді (підпис) Ю.М. Філатов

(підпис) Я.В. Пянова

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ

Суддя

Харківського апеляційного

адміністративного суду Н.С. Водолажська