Постанова № 30844281, 17.04.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
803/621/13-а
Номер документу
30844281
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2013 року м. Луцьк Справа № 803/621/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого, судді Смокович В.І.,

при секретарі Литвиненко І.П.,

за участю представника позивача Лелікова Д.А.,

представника відповідача Івчика М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області до Луцького підприємства електротранспорту про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області (далі - позивач, УПФ у м. Луцьку, управління) звернулося в суд з адміністративним позовом до Луцького підприємства електротранспорту (далі - відповідач, підприємство, ЛПЕ) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за 2012 року у розмірі 515 142,44 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, пункту 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) зобов'язаний щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, заборгованість за 2012 рік становить 515 142,44 грн. Управління просить стягнути з Луцького підприємства електротранспорту заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 515 142,44 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлений позов з підстав викладених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у письмових поясненнях та у судовому засіданні проти адміністративного позову щодо заборгованості в цілому по підприємству не заперечував, однак не погоджується з її розміром. Додатково зазначив, що заборгованість підприємства перед УПФ в місті Луцьку з відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій пенсіонерам, які до виходу на пенсію по пільгових умовах працювали на Луцькому підприємстві електротранспорту виникла з причин систематичного недоотримання коштів з державного бюджету на покриття витрат за перевезення пільгових категорій пасажирів міським електротранспортом (субвенцій) та не в повному обсязі отримуються кошти з місцевого бюджету на покриття різниці в тарифах за перевезення учнів та школярів у міському електротранспорті (т.1 а.с.19-23).

Заслухавши думку представників сторін у судовому засіданні, дослідивши подані суду письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з наступних підстав.

Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Частиною другою Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Страхувальниками, відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 Закону № 1058- IV є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та інші.

Відповідно до статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зазначені в пункті "б"- "з" цієї статті.

Пунктом 6.8 Інструкції № 21-1 встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Судом встановлено, що Луцьке підприємство електротранспорту 16 квітня 1992 року зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, що підтверджується довідкою серія АА №691336 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та свідоцтвом про державну реєстрацію серія А00 №657583 (т.2 а.с.68-69).

Підприємство підпадає під дію частини другої Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ та пункту «б»-«з» статті 13 Закону № 1788-ХІІ та перебуває на обліку в УПФ України в м. Луцьку, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, розпорядженнями про призначення пенсій, довідками ЛПЕ про уточнення особливого характеру роботи, поданнями ЛПЕ про призначення пільгових пенсій, витягами з трудових книжок його працівників, довідками про розмір виплачених пенсій (т.1 а.с.8-11, т.1 а.с.30-т.2 а.с.67).

За правилами пункту 6.9 Інструкції №21-1, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Оскільки колишнім працівникам Луцького підприємства електротранспорту пільгові пенсії призначені управліннями Пенсійного фонду України у м. Луцьку, Луцькому районі та Ківерцівському районі Волинської області, тому стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку таких пенсій має відбуватися на рахунки органу Пенсійного фонду України за місцем реєстрації підприємства, тобто на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку Волинської області.

Як вбачається з даних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах заборгованість Луцького підприємства електротранспорту за 2012 по м. Луцьку становить 438 925,50 грн. (т.1 а.с.8-9), по Луцькому району - 64 381,06 грн. (т.1 а.с.10), по Ківерцівському району - 11 835,88 грн. (т.1 а.с.11). Загальний розмір заборгованості становить 515 142,44 грн., що також підтверджується даними картки особового рахунку ЛПЕ (т.1 а.с.18).

Суд не бере до уваги пояснення представника відповідача у судовому засіданні щодо поважних причин виникнення заборгованості перед УПФ в місті Луцьку з відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій пенсіонерам, які до виходу на пенсію працювали на Луцькому підприємстві електротранспорту, а саме систематичне недоотримання коштів з державного бюджету на покриття витрат за перевезення пільгових категорій пасажирів міським електротранспортом (субвенцій) та не в повному обсязі отримання коштів з місцевого бюджету на покриття різниці в тарифах за перевезення учнів та школярів у міському електротранспорті, та як наслідок, постійна заборгованість з виплати заробітної плати працівникам. Окрім того, наголошує представник відповідача, підприємство не має фінансових можливостей сплатити вчасно і в повному обсязі всі необхідні платежі до пенсійного фонду. Перераховані обставини не дають жодних підстав для звільнення відповідача від сплати витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у судовому засіданні 02 квітня 2013 року оголошувалась перерва для надання часу для звірки взаємних розрахунків між позивачем та відповідачем оскільки представник останнього заперечував щодо суми заборгованості та в матеріалах справи відсутній будь-який акт звірки між управлінням та Луцьким підприємством електротранспорту. Однак, звірка не була проведена з причини не допуску керівником підприємства працівників УПФ в місті Луцьку до її проведення, що підтверджується (т.1 а.с.28-29). Такі дії суд розцінює як свідоме невиправдане затягування судового процесу, порушення права інших учасників судового процесу, що в свою чергу суперечить вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Водночас згідно з частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Проаналізувавши подані позивачем матеріали, суд дійшов висновку, що УПФ України в м. Луцьку належними та допустимими доказами довело наявність у Луцького підприємства електротранспорту заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за 2012 рік у розмірі 515 142,44 грн.

Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем суду не надано.

Оскільки, у Луцького підприємства електротранспорту перед Управлінням Пенсійного фонду в місті Луцьку Волинської області наявна заборгованість по виплаті та доставці пільгових пенсій за 2012 рік у розмірі 515 142,44 грн., яка підтверджена матеріалами справи, добровільно підприємством не сплачена та доказів її погашення на день розгляду справи суду не надано, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за 2012 рік у розмірі 515 142,44 грн. підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області до Луцького підприємства електротранспорту про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах задовольнити повністю.

Стягнути з Луцького підприємства електротранспорту на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за 2012 рік у розмірі 515 142,44 грн. (п'ятсот п'ятнадцять тисяч сто сорок дві гривні сорок чотири копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст постанови виготовлений 22 квітня 2013 року.