Постанова № 30838734, 08.04.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
808/1687/13-а
Номер документу
30838734
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2013 року о 14 год. 22 хв. Справа № 808/1687/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Ткаченко А.П.

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, м. Київ

до Кредитної спілки «Дар», м. Енергодар Запорізької області

про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

11 лютого 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - НАЦКОМФІНПОСЛУГ, позивач) до Кредитної спілки «Дар» (далі - КС «Дар», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф у сумі 3 400,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про фінансові послуги та державне рулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III (в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №2664-III) та зазначено, що за порушення відповідачем вимог Закону України №2664-III позивачем на підставі актів від 31.08.2012 №135/15/3, №136/15/3 було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 3 400,00 грн., накладеного постановами від 21.09.2012 №62/15/3, №63/15/3. Акти про порушення та постанови направлялись відповідачу, проте на момент пред'явлення позову документів, які б підтверджували виконання зазначених постанов до позивача не надходило, документів щодо оскарження вищезазначених постанов до позивача також не надходило. У зв'язку з викладеним позивач просить стягнути з відповідача штраф у сумі 3 400,00 грн. у судовому порядку.

Ухвалою суду від 14 лютого 2013 року зазначену позовну заяву було залишено руху в зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків до 06.03.2013. Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 04 березня 2013 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою від 07 березня 2013 року відкрито провадження у справі №808/1687/13-а та призначено справу до розгляду.

Зазначена ухвала, разом із повістками про виклик до суду, була направлена на юридичні адреси сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Позивач отримав вказану ухвалу та повістку, про що свідчить підпис на вказаному рекомендованому повідомленні. Від відповідача повернувся конверт із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання». Крім того, сторони повідомлялись про дату час та місце судового розгляду засобами електронного зв'язку, а саме: позивачу судова повістка надсилалась засобами факсимільного зв'язку та отримана ним, що підтверджується звітом про відправку, наявним в матеріалах адміністративної справи; відповідачу судова повітка надсилалась на електронну адресу, зазначену в Єдиному державну реєстрі юридичних осіб, що підтверджується звітом про відправку, наявним в матеріалах адміністративної справи.

Згідно із ч. 11 ст. 35, ч. 3 ст. 167 КАС України відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про судовий розгляд даної справи.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, не з'явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Кредитна спілка «Дар» (ідентифікаційний код 34472211) є юридичною особою, яка зареєстрована Виконавчим комітетом Енергодарської міської ради Запорізької області 25.07.2006 за адресою: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, проспект Будівельників, буд. 17.

31 серпня 2012 року позивачем було складено Акт №135/15/3 про порушення законодавства про фінансові послуги кредитною спілкою «Дар», в якому зазначено, що відповідачем порушено вимоги ст. 14 Закону України №2664-III, абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про кредитні спілки», пп. 2.2.2 п. 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 №177, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за №69/8668, в частині неподання звітних даних за перший квартал 2012 року. Вказаний Акт надсилався на юридичну адресу КС «Дар» засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, який повернувся з відміткою поштового відділення «За закінченням терміну зберігання».

За наслідками розгляду акту №135/15/3 від 31.08.2012 позивачем прийнято постанову №62/15/3 від 21.09.2012, про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до КС «Дар» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 700,00 грн. Сума штрафу підлягала сплаті до 22.10.2012. Вказану постанову було надіслано разом з листом (вих.№3961/15-8 від 27.09.2012) на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, який повернувся з відміткою поштового відділення «За закінченням терміну зберігання», що підтверджується вказаним повідомлення від 09.10.2012, копія якого міститься у справі.

31 серпня 2012 року позивачем було складено Акт №136/15/3 про порушення законодавства про фінансові послуги кредитною спілкою «Дар», в якому зазначено, що відповідачем порушено вимоги ст. 14 Закону України №2664-III, абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про кредитні спілки», пп. 2.2.2 п. 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 №177, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за №69/8668, в частині неподання звітних даних за перше півріччя 2012 року. Вказаний Акт надсилався на юридичну адресу КС «Дар» засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, який повернувся з відміткою поштового відділення «За закінченням терміну зберігання».

За наслідками розгляду акту №136/15/3 від 31.08.2012 позивачем прийнято постанову №63/15/3 від 21.09.2012, про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до КС «Дар» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 700,00 грн. Сума штрафу підлягала сплаті до 22.10.2012. Вказану постанову було надіслано разом з листом (вих.№3961/15-8 від 27.09.2012) на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, який повернувся з відміткою поштового відділення «За закінченням терміну зберігання», що підтверджується вказаним повідомлення від 09.10.2012, копія якого міститься у справі.

Загальна сума штрафних санкцій, застосованих до КС «Дар» склала 3 400,00 грн.

Вказана сума відповідачем в добровільному порядку сплачена не була, у зв'язку з чим позивач звернувся із позовом про стягнення вказаної суми в судовому порядку.

Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, що виникають між учасниками ринків фінансових послуг під час здійснення операцій з надання фінансових послуг регулюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-III.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України №2664-III фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

За приписами ч. 2 ст. 2 Закону України №2664-III фінансові установи в Україні діють відповідно до цього Закону з урахуванням норм законів України, які встановлюють особливості їх діяльності.

Згідно з п. 5. ч.1 ст. 1 Закону України №2664-III фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Кредитна установа - фінансова установа, яка відповідно до закону має право за рахунок залучених коштів надавати фінансові кредити на власний ризик (п.2 ч.1 ст. 1 Закону України №2664-III).

В ч.1 ст. 1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 №2908-ІІІ (далі - Закон України №2908-ІІІ) зазначено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом (ч. 2 ст. 1 Закону України №2908-ІІІ).

Частиною 1 ст. 22 Закону України №2908-ІІІ передбачено, що кредитна спілка зобов'язана вести оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності відповідно до законодавства України, а також статистичну звітність та подавати її в установлених порядку та обсязі органам статистики. Кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних. Голова правління несе персональну відповідальність за достовірність та повноту фінансової звітності та інших звітних даних. Достовірність і повнота річної звітності кредитної спілки повинна бути підтверджена незалежним аудитором (аудиторською фірмою), визначеним загальними зборами кредитної спілки. Аудиторський висновок подається Уповноваженому органу та представляється загальним зборам кредитної спілки.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України №2908-ІІІ результати фінансової діяльності кредитної спілки визначаються на підставі річної звітності, включаючи баланс та звіт про доходи і витрати. Звітність про фінансово-господарську діяльність за рік підлягає затвердженню загальними зборами членів кредитної спілки. Перевірка діяльності кредитної спілки здійснюється відповідно до законодавства України та статуту кредитної спілки.

Згідно зі ст. 26 Закону України №2908-ІІІ державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок здійснює Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, інші державні органи відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. 1 Положення «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг», затверджене Указом Президента України від 23.11.2011 №1070/2011 (далі - Положення №1070/2011), державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (НАЦКОМФІНПОСЛУГ).

Частиною 1 ст. 27 Закону України №2664-III передбачено, що основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері, захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг. Такі ж самі положення містить і п. 3 Положення №1070/2011.

Кредитна спілка «Дар» є юридичною особою, яка має право надавати фінансові послуги та перебуває на обліку в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та є суб'єктом нагляду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України №2664-III у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно до п. 3 ст. 40 Закону України №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такий захід впливу, як накладення штрафу в розмірах, передбачених статями 41 і 43 цього Закону.

Як встановлено судом, за порушення відповідачем вимог Закону України №2664-III та Закону України №2908-ІІІ, позивачем на підставі акту №135/15/3 від 31.08.2012 було прийнято постанову №62/15/3 від 21.09.2012, та на підставі акту №136/15/3 від 31.08.2012 було прийнято постанову №63/15/3 від 21.09.2012. Загальна сума штрафу у вищезазначених постановах склала 3 400,00 грн.

Відповідно до резолютивної частини вищезазначених постанов, відповідача було зобов'язано сплатити штраф у термін до 22.10.2012, а також було зобов'язано повідомити в термін до 05.11.2012 про сплату штрафу та надати копії підтверджуючих документів.

Вказані постанови направлялись на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, проте на момент пред'явлення цього позову документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до НАЦКОМФІНПОСЛУГ не надходило, отже, сума штрафу у розмірі 3400,00 грн. не була перерахована до Державного бюджету України.

До НАЦКОМФІНПОСЛУГ не надходило документів щодо оскарження постанов від 21.09.2012 №62/15/3 та №63/15/3.

Частиною третьою статті 41 Закону України №2664-III передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

На момент розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 3 400,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11,71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - задовольнити.

Стягнути з Кредитної спілки «Дар» (вул. Будівельників, буд. 17, м. Енергодар, Запорізької області, 71503, код ЄДРПОУ 34472211) до Державного бюджету України, (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Шара