ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 квітня 2013 року № 826/361/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний Центр Утилізації
«Безпека»
до Печерської районної в м. Києві державної адміністрації
про скасування змін до нової редакції статуту юридичної особи, зобов'язання
вчинити дії
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний Центр Утилізації «Безпека» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації про скасування змін до нової редакції статуту, скасування реєстраційних дій, зобов'язання актуалізувати дані по реєстраційній дії від 20.05.2008.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням Господарського суду міста Києва скасовано нову редакцію статуту позивача, про що внесено відповідні відомості до реєстру. Проте, реєстратором не внесено жодних відомостей до записів, якими вносилися зміни до скасованої редакції статуту.
Відповідачем до суду подано клопотання про розгляд справи без участі його представника, а також подано клопотання щодо заміни відповідача з Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації на Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію, оскільки Відділ державної реєстрації є структурним підрозділом останнього.
На адресу Окружного адміністративного суду надійшли матеріали реєстраційної справи ТОВ «Державний Центр Утилізації «Безпека».
У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний Центр Утилізації «Безпека», ід. код 33597840, у 2009 році на загальних зборах учасників Товариства затвердив нову редакцію Статуту. Так вказаною редакцією Статуту змінено кількість учасників Товариства з чотирьох на три (реєстраційна дія № 10701050012010258 від 02.04.2009 р.).
В подальшому позивачем внесено зміни до нової редакції статуту, на підставі яких до Єдиного державного реєстру внесені відомості щодо зміни розміру статутного капіталу і перерозподілу часток учасників (реєстраційна дія № 10701050013010258 від 11.11.2010р.) та змінено адресу Товариства (реєстраційна дія № 10701050014010258 від 26.05.2011р.).
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.04.2011 р. по справі № 48/87 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Державний центр утилізації «Безпека», Державного реєстратора Печерської районної в м. Києві адміністрації визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників Товариства, що оформлені пунктами 3,4,6,8 протоколу № 9 від 31.03.2009; визнано недійсними зміни до Статуту Товариства у вигляді нової редакції Статуту, що зареєстровані державним реєстратором 02.04.2009 р.; визнано недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства про виключення ОСОБА_1 зі складу учасників товариства.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 08.08.2011 р., Рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2011 р. залишено без змін.
У відповідності до п. ст. 72 КАС України, Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі вищезазначеного судового рішення, державним реєстратором внесено запис щодо скасування змін до установчих документів юридичної особи, а саме, щодо скасування нової редакції статуту.
Проте, відповідачем не здійснено записів про скасування нової редакції Статуту до записів, якими внесено зміни до цієї редакції Статуту.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 цього Закону, зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Положеннями ст. 31 вказаного Закону визначено порядок скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, відповідно до якого, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.06.2011 по справі № 48/87 залишено без змін рішення Господарського суду міста Києва від 27.04.2011, яким, зокрема, визнано недійсними зміни до Статуту ТОВ «Державний центр утилізації «Безпека» у вигляді нової редакції Статуту, що зареєстровані державним реєстратором Печерської районної в м. Києві державної адміністрації 02.04.2009 номер запису 10701050012010258.
Судом також встановлено, що записами № 10701050013010258 від 11.11.2010 р. та №10701050014010258 від 26.05.2011 р. відповідачем внесено відомості про зміни до нової редакції установчих документів позивача, проте на підставі судового рішення від 29.06.2011 р. нова редакція установчих документів позивача скасована, а тому і зміни до скасованої редакції Статуту підлягають скасуванню.
Крім того, Суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься реєстраційна справа ТОВ «Державний Центр Утилізації «Безпека», в якій міститься Лист - роз'яснення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 27.02.2010 р. №2438 (надалі по тексту Лист - роз'яснення №2438).
В вищезазначеному Листі - роз'ясненні №2438 зазначено наступне: «Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон про реєстрацію) встановлено порядок виконання судових рішень, які набрали законної сили. Зокрема, статтею 31 цього Закону визначено порядок скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особа, яким встановлено, що суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Визнання в судовому порядку незаконними рішень загальних зборів учасників, зокрема, зміни складу засновників юридичної особи, керівника юридичної особи тощо є підставою для скасування відповідних змін, що призводить до фактичного відновлення попереднього стану юридичної особи з відповідних питань.
Таким чином, для виконання судового рішення, яким визнано недійсним рішення загальних зборів, державному реєстратору слід застосувати за аналогією статтю 31 Закону про реєстрацію, тобто, скасувати запис, яким внесено зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на підставі рішення загальних зборів учасників, яке визнано в судовому порядку недійсним.
При цьому, державний реєстратор шляхом застосування функції АРМу державного реєстратора «потребує зміни атрибутів» має змогу внести попередні відомості про юридичну особу.
Надані цим листом роз'яснення просимо довести до відома державних реєстраторів для врахування та використання в роботі.».
На підставі вищезазначеного, суд приходить до висновку про необхідність внесення записів щодо скасування державної реєстрації змін № 10701050013010258 від 11.11.2010 та № 10701050014010258 від 26.05.2011.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Скасувати зміну до нової редакції статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний цент утилізації «Безпека» зареєстровану реєстраційною дією № 10701050013010258 від 11.11.2010
3. Скасувати зміну до нової редакції статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний цент утилізації «Безпека» зареєстровану реєстраційною дією № 10701050014010258 від 26.05.2011.
4. Зобов'язати Печерську районну в м. Києві державну адміністрацію скасувати реєстраційну дію № 10701050013010258 від 11.11.2010
5. Зобов'язати Печерську районну в м. Києві державну адміністрацію скасувати реєстраційну дію № 10701050014010258 від 26.05.2011.
6. Зобов'язати Печерську районну в м. Києві державну адміністрацію актуалізувати дані в реєстрі по реєстраційній дії № 10701050008010258 від 20.05.2008.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук