Постанова № 30851765, 18.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.04.2013
Номер справи
801/2944/13-а
Номер документу
30851765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 квітня 2013 р. (13:08) Справа №801/2944/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Кисельової А.Є.,

представника прокуратури - Блохіної Г.В.;

представник позивача - Ніколаішвілі В.Я.,

представника відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Армянська в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Титан"

про стягнення

Обставини справи: Прокурор м. Армянська в інтересах держави в особі Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Титан» (далі - відповідач) про стягнення на користь позивача санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1530 грн.

Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості зі сплати штрафних санкцій, застосованих за правопорушення на ринку цінних паперів.

Ухвалами суду від 25.03.2013 відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представники прокурора і позивача позов підтримали з підстав, викладених в позовній заяві, надали пояснення по суті спору.

Відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.

Від представника відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких представник відповідача зазначив, що будь-яких порушень вимог діючого законодавства, якими врегульовані правовідносини на ринку цінних паперів, з боку відповідача не допущено, отже у позивача були відсутні підстави для застосування фінансових санкцій.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши представників прокуратури і позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Положеннями ст. 1 Закону №448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до статті 3 Закону №448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Статтею 5 Закону №448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Нормами статті 6 Закону №448/96-ВР встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Положеннями статті 8 Закону №448/96-ВР врегульовано, що Комісія має право, зокрема здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:

неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.6. ч. 1 ст. 11 Закону №448/96-ВР);

нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.6. ч. 1 ст. 11 Закону №448/96-ВР):.

неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.7. ч. 1 ст. 11 Закону №448/96-ВР).

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811. Ці Правила визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Правилами встановлено, що Акт про правопорушення на ринку цінних паперів повинен містити, зокрема: виклад обставин правопорушення; посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено; відомості про наявність повторного вчинення правопорушення особою, щодо якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів; інші відомості, необхідні для вирішення справи про правопорушення.

Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Постанова складається з вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин. Описова частина повинна містити викладення обставин, встановлених при розгляді справи, та посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено. У мотивувальній частині наводяться посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, або ж факти, що вказують на відсутність правопорушення, посилання на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Судом встановлено, що 11.12.2012р. у відношенні ПАТ «Державна акціонерна компанії «Титан» Кримським територіальним управлінням НКЦПФР винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Встановлено, що ПАТ «Державна акціонерна компанія «Титан» порушено вимоги діючого законодавства, а саме ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі Закон) та пункту 7 глави 1 розділу 2 пункту 6 глави 2 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами: цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 р. № 1591 (далі Положення №1591):

1) розміщення не в повному обсязі інформації в повідомленні пре виникнення особливої інформації емітента цінних паперів про зміни у складі посадових осіб емітента ПАТ «ДАК «Титан» - звільнення голови наглядової ради ОСОБА_3, яка була розміщена у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua) 21/11/12 у 19:01, а саме не розміщена інформація щодо назви уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про звільнення посадової особи;

2) опублікування не в повному обсязі інформації в повідомленні про виникнення особливої інформації емітента цінних паперів про зміни у складі посадових осіб емітента ПАТ «ДАК «Титан» - звільнення голови наглядової ради ОСОБА_3, яка була опублікована в офіційному друкованому виданні Комісії «Бюлетень. Цінні папери України» № 224 (3524) від 23.11.2012 р. (сторінка 8), а саме, не опублікована інформація щодо назви уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про звільнення посадової особи;

3) подання не в повному обсязі інформації до Кримського територіального управління НКЦПФР у складі особливої інформації емітента цінних паперів про зміни у складі особливої інформації емітента цінних паперів про зміни у складі посадових осіб емітента ПАТ «ДАК «Титан» - звільнення голови наглядової ради ОСОБА_3 (вх. № 1946 від 26.11.2012 р). У електронній та паперовій формах особливої інформації не розкрита інформація щодо назви уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про звільнення посадової особи.

Постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2012 року встановлено час та дату підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень -19.12.2012р. об 11г. 00 хв.

19.12.2012 р. Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку по факту вищезазначених порушень Закону та Положення № 1591 складені наступні акти:

- Акт № 379-КР-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів;

- Акт № 380-КР-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів;

- Акт № 381-КР-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів. Відповідач для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень у зазначений час не з'явився.

Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 19.12.2012р. встановлено дату та час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «ДАК «Титан» -27.12.2012 року об 11 г. 00 хв.

Постановою № 359-КР-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів 27.12.12р. за розміщення не в повному обсязі інформації у Загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів накладено на ПАТ «Державна акціонерна компанія «Титан» фінансову санкцію - штраф у розмірі 30 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 510 (п'ятсот десять) гривень.

Постановою № 360-КР-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів 27.12.12р. за опублікування в неповному обсязі інформації в офіційному друкованому виданні Комісії накладено на ПАТ «ДАК «Титан» фінансову санкцію - штраф у розмірі 30 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 510 (п'ятсот десять) гривень.

Постановою № 361-КР-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів 27.12.12р.за подання не в повному обсязі інформації до Комісії накладено на ПАТ «ДАК «Титан» фінансову санкцію - штраф у розмірі 30 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 510 (п'ятсот десять) гривень. Загальна сума накладених санкцій складає 1530 грн.

Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23 лютого 2006 року N 3480-IV (надалі Закон №3480-IV) регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.

Згідно ч. 1 ст. 41 Закону №3480-IV особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: зміну складу посадових осіб емітента.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону №3480-IV строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті (ч. 3 ст. 41 Закону №3480-IV).

Пунктом 6 глави 2 розділу 2 Положення № 1591 встановлено, що відомості про зміну складу посадових осіб емітента складаються за формою, наведеною у додатку 6. До інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.

У Повідомленні розкривається така інформація:назва уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про зміну складу посадових осіб, дата прийняття рішення, зміст такого рішення (звільнення, призначення посадової особи) із зазначенням підстав такого рішення; інформація про посадову особу із зазначенням прізвища, імені та по батькові, паспортних даних, повної назви посади, на яку призначено або з якої звільнено, частка, якою володіє в статутному капіталі емітента; обґрунтування змін у персональному складі посадових осіб та інформація про наявність у посадових осіб емітента непогашеної судимості за корисливі та посадові злочини. У разі призначення посадової особи розкривається інформація про строк, на який призначено особу, інші посади, які обіймала ця особа протягом своєї діяльності, розмір пакету акцій емітента, які належать цій особі. У разі звільнення посадової особи розкривається інформація щодо строку, протягом якого така особа перебувала на посаді. Якщо нікого не призначено на посаду замість звільненої особи, інформація про це обов'язково розкривається.

Отже, виходячи з наведених правових норм, емітентом повинна бути зазначена інформація, перелік якої читко визначений нормами Положення №1591.

При цьому, назва уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про зміну складу посадових осіб, дата прийняття рішення, зміст такого рішення (звільнення, призначення посадової особи) із зазначенням підстав такого рішення є обов'язковою інформацією відповідно до вказаного Положення.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття постанов про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів є розміщення (опублікування, подання) не в повному обсязі інформації емітента цінних паперів про зміни у складі посадових осіб емітента ПАТ «ДАК «Титан» - звільнення голови наглядової ради ОСОБА_3, а саме: щодо назви уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про звільнення посадової особи.

Згідно пп. 2.3 розділу 2 Положення Про наглядову раду ПАТ «Державне акціонерна компанія «Титан» обрання та припинення повноважень Голови Наглядової ради, заступника голови та членів Наглядової ради здійснюється Загальними зборами в порядку, встановленому діючим в Україні законодавством.

Таким чином, виходячи з встановлених судом обставин та наведених норм діючого законодавства, відповідач повинен був розмістити (опублікувати, подати) інформацію про назву уповноваженого органу емітента, який прийняв рішення про звільнення посадової особи.

Суд вважає неспроможними посилання представника відповідача на вимоги ст. ст.54, 57 Закону України «Про акціонерні товариства», відповідно до яких без рішення загальних зборів повноваження члена наглядової ради припиняються, зокрема: за його бажанням за умови письмового повідомлення про це товариства за два тижні, оскільки, як вбачається з норм Положення №№1591, у будь-якому разі емітент повинен зазначити інформацію про орган, який прийняв рішення про звільнення посадової особи, в тому числі, у зв'язку з припинення трудових правовідносин за власним бажанням особи.

З тих же міркувань суд не приймає до уваги твердження представника відповідача, що голова Наглядової ради є членом наглядової ради, адже вказана обставина не змінює характеру спірних правовідносин.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення фінансових санкцій у сумі 1530,00 грн. засновані на законі, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

В судовому засіданні 18.04.2013 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 23.04.2013.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Титан» (ідентифікаційний код 05762329) на користь Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладені санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1530 грн. (код платежу 21081100, банк одержувач ГУ ДКСУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026 рахунок №31114106700022. код ЄДРПОУ 37996831, одержувач: Державний бюджет України, ВДКСУ 1 м. Армянську АРК).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.