ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" квітня 2013 р.Справа № 5017/3333/2012
Позивач: Приватне акціонерне товариство "Одеська кіностудія"
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фонд державного майна України
Відповідач: Виконавчий комітет Одеської міської ради
Про визнання незаконними та недійсним рішення, та зобовязання вчинити певні дії
Головуючий суддя Рога Н.В.
Суддя Желєзна С.П.
Суддя Погребна К.Ф.
Представники:
Від позивача: Мартиненко А.С. - довіреність від 31.08.2012р.,
Косміна О.М.- довіреність від 03.07.2012р.
Від третьої особи: Стогнійчук С.О. - довіреність №476 від 27.12.2012р.
Від відповідача: Динту В.А. - довіреність №03-26/вих/д від 06.02.2013р.,
Асташенкова О.І. - №48/исх-гс від 26.01.2012р.
Суть спору: Позивач - Приватне акціонерне товариство (далі - ПрАТ) "Одеська кіностудія", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання незаконними та недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. № 230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" та про зобов'язання виконкому Одеської міської ради внести зміни до зазначеного рішення.
В ході розгляду справи позивач неодноразово уточнював позовні вимоги. Згідно заяви про уточнення позовних вимог, що надійшла до суду 11.03.2013р., позивач просить суд визнати незаконними та недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. № 230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" у частині п.6 додатку № 1 та п.6 додатку №2 до цього рішення, а також зобов'язати виконком Одеської міської ради внести зміни до зазначеного рішення, відповідно до яких виключити з нього п.6 додатку №1 та п. 6 додатку № 2 до цього рішення.
19 березня 2013р. позивач надав до суду заяву про зміну підстав позову, але, відповідно до ст. 22 ГПК України позивач може змінити предмет або підставу позову лише до початку розгляду господарським судом справи по суті. Враховуючи те, що станом на 19.03.2013р. вже було розпочато розгляд справи по суті у суду не має підстав для прийняття зазначеної заяви. За таких обставин, судом розглядаються позовні вимоги, викладені позивачем в заяві про уточнення позовних вимог , що надійшла до суду 11.03.2013р.
Представники позивача позов підтримують, наполягають на його задоволенні.
13.12.2012р. позивачем було подано до суду клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кабінету Міністрів України. В обґрунтування зазначеного клопотання позивач посилається на звільнення його від сплати земельного податку за земельні ділянки , що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.2011р. №48, а також на те, що вирішення спору може вплинути на цілеспрямовану державну політику, що проводиться Кабінетом Міністрів України в межах його повноважень в частині підтримки суб'єктів кінематографії (виробників національних фільмів) стосовно звільнення від плати за землю у формі земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів.
Розглянув зазначене клопотання суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні, адже, відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучаються до участі у справі за клопотанням сторони , прокурора або за ініціативою суду до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Позивач же, в обґрунтування свого клопотання не довів, яким чином рішення з даного господарського спору може вплинути на права та обов'язки Кабінету Міністрів України щодо сторін у справі.
За клопотанням позивача у справі, ухвалою суду від 18.12.2012р. залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фонд державного майна України. Третя особа - Фонд державного майна України позов підтримує у повному обсязі з мотивів, викладених у поясненнях по справі.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
18.12.2012р. відповідачем у справі було подано клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради.
В обґрунтування зазначеного клопотання відповідач посилається на те, що відповідно до п.1.1. п.1 Положення про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради , що затверджене рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. №384-УІ зазначене Управління є виконавчим органом Одеської міської ради . Основним завданням Управління є, зокрема, забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України.
Розглянув зазначене клопотання суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні, адже, відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучаються до участі у справі за клопотанням сторони , прокурора або за ініціативою суду до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Відповідач в обґрунтування свого клопотання не довів, яким чином рішення з даного господарського спору може вплинути на права та обов'язки Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради щодо сторін у справі.
Розпорядженням голови господарського суду Одеської області від 31.01.2013р. справу №5017/3333/2012 передано на колегіальний розгляд у складі колегії суддів: Рога Н.В. (головуючий суддя), Желєзна С.П., Погребна К.Ф. Ухвалою суду від 31.01.2013р. справу прийнято до колегіального розгляду.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.11.1997р. "О предоставлении Одесской киностудии художественных фильмов земельного участка, площадью 6,8487 га, по Французскому бульвару, 33" вирішено надати Одеській кіностудії художніх фільмів земельну ділянку загальною площею 6,8487 га, що розташована за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, яка фактично використовується, у тому числі: земельну ділянку (за проектом відводу 31) площею 5,5639 га - у постійне користування; земельні ділянки (за проектами відводу №№ 3,4,5) загальною площею 0,3942 га - у тимчасове довгострокове користування, строком до 10 років, але не пізніше реконструкції Французького бульвару; земельну ділянку (за проектом відводу №2) площею 0,8906 га - у тимчасове довгострокове користування, строком до 10 років, але не пізніше будівництва Нагорного бульвару.
27 грудня 2004р. між Фондом державного майна України та ТОВ "Нова кіностудія" був укладений Договір про створення ЗАТ "Одеська кіностудія", яке засновано на змішаній формі власності на базі спільного обєднання майна загальнодержавної власності та приватної власності юридичної особи- субєкта господарювання. ЗАТ "Одеська кіностудія" є правонаступником всіх прав та обовязків Одеської кіностудії художніх фільмів, створеної наказом Міністерства культури і містецтв України №424 від 20.10.1994р.
Відповідно до змін до Договору, внесених у 2005р. ЗАТ "Одеська кіностудія" є правонаступником всіх прав та обовязків Державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів", створеного наказом Міністерства культури і містецтв України №424 від 20.10.1994р. За актом приймання-передачі від 21.11.2005р. ЗАТ "Одеська кіностудія" прийняло у власність як вклад до статутного фонду цілісний майновий комплекс Державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів" згідно з описом, разом із всіма правами та обов'язками . Наказом Міністерства культури та туризму України від 14.03.2006р. №116 наказано реорганізувати Державне підприємство "Одеська кіностудія художніх фільмів" шляхом його приєднання до ЗАТ "Одеська кіностудія".
Згідно Статуту, що зареєстрований 13.09.2011р., ПрАТ "Одеська кіностудія" є новим найменуванням ЗАТ "Одеська кіностудія", засновниками якого є Фонд державного майна України та ТОВ "Нова кіностудія". Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів", створеного наказом Міністерства культури і містецтв України №424 від 20.10.1994р.
Рішенням Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості ) та передачу закритому акціонерному товариству "Одеська кіностудія" в оренду земельних ділянок, загальною площею 6,6222 га, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд кіностудії» вирішено передати ЗАТ "Одеська кіностудія" земельні ділянки загальною площею 6,6222 га, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд кіностудії, а саме: земельну ділянку площею 5,5375 га в довгострокову оренду терміном на 49 років; земельну ділянку площею 0,3734 га в довгострокову оренду терміном на 10 років , але не пізніше початку організації проходу загального користування в комплексі робіт про прибережно-захисній смузі Чорного моря; замельну ділянку площею 0,7113 га в догострокову оренду терміном на 10 років, але не пізніше початку реконструкції Французького бульвару.
На підставі зазначеного рішення Одеської міської ради 18 грудня 2009р. між Одеською міською радою та ЗАТ "Одеська кіностудія" було укладено три договори оренди землі, стосовно кожної з наданих у користування земельних ділянок. Відповідно до п. 14.1 договорів вони набирають чинності після нотаріального псвідчення та його державної реєстрації. Жоден з договорів державної реєстрації не пройшов.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. №564 "Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" вирішено створити комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердити Положення про комісію, метою якої є визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок , встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та не одержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначеннярозміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок" вирішено затвердити акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок , згідно з переліком (додаток №1); зобов'язати субєктів господарювання (згідно з додатком №2) сплатити збитки, визначені актами, у місячний термін після прийняття цього рішення. Під п.6 у додатку №1 та у додатку №2 визначено: ЗАТ "Одеська кіностудія"). Згідно преамбули підставою прийняття рішення є ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 156,157 Земельного кодексу України, постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", а також рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. №564.
20 липня 2012р. за №01-06/65-07 Одеське міське управлвіння земельних ресурсів Одеської міської ради направило на адресу ЗАТ "Одеська кіностудія" копію рішення виконкому Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок" та наголосило на зобов'язанні сплатити заподіяні збитки у місячний термін після прийняття вказаного рішення.
Позивач вважає, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 має бути визнано судом незаконним та недійсним, адже,порушує права та інтереси ПрАТ „Одеська кіностудія", а також прийнято з порушенням норм законодавства.
Зокрема, позивач зазначає, що внаслідок прийняття виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення від 21.06.2012р. №230 у ПрАТ "Одеська кіностудія" виникли цивільні права та обов'язки щодо відшкодування збитків не пізніше одного місяця після затвердження акту комісії.
Відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний дохід-це дохід, який міг би одержати власник землі із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок, зокрема, її тимчасового зайняття, обмеження прав. Відповідно ж до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
При цьому, обов'язковою умовою для відшкодування шкоди є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; вини. За відсутності хочаб одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає. Позивач вважає, що його дії не є неправомірною поведінкою і у його діях не має будь-якої вини, адже, його поведінка не підпадає під визначення поняття "самовільне зайняття земельної ділянки", так як він користується земельною ділянкою, на якій розташовані будівлі та споруди Одеської кіностудії, та частиною земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Крім того, позивач вважає, що підтвердженням вчинення позивачем дій, спрямованих на оформлення користування земельними ділянками під належним йому нерухомим майном, є факт підписання ним договорів оренди земельних ділянок. При цьому, жодним законодавчим актом не встановлено строку, протягом якого орендар зобов'язаний здійсними державну реєстрацію договорів оренди землі, як не встановлено і відповідальність за нездійснення такої реєстрації .
Пунктами 6.4 та 7 рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У вирішено, що у разі ненадання на державну реєстрацію документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки у термін до 3-х місяців, Одеська міська рада має право в односторонньому порядку скасувати це рішення без відшкодування замовнику витрат, пов'язаних з розробкою землевпорядної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). На даний час Одеська міська рада не приймала рішень про скасування рішення від 16.04.2008р. №2854-У, у зв'язку з чим, на думку позивача, не має підстав стверджувати про незаконне використання ним земельних ділянок.
Позивач також зазначає, що згідно з п.3.1 Наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення. З огляду на те, що матеріалів справи про адміністративне правопорушення не складалось, факт вчинення правопорушення та завдання шкоди відповідачу, на думку позивача, нічим не підтверджується, у зв'язку з чим не має підстав для визначення збитків та їх відшкодування відповідачу.
Позивач також звернув увагу суду на те, що ЗАТ "Одеська кіностудія", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.2011р. №48 "Про затвердження переліку суб'єктів кінематографії (виробників національних фільмів), які до 01 січня 2016 р. звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів", звільнено від сплати земельного податку за земельну ділянку площею 6,622 га за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33. За таких обставин, позивач вважає, що, оскільки у його діях відсутня неправомірна поведінка, завдання відповідачу збитків та вина, не може бути і причинно -наслідкового зв'язку між поведінкою позивача та збитками відповідача.
На підставі зазначеного, позивач просить суд визнати незаконними та недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" у частині п.6 додатку №1 та п.6 додатку №2 до цього рішення, а також зобов'язати виконком Одеської міської ради внести зміни до зазначеного рішення, відповідно до яких виключити з нього п.6 додатку №1 та п.6 додатку №2 до цього рішення.
Третя особа у справі - Фонд державного майна України позов ПрАТ "Одеська кіностудія" підтримує у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до п.6.4 рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У ЗАТ "Одеська кіностудія" було зобов'язано відповідно до чинного законодавства надати на державну реєстрацію документи, що посвідчують право оренди земельної ділянки у термін до 3-х місяців. Але, державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок здійснено не було.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Згідно п.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. При цьому, п."д" ст. 156 Земельного кодексу України передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст..6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. У зв'язку з тим, що позивач не здійснив державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, відповідач вважає, що ЗАТ "Одеська кіностудія" використовувала відповідні земельні ділянки без належним чином оформленого права користування ними і таке використання земельних ділянок є незаконним.
За таких обставин, з урахуванням ст. 157 Земельного кодексу України, відповідач вважає правомірним нарахування позивачу збитків у розмірі 5 623 547 грн. 67 коп.
Розглянув матеріали справи суд доходить до такого висновку:
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Такі положення Цивільного кодексу України кореспондуються з положеннями ст. 20 Господарського кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. №564 "Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" вирішено створити комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердити Положення про комісію, метою якої є визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та не одержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
02 грудня 2011р. був складений Акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яким вирішено, що розмір збитків, нанесених територіальній громаді м.Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ЗАТ "Одеська кіностудія" та використанням без правовстановлюючих документів складає 5 623 547 грн. 67 коп. Розрахунок розміру збитків виконано за період з 01.11.2008р. по 01.12.2011р.
При цьому, підставою для прийняття комісією такого рішення стало невиконання ЗАТ "Одеська кіностудія" рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У, але без визначення у якій саме його частині. Крім того, у Акті зазначено, що відповідно до зазначеного рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У ЗАТ "Центральний універмаг" зобов'язане оформити документи , що посвідчують право оренди земельної ділянки. Яке відношення ЗАТ "Центральний універмаг" має до рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У, яке стосується затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості ) та передачу ЗАТ "Одеська кіностудія" в оренду земельних ділянок, загальною площею 6,6222 га, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд кіностудії, в Акті не зазначено.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначеннярозміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок" вирішено затвердити акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок , згідно з переліком (додаток №1) ; зобов'язати субєктів господарювання (згідно з додатком №2) сплатити збитки , визначені актами, у місячний термін після прийняття цього рішення. Під п.6 у додатку №1 та у додатку №2 визначено: "ЗАТ "Одеська кіностудія". Отже, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 затверджено Акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 02.12.2011р.
Згідно преамбули підставою прийняття рішення є ч.6 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 156, 157 Земельного кодексу України, постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", а також рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. №564.
За приписами ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Крім того, визначення поняття збитків наводяться у ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, відповідно до якої під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1)протиправної поведінки; 2)шкоди; 3)причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; 4)вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає. Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Відповідно до ст.156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Вказаний перелік підстав для відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам є вичерпним.
Згідно зі ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284, відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Таким чином, предметом правового регулювання норм ст.ст. 156,157 Земельного кодексу України та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284, є відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок законного вилучення земельних ділянок на користь інших осіб, їх тимчасового зайняття такими користувачами та обумовленого цим неодержання власником (позивачем) доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Пункт. "д" ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України встановлює, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Збитки відшкодовуються особою, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених Главою 24 Земельного кодексу України, та за процедурою, передбаченою Порядком № 284.
Відповідно до ч. 4 ст. 623 Цивільного кодексу України при визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Як вбачається з встановлених обставин, відповідно до рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У ЗАТ "Одеська кіностудія" було зобов'язано відповідно до чинного законодавства надати на державну реєстрацію документи, що посвідчують право оренди земельної ділянки у термін до 3-х місяців.
Вимога про відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) покладає на кредитора обов'язок довести, що ці доходи (вигода) не є абстрактними, а дійсно були б ним отримані в разі належного виконання боржником своїх обов'язків. При визначенні реальності неодержаних доходів мають враховуватися заходи, вжиті кредитором для їх одержання. У вигляді упущеної вигоди відшкодовуються ті збитки, які могли б бути реально отримані при належному виконанні зобов'язання.
Відповідачем у справі не надано доказів наявності вини позивача у завданні Одеській міській раді збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаної орендної плати) на спірну суму внаслідок протиправної бездіяльності позивача.
З матеріалів справи не вбачається вчинення Одеською міською радою заходів щодо одержання доходів у вигляді орендної плати, а також заходів, спрямованих на уникнення збитків, зокрема, відсутні докази того, що відповідач звертався з вимогою виконати рішення ради, а в разі ухилення позивача - з вимогою про спонукання до державної реєстрації договорів оренди або про звільнення земельних ділянок, що зайняті без правовстановлюючих документів, чи вирішував питання про скасування свого рішення, яке не виконано.
Слід також звернути увагу на те, що у зазначений в Акті комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 02.12.2011р. період для нарахування збитків, а саме: з 01.01.2011р. по 01.12.2011р. постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2011р. №48 "Про затвердження переліку суб'єктів кінематографії (виробників національних фільмів), які до 01 січня 2016 р. звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів", ЗАТ "Одеська кіностудія" звільнено від сплати земельного податку за земельну ділянку площею 6,622 га за адресою: м.Одеса, Французький бульвар,33, з 01.01.2011р.
За таких обставин, на думку суду, затвердження виконкомом Одеської міської ради Акту комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 02.12.2011р. щодо стягнення з ЗАТ "Одеська кіностудія" збитків у розмірі 5 623 547 грн. 67 коп., нанесених територіальній громаді м.Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ЗАТ "Одеська кіностудія" та використанням без правовстановлюючих документів, є безпідставним, а прийняте у цій частині рішення виконкому Одеської міської ради від 21.06.2012р. № 230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" є незаконним та недійсним.
Крім того, слід зауважити, що відповідно до листа Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси від 21.03.2013р. №12314/10/15-3/82 сума земельного податку, сплачена ЗАТ "Одеська кіностудія" за 2008-2011р. склала 2 366 624 грн. 74 коп.
Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання виконавчого комітету Одеської міської ради внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", відповідно до яких виключити з нього п.6 додатку №1 та п.6 додатку № 2 до цього рішення, то у цій частині суд вважає , що між сторонами у справі з цього питання відсутній предмет спору, у зв'язку з чим у цій частині провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
У відповідності до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44,49, п. 1-1 ст. 80, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Одеська кіностудія" задовольнити частково.
2. Визнати визнати незаконними та недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" у частині п. 6 додатку № 1 та п. 6 додатку № 2 до цього рішення.
3. Стягнути з виконавчого комітету Одеської міської ради (м.Одеса, пл. Думська, 1) на користь Приватного акціонерного товариства "Одеська кіностудія" (м.Одеса, Французький бульвар, 33, код ЄДРПОУ 33932816) витрати по сплаті судового збору у сумі 1 147 грн.
4. У частині вимоги позивача щодо зобов'язання виконавчого комітету Одеської міської ради внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок", відповідно до яких виключити з нього п. 6 додатку №1 та п.6 додатку №2 до цього рішення - провадження у справі припинити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 17 квітня 2013р.
Головуючий суддя Рога Н. В.
Суддя Желєзна С.П.
Суддя Погребна К.Ф.