ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2013 р.Справа № 2а-3381/12/2170
Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Милосердного М.М.
(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін,
справа розглядається в порядку письмового провадження)
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірма "Монада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробнича фірма "Монада" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.07.2012 року № 0000581504 про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 83 676,00 грн. та нараховані штрафні санкції у сумі 41838,00 грн. та від 12.07.2012 року № 0000591504 про збільшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 83 676,00 грн..
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю науково - виробничої фірми "Монада" задоволений. Визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 12.07.2012 року № 0000581504, яким зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 83676,00 грн. та нараховані штрафні санкції у сумі 41838,00 грн. Визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 12.07.2012 року № 0000591504, яким збільшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 83676,00 грн.
В апеляційній скарзі Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.06.2012 року ДПІ у м. Херсоні відповідно до пп. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ НВФ "Монада" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 83 676,00 грн. за березень 2012 року, заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок платника у банку, за результатами якої складено акт від 15.06.2012 року № 1159/15-4/19231110.
Даним актом перевірки зафіксовано порушення позивачем пп. 200.4, 200.6, 200.14 ст.200 Податкового кодексу України щодо завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість на рахунок платника у банку у березні 2012 року на суму 83 676,00 грн. та заниження бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних податкових періодах у березні 2012 року на суму 83 676,00 грн..
Підставою для вказаною висновку став поданий позивачем до ДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації за березень 2012 року від 0805.2012 р., яким позивач зменшив раніше задекларовану суму бюджетного відшкодування у розмірі 96 892,00 грн., збільшивши на вказану суму рядок 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, що на думку ДПІ є фактичною добровільною відмовою від задекларованої суми бюджетного відшкодування та відсутню права позивача для пред'явлення вказаної суми до бюджетного відшкодування.
На підставі акту перевірки ДПІ були прийняті податкове повідомлення-рішення від 12.07.2012 року № № 0000581504, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 83676,00 грн. та нараховані штрафні санкції у сумі 41 838,00 грн., та податкове повідомлення-рішення від 12.07.2012 року № 0000591504, яким позивачу збільшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 83676,00 грн..
Задовольняючи адміністративний позову суд першої інстанції дійшов до наступних висновків, з якими погоджується колегія суддів.
Як встановлено судом першої інстанції, 20.04.2012 року ТОВ НВФ " Монада " до ДПІ було подано декларацію з податку на додану вартість за березень 2012 року із зазначенням у:
- рядку 22 (Д2 « Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21. - ряд. 18) » - 117 876,00 грн.;
- рядку 23 (Д3) « Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» - 96 892,00 грн., у тому числі у ряд. 23.1 (Д4) « на рахунок платника у банку " - 96 892,00 грн.
- рядку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду» - 20 984,00 грн..
До вказаної податкової декларації з ПДВ за березень 2012 року позивачем були додані Додаток 2 " Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2)", Додаток 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)", Додаток 4 " Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4)", додаток 5 " із вказаними вище відповідними показниками.
08 травня 2012 року ТОВ НВФ "Монада" подав до ДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації за березень 2012 року, яким з рядка 22 (Д2) « Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21. - ряд. 18) » суму 117 876,00 грн. було перенесено до рядка 24 « Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд. 22 - ряд. 23) (значення цього рядка переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду » та відповідно виключивши з рядка 23.1 « на рахунок платника у банку " суму 96 892,00 грн. При цьому, позивач надав уточнюючий Додаток 2 " Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2)» із зазначенням вищевказаних показників.
23 травня 2012 року ТОВ НВФ "Монада" подав другий уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації за березень 2012 року, в якому з рядка 22 (Д2) «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» суму 117 876,00 грн. розділив і відповідно включив до рядка 23.1 "Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку" суму 83676,00 грн. та до рядка 24 "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» суму 34200,00 грн. При цьому, надав уточнюючи Додаток 2 "Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2)", Додаток 3 " Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)", Додаток 4 " Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4)" із зазначенням вищевказаних показників.
Згідно останнього уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість позивач у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації за березень 2012 року від 23.05.2012 року задекларував суму 83 676,00 грн., яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
В свою чергу, правомірність включення зазначених сум до складу податкового кредиту актом перевірки не заперечувалася.
Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.200.3 ст.200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.200.4 ст.200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.
Відповідно до п.49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 50.1 ст. 50 ПК України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку
Як встановлено та зазначено судом першої інстанції, факт прийняття податковим органом декларації позивача з ПДВ за березень 2012 року, а також уточнюючих розрахунків від 08.05.2012 року та від 23.05.2012 року, підтверджується копіями відповідних квитанцій щодо прийняття ДПІ електронної звітності позивача.
Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України, встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до пп. "а" пункту 200.14 статті 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.
Як обґрунтовано зазначено судом першої інстанції, ДПІ в акті перевірки не визначено суму бюджетного відшкодування за результатами перевірки податкового органу, яка була б вищою ніж заявлена платником податків до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок, у зв'язку з чим, з урахуванням наведених вище приписів ПК України, не можна вважати, що платник добровільно відмовився від суми заниження бюджетного відшкодування, а інших підстав для встановлення факту добровільної відмови платника податків від отримання суми бюджетного відшкодування податковим законодавством не передбачено.
З урахуванням викладеного, колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги та вважає, що судом першої інстанції на підставі дослідження наявних у справі доказів встановлено підтвердження достовірності заявленої до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість у розмірі 83676,00 грн. і дотримання процедури їх декларування та заявлення до відшкодування.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: