Постанова № 30828272, 17.04.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
812/3440/13-а
Номер документу
30828272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

6.3

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 квітня 2013 року Справа № 812/3440/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Колесніковій Я.А.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області Сакевич Оксани Вячеславівни про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області, у якому заявлено такі позовні вимоги:

- визнати дії Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області, пов'язані з відмовою у державній реєстрації прав на вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 84,7 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, - незаконними;

- зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області виконати державну реєстрацію права на вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 84,7 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі договору купівлі-продажу від 14.02.2013.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 14.02.2013 між ДПІ у Слов'яносербському районі Луганської області та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, а саме вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 84,7 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Позивач зі свого боку виконав всі умови договору.

14.03.2013 позивач звернувся із заявою до Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області за реєстрацією договору купівлі-продажу нерухомого майна та надав всі необхідні для реєстрації документи: паспорт, ідентифікаційний код, оригінал договору купівлі-продажу та технічний паспорт на приміщення.

Рішенням № 891214 від 14.03.2013 відповідач відмовив у державній реєстрації прав власності на нерухоме майно на підставі того, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Позивач вважає таку відмову незаконною з огляду на те, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлені підстави для державної реєстрації прав, де вказано, що державній реєстрації підлягають договори, укладені у порядку, встановленому законом, а ст.17 цього ж Закону встановлені вимоги до документів, що подаються до державної реєстрації прав.

Позивач вважає, що ним були подані всі необхідні документи та всі вони відповідають нормам діючого законодавства.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 10 квітня 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.21).

Відповідач надіслав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову (а.с.23-26), у яких зазначив таке.

14.03.2013 ОСОБА_1 звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності на вбудоване нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення, майна), яка підлягає продажу на аукціоні, від 14.02.2013, укладений ДПІ у Слов'яносербському районі Луганської області ДПС в особі начальника Голованова В.П. та ОСОБА_1 З доданих до заяви документів та позовної заяви вбачається невідповідність даних, які ідентифікують об'єкт нерухомого майна, а саме: в заяві про державну реєстрацію права власності на вбудоване нежитлове приміщення зазначено адресу АДРЕСА_1, а в адміністративному позові - АДРЕСА_1.

Відповідно до п.4 ч.27 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 документом, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно саме з прилюдних торгів (аукціонів) є свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів). Договір купівлі-продажу, наданий позивачем, не є свідоцтвом про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), тобто є документом, який не відповідає вимогам встановленим Законом для документів, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до п.5.7 розділу V «Порядку проведення цільових аукціонів з продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі», затвердженому Наказом Міністерства фінансів України № 1297 від 07.12.2012, передача майна покупцеві здійснюється у строк та на умовах, передбачених договором. Пункт 3.2 договору купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення, майна), яка підлягає продажу на аукціоні передбачає, що передача майна балансоутримувачем і прийняття майна покупцем посвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами. Позивачем такий акт не надано. За відсутності акта прийому-передачі майна неможливо встановити чи виконано сторонами договору всі взяті на себе зобов'язання та чи немає підстав вважати вказаний договір недійсним.

Відповідно до п.4 ст.24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо документи не відповідають вимогам встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

На підставі вищевикладеного відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Також, у запереченнях проти позову відповідачем заявлено клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.

З огляду на положення ст.ст.122, 128 КАС України, судом ухвалено адміністративну справу розглядати за відсутності відповідача.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 14 лютого 2013 року між ДПІ у Слов'яносербському районі Луганської області ДПС та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення, майна), яка підлягає продажу на аукціоні, відповідно до п.1.1 якого продавець зобов'язується продати покупцю майно, яке перебуває у податковій заставі і обліковується на балансі ДП «Шахта «Слов'яносербська», ідентифікаційний код 00176839, а саме: вбудоване нежитлове приміщення, загальною площею 84,7 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11-13).

14 березня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме вбудованого нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.27).

Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області Сакевич Оксани Вячеславівни № 891214 від 14 березня 2013 року відмовлено у державній реєстрації права власності на нежитлове вбудоване приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 з підстави, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують (а.с.16).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Законом України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна (далі - Закон України № 1952-IV).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України № 1952-IV обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення (ч.5 ст.15 Закону України № 1952-IV).

Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України (ч.13 ст.15 Закону України № 1952-IV).

Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст.16 Закону України № 1952-IV).

Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України № 1952-IV разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

При отриманні заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, проводиться реєстрація заяви у базі даних про реєстрацію заяв та запитів із зазначенням дати і часу реєстрації (ч.5 ст.16 Закону України № 1952-IV).

Згідно із положеннями ч.3 ст.17 Закону України № 1952-IV, документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою (ч.1 ст.19 Закону України № 1952-IV).

Відповідно до ст.15 Закону України № 1952-IV, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 703).

Згідно із п.26 Порядку № 703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, видані нотаріусом, чи їх дублікати (п.п.4 п.27 Порядку № 703).

З матеріалів справи вбачається, що 14 березня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме вбудованого нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.27).

Вказану заяву прийнято відповідачем та зареєстровано у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 456695, що підтверджено карткою прийому заяви № 890814 (а.с.35).

З картки прийому заяви вбачається, що ОСОБА_1, разом із заявою про реєстрацію, подано такі документи: договір купівлі-продажу, виданий ДПІ у Слов'яносербському районі.

Відповідно до п.12 Порядку № 703 під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Як вбачається з рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 891214 від 14 березня 2013 року, відповідачем під час розгляду заяви позивача встановлено невідповідність поданих документів вимогам законодавства.

Так, ОСОБА_1 у якості документа, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності на вбудоване нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, подано договір купівлі-продажу від 14 лютого 2013 року, який з огляду на положення п.п.4 п.27 Порядку № 703 не є належним документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Таким документом є свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), видане нотаріусом, чи його дублікат.

З пояснень позивача та картки прийому заяви судом встановлено, що ОСОБА_1 у нотаріуса свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) не отримувалось та відповідачу, разом із заявою про державну реєстрацію прав, не подавалось.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем на підтвердження виникнення за ним права власності на вбудоване нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, відповідачу подано документ, який, у розумінні п.п.4 п.27 Порядку № 703, таке право не підтверджує.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до п.3.1 та п.3.2 договору купівлі-продажу будівлі (споруди, приміщення, майна), яка підлягає продажу на аукціоні, від 14 лютого 2013 року передача майна здійснюється балансоутримувачем покупцю в 3-денний термін тільки після повно сплати. Передача майна балансоутримувачем і прийняття майна покупцем посвідчується актом прийому-передачі, який підписується стронами.

Позивачем Державному реєстратору прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області такий акт приймання-передавання майна також не надано, що у свою чергу, позбавило відповідача можливості встановлення наявності факту виконання сторонами умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав відповідно до п.п.5 п.12 Порядку № 703.

Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та акт приймання-передавання майна у позивача також відсутні й на момент розгляду та вирішення даної адміністративної справи.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що ОСОБА_1 звернувся із заявою про реєстрацію права власності на вбудоване нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, натомість, з рішення виконавчого комітету Лозівської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області від 29.05.2012 № 69 «Про присвоєння поштових номерних знаків вбудованим нежитловим приміщенням по АДРЕСА_2» (а.с.17) та технічного паспорту на вбудоване нежитлове приміщення (а.с.40) вбачається, що адресою такого приміщення є: АДРЕСА_1.

Відповідно до п.23 Порядку № 703 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно із п.4 ч.1 ст.24 Закону України № 1952-IV, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень (ч.2 ст.24 Закону України № 1952-IV).

З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що відповідач при прийнятті рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 891214 від 14 березня 2013 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже у суду відсутні підстави для визнання незаконними дій відповідача щодо прийняття такого рішення та зобов'язання його зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на вбудоване нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

За таких обставин у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу, який не є субєктом владних повноважень, у справі не повертаються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 17 квітня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 22 квітня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Слов'яносербського районного управління юстиції Луганської області Сакевич Оксани Вячеславівни про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 22 квітня 2013 року.

Суддя К.О. Пляшкова