КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2013 року 810/1187/13-а
Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1018
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Леонтовича А.М.
при секретарі - Бончева О.С.
за участю представників сторін:
від позивача: Бухаленко Д.С. (за довіреністю)
від відповідача: Кобилинська Л.М. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом до проБаришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби Комунального підприємства Баришівської районної ради «Райводоканал» стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Баришівська об'єднана державна податкова інспекція Київської області Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Баришівської районної ради «Райводоканал» (далі - відповідач) про стягнення з рахунків у банках Комунального підприємства Баришівської районної ради «Райводоканал» на користь Державного бюджету України податкового боргу у загальній сумі 489554,12 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг, який ним вчасно погашено не було, тому він підлягає стягненню у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути з рахунків у банках Комунального підприємства Баришівської районної ради «Райводоканал» податковий борг у сумі 449054,12 грн.
Представник відповідача визнав позов у повному обсязі та пояснив, що податковий борг не був погашений у зв'язку з відсутністю коштів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, що діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України від 2 лютого 2010 року № 2755-VI.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Комунальне підприємство Баришівської районної ради «Райводоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи 03346621) зареєстроване Баришівською районною державною адміністрацією Київської області 7 жовтня 1996 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 533199 (а.с. 9).
Згідно із довідкою про взяття на облік платника податків від 19 грудня 2012 року № 113/2012, КП Баришівської районної ради «Райводоканал» перебуває на податковому обліку в Баришівській об'єднаній державній податковій інспекції Київської області (а.с. 7).
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків, крім випадків, передбачених податковим законодавством, самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до матеріалів справи, відповідачем подано до Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області наступні документи податкової звітності:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2012 року від 16 листопада 2012 року № 9072193857, згідно якої підлягає сплаті податкове зобов'язання у сумі 44948,00 грн. (а.с. 10-11);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2012 року від 7 грудня 2012 року № 9077051296, згідно якої підлягає сплаті податкове зобов'язання у сумі 43778,00 грн. (а.с. 12-13);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2012 року від 15 січня 2013 року № 9084617241, згідно якої підлягає сплаті податкове зобов'язання у сумі 41710,00 грн. (а.с. 14-15).
Пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язує платника податків самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10-ти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбачено цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Також, 10 грудня 2012 року посадовою особою Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності сплати КП Баришівської районної ради «Райводоканал» податку на додану вартість за період з 1 грудня 2009 року по 10 грудня 2012 року.
У ході перевірки встановлено факт порушення КП Баришівської районної ради «Райводоканал» вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в результаті чого відповідачем несвоєчасно сплачено грошові зобов'язання з податку на додану вартість. Результати перевірки оформлено актом від 10 грудня 2012 року № 865/1600-03346621 (а.с. 16-17).
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі висновків акту перевірки № 865/1600-03346621 Баришівськю об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області 10 грудня 2012 року прийнято податкове повідомлення рішення № 000024/1600-03346621, яким, відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, до відповідача застосовано штрафну санкцію у сумі 237420,56 грн., (а.с.18) та податкове повідомлення-рішення № 000025/1600-03346621, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у сумі 63675,16 грн. (а.с. 19).
21 січня 2013 року посадовою особою Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності сплати КП Баришівської районної ради «Райводоканал» податку на додану вартість за період з 30 березня 2012 року по 21 грудня 2012 року.
В процесі перевірки виявлено факт несвоєчасної сплати КП Баришівської районної ради «Райводоканал» грошових зобов'язань з податку на додану вартість. Результати перевірки оформлено актом від 21 січня 2013 року № 47/1600-03346621 (а.с. 20).
На підставі висновків акту перевірки № 47/1600-03346621 позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21 січня 2013 року № 000001/1600/03346621, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у сумі 58022,40 грн. (а.с. 21).
Пунктом 113.1 статті 113 Податкового кодексу України передбачено, що строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Акти перевірок і податкові повідомлення рішення отримані відповідачем та не були оскаржені в адміністративному чи судовому порядку. Отже, суми грошового зобов'язання вважаються узгодженими.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, враховуючи переплату у сумі 40500,00 грн., залишок податкового боргу КП Баришівської районної ради «Райводоканал» становить 449054,12 грн. (489554,12 - 40500,00 = 449054,12).
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та держаними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 вказаного Закону встановлено, що податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених приписів Баришівською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області вручено відповідачу першу податкову вимогу від 5 жовтня 2001 року № 1/25 (а.с. 31) та другу податкову вимогу від 14 листопада 2001 року № 2/179 (а.с. 32).
Таким чином, судом встановлено, що податкові вимоги вручено відповідачу у встановленому чинним законодавством порядку та не оскаржено.
У силу вимог пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Ураховуючи вищезазначене, сума узгодженого податкового боргу, яку належить сплатити відповідачу становить 449054,12 грн.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Органом державної податкової служби доведено законність та обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
Судом встановлено, що визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, а тому приймається судом.
Частиною 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що відповідач визнає адміністративний позов, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках Комунального підприємства Баришівської районної ради «Райводоканал» на користь Державного бюджету України податковий борг у сумі 449054 (чотириста сорок дев'ять тисяч п'ятдесят чотири) гривні 12 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Леонтович А.М.
Повний текст постанови виготовлено 23 квітня 2013 року.