ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2013 року о 12 год. 15 хв.
Справа № 808/1488/13-а
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Ткаченко А.П.
за участю представників:
позивача – не з’явився
відповідача – не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮЖГРАНД», м. Запоріжжя
про стягнення коштів за податковим боргом
ВСТАНОВИВ:
07 лютого 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі – суд) надійшов адміністративний позов від Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі – ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС, позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮЖГРАНД» (далі – ТОВ «ЮЖГРАНД», відповідач), в якому позивач просить стягнути з рахунків у банківських установах, які належать відповідачу до Державного бюджету борг з податку на додану вартість у сумі 1 925,06 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-III (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №2181-ІІІ) та зазначає, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1925,06 грн., який виник в результаті несплати самостійно узгоджених податкових зобов’язань, а також суми штрафних санкцій та пені, нарахованих податковим органом.
Ухвалою суду від 11 лютого 2013 року зазначену позовну заяву було залишено руху в зв’язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків до 01.03.2013. Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 01 березня 2013 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.
Ухвалою суду від 01 березня 2013 року відкрито провадження у справі №808/1488/13-а та призначено справу до розгляду.
Зазначена ухвала, та повістки про виклик до суду, направлялись на юридичні адреси сторін рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення. Позивач отримав вказану ухвалу та повістки, про що свідчать підписи його представника на вказаних рекомендованих повідомленнях. Від відповідача повернулись конверти із відмітками відділення поштового зв’язку «за закінченням терміну зберігання».
Згідно із ч. 11 ст. 35, ч. 3 ст. 167 КАС України відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про судовий розгляд даної справи.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, 15.04.2013 подав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі та зазначив, що на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮЖГРАНД» (ідентифікаційний код 36408944) є юридичною особою та зареєстровано 18.03.2009, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців №15635809 станом на 18.01.2013 та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №025778.
ТОВ «ЮЖГРАНД» взяте на облік до ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя 19.03.2009 за №8151, що підтверджується довідкою позивача від 19.03.2009 №626/10/29-035.
Станом на 15.04.2013 згідно довідки позивача про стан заборгованості та облікової картки платника податків (зворотній бік, скорочена форма) ТОВ «ЮЖГРАНД» має податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1925,06 грн., який виник на підставі наступного.
19.01.2010 відповідач подав до ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя податкову декларацію з податку на додану вартість №80261, в якій визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 557,00 грн.
До того ж, 14.01.2010 відповідач подав до ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя податкову декларацію з податку на додану вартість №14696, в якій визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 150,00 грн.
Загальна сума податкових зобов’язань, визначених у вищевказаних деклараціях склала 707,00 грн.
У встановлені законодавством строки, суми, визначені у вищевказаних податкових деклараціях, сплачені не були, у зв’язку з чим набули статусу податкового боргу.
У зв’язку з несплатою самостійно узгоджених податкових зобов’язань, відповідачу була нарахована пеня у сумі 03,54 грн.
Також судом встановлено, що працівниками ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЮЖГРАНД» за квітень 2010 року – травень 2011 року.
За результатами перевірки позивачем складено Акт від 11.08.2011 №1416/1501/36408944.
На підставі Акту перевірки від 11.08.2011 №1416/1501/36408944 позивачем 11.08.2011 винесено податкове повідомлення-рішення №0001191501, яким відповідачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість у розмірі 1365,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення надсилалось на адресу відповідача засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, та отримане представником ТОВ «ЮЖГРАНД» 16.08.2011, що підтверджується його підписом на вказаному рекомендованому повідомленні.
Проте, у встановлені Податковим кодексом України строки, відповідач не сплатив суму податкового зобов’язання, визначеного у вищевказаному податковому повідомленні-рішенні, у зв’язку з чим вона набула статусу податкового боргу.
Як вбачається з облікової картки платника податків (зворотній бік, скорочена форма) ТОВ «ЮЖГРАНД» з податку на додану вартість, за відповідачем обліковувалась переплата у розмірі 150,48 грн., у зв’язку з чим загальна сума податкового боргу складає 1925,06 грн. (557,00 грн. + 150,00 грн. + 1365,00 грн. + 03,54 грн.) - 150,48 грн. = 1925,06 грн.).
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме оскільки податковий борг виник за дії закону №2181-ІІІ, податковим органом були сформовані та надіслані відповідачу дві податкові вимоги - перша податкова вимога №1/64 від 02.02.2010 та друга податкова вимога №2/121 від 25.03.2010.
Крім того, 20.09.2010 позивачем стосовно відповідача було прийнято Рішення №348 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Станом на час розгляду адміністративної справи, у відповідача існує податкова заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість в сумі 1925,06 грн., яка до теперішнього часу не погашена.
Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно із п. 5.1 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
За правилами пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ).
У відповідності до ст. 7 Закону України від 23.12.2010 р. № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», встановлено, що податки і збори, які справлялися до 1 січня 2011 року, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами /обов’язковими платежами/, сплачуються платниками податку у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI він набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов’язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до положень пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків – це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, відповідачем суми самостійно задекларованих зобов'язань не були сплачені у встановлені законом строки і набули статусу податкового боргу.
В пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг – це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У п.57.3. ст. 57 ПК України зазначено, що у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивачем було винесене податкове повідомлення-рішення стосовно відповідача, яке було отримане представником ТОВ «ЮЖГРАНД», проте відповідач у встановлені законодавством строки суму зобов’язань, визначену у податковому повідомленні-рішенні, не сплатив.
Пунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України податкова вимога – це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до приписів п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п. 59.3. ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно із п. 59.4. ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов’язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов’язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Вищенаведеним нормативним актом не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
У матеріалах адміністративної справи містяться корінці податкових вимог №1/64 від 02.02.2010 та №2/121 від 25.03.2010.
Відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 3.1 Розділу 3 Інструкції про порядку ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контролю за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 №276 (далі – Інструкція №276), з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
У п.3.6 Інструкції №276 зазначено, що форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Згідно п. 4.1 Розділу 4 Інструкції №276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, зокрема, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства.
Податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що самостійно визначені та узгоджені платником, обліковується у розділі «Нараховано платежів - зменшено платежів» за відповідними кодами операцій (п. 4.2.1 Розділу 4 Інструкції №276).
ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС на підтвердження податкового боргу відповідача надано:
- облікову картку платника податку (зворотній бік, скорочена форма) з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - ТОВ «ЮЖГРАНД», станом на 01.03.2013, відповідно до якої за відповідачем обліковується борг у сумі 1925,06 грн.;
- довідки про борг станом на 01.03.2013 та станом на 15.04.2013, відповідно до яких у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1925,06 грн.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкового зобов’язання відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11,71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби – задовольнити.
Стягнути з рахунків у банківських установах, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «ЮЖГРАНД» (код ЄДРПОУ 36408944) до державного бюджету борг з податку на додану вартість у сумі 1925,06 грн. (одна тисяча дев’ятсот двадцять п’ять гривень 06 копійок) на р/р 31110029700005, код платежу 14010100, призначення платежу – «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)», одержувач УДКСУ у Комунарському районі, код ЄДРПОУ одержувача 38025435, банк – ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара