Рішення № 30804645, 19.04.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
19.04.2013
Номер справи
914/726/13-г
Номер документу
30804645
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.13 року Справа № 914/726/13-г

Господарський суд Львівської області у складі судді Козак І.Б.

при секретарі Ділай М.М.,

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави, уповноважений орган: орган місцевого самоврядування в особі: Бориславської міської ради Львівської області, Львівська область, м. Борислав,

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ,

про: внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року №04.10.439.00079 та стягнення судових витрат.

За участю представників:

Від прокурора: Телюк Г.В.(посвідчення №005502);

Від позивача: Романів І.Б. - представник (довіреність в матеріалах справи);

Від відповідача: Глинка Р.Я. - представник (довіреність в матеріалах справи);

Прокурору та представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені статтями 22 та 29 ГПК України, зокрема, підстави відводу судді відповідно до статті 20 ГПК України. Заяв та клопотань про відвід судді не подано. Прокурор та представники сторін не наполягають на фіксації судового процесу технічними засобами.

Суть спору: розглядається справа за позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави, уповноважений орган: орган місцевого самоврядування в особі: Бориславської міської ради Львівської області до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про внесення змін до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року №04.10.439.00079 та стягнення судових витрат.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 20.02.2013 року порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 19.03.2013 року, про що прокурор та сторони були належним чином повідомлені під розписку: прокурор - 25.02.2013 року рекомендованою поштою №82300 0011087 0, позивач - 25.02.2013 року рекомендованою поштою №82300 0011088 9, відповідач - 25.02.2013 року рекомендованою поштою №04053 1929261 6 (оригінали повідомлень про вручення поштових повідомлень в матеріалах справи).

Розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду по справі.

Прокурор в судове засідання 19.04.2012 року з'явився.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, подав відзив (вх. №13297/13), проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

В ході розгляду справи встановлено.

Позивач: Бориславська міська рада Львівської області є юридичною особою, йому присвоєно код ЄДРПОУ 26181298, знаходиться за адресою: 82300, Львівська область, м. Борислав, вул. Шевченка, буд. 42, що підтверджується долученим до матеріалів справи Витягом з ЄДРЮО та ФОП від 07.02.2013 року №15812917 (докази в матеріалах справи).

Відповідач: Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» є юридичною особою, йому присвоєно код ЄДРПОУ 00135390, знаходиться за адресою: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, що підтверджується Витягом з ЄДРЮО та ФОП від 07.02.2013 року №15813110 (докази в матеріалах справи).

04.10.2010 року між Бориславською міською радою (надалі - позивач, орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (станом на момент подання позову - Публічним акціонерним товариством «Укрнафта»), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (надалі - відповідач, орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00079 (надалі - договір), за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,354 гектара земель промислового призначення, яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області для обслуговування свердловини № 821 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта».

Відповідно до пункту 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 19 032 грн. 96 коп. Договір укладено терміном на двадцять п'ять років.

Пунктом 9 договору визначено, що на момент укладання договору орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 року № 568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 47 грн. 58 коп. щомісячними платежами.

Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 затверджено нормативно-грошову оцінку земель міста Борислава.

Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2012 року № 420 внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі. Даним Положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, підпункт 2.4. пункту 2 зазначеного Положення встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єкти інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

У зв'язку з прийняттям вказаного рішення, Бориславською міською радою на адресу відповідача листом від 31.07.2012 року №3-21/1877 направлено повідомлення про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до договору. Листом від 13.11.2012 року за №3-18/2934 з тією ж пропозицією відповідачу направлено підготовлений проект додаткової угоди до договору.

У відповіді на наведену пропозицію укласти додаткову угоду Бориславська міська рада 07.12.2012 року за вих. № 04-146 отримала лист в якому йшлося про надання згоди на укладення додаткової угоди до договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%. У відповідь, Бориславською міською радою листом від 14.12.2012 року за вих. № 3-18/3255 у прийнятті вказаних умов відмовлено та повторно направлено пропозицію укласти додаткову угоду до договору на попередніх умовах.

Однак, відповіді на наведену пропозицію укласти додаткову угоду Бориславська міська рада не отримала, а отже, між міською радою та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону.

Відповідач у своєму відзиві на позовну заяву, поданому до суду 19.04.2013 року за вх. №13297/13, проти позовних вимог заперечує з наступних підстав:

Пунктом 9 договору сторони домовились, що розмір орендної плати згідно Рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 року №568, становить 3%від нормативної грошової оцінки.

Приписами частин першої та другої статті 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Пунктом 13 договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається 1 раз на рік у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.

Тобто, як зазначає відповідач, укладаючи Договір сторони дійшли до взаємної згоди щодо розміру орендної плати та підстав для її перегляду, серед яких такої підстави, як затвердження рішенням орендодавця нової нормативної грошової оцінки земель та/або нових ставок з орендної плати не передбачено.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 96 Земельного кодексу України, якою встановлені обов'язки землекористувачів, не передбачено обов'язку вносити зміни до розміру орендної плати на односторонню вимогу орендодавця у зв'язку з затвердженням орендодавцем відповідних рішень.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» чітко встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін., що в повній мірі кореспондується з п. 36 Договору.

Таким чином, на думку відповідача, жодною нормою законодавства не передбачено в якості безумовної підстави для внесення змін до істотної умови договору оренди землі, затвердження рішенням орендодавця нової нормативної грошової оцінки земель та/або нових ставок з орендної плати.

Окрім того, відповідач звертає увагу суду на те, що державна податкова адміністрація України в листі від 20.05.2011 року №14138/7/15-0717 зазначила, що річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288. 23 вересня 2011 року Бориславська міська рада прийняла рішення №373 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Борислава», яким затвердила технічну документацію з нової нормативної грошової оцінки землі міста Борислав. З огляду на вищевикладене та з метою недопущення порушень як майнового інтересу орендодавця так і вимог чинного законодавства, відповідач, за власною ініціативою, почав сплачувати мінімально визначений ПК України розмір орендної плати тобто 3% від нової нормативної грошової оцінки. Вказане твердження відповідач підтверджує долученою до матеріалів справи Довідкою відповідача від 01.03.2013 року вих. № 09-054.

Згідно Постанови Верховного Суду України від 27 грудня 2010 року законодавча зміна граничного розміру орендної плати за землю є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Але при цьому законодавча зміна розміру орендної плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, а не підставою для односторонньої зміни договору за бажанням орендодавця.

Щодо посилання позивача на статтю 144 Конституції України, оскільки рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковим до виконання на відповідній території, нормою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради нормативно-правового характеру набирає чинності з дня офіційного оприлюднення. Такі посилання позивача, на думку відповідача, суперечать статті 19 Конституції, в якій зазначено, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством; органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а договір оренди землі є цивільно-правовим та ґрунтується на засадах юридичної рівності сторін, а не адміністративного підпорядкування відповідача позивачу.

Відповідно до частини 1 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст. 36-1 вказаного Закону).

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі №1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.

Як вбачається із матеріалів справи, позов заявлено прокурором міста Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, на яку державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.

Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з пункту 14.1.125 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).

Нормою частини другої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2012 року №646, що був наданий управлінням Держкомзему у місті Бориславі Львівської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 354 кв.м., що розташована в м. Бориславі та знаходиться на праві користуванні в НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта», становить 35 611 грн. 48 коп. Таким чином розмір орендної плати складає 4 273 грн. 38 коп. в рік або 356 грн. 12 коп. в місяць.

Згідно з частиною першою статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України).

Згідно з статтею 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Бориславською міською радою 23.09.2011 року прийнято рішення №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава», яке, у відповідності до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Відповідно до пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно з статтею 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (стаття 188 ГК України).

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з листами від 31.07.2012 року №3-21/1877, від 13.11.2012 року №3-18/2934, від 14.12.2012 року №3-18/3255, у яких повідомляв відповідача про необхідність підписання додатків до договору та зміни зазначеного у договорі розміру орендної плати. Однак, вказані звернення позивача залишені відповідачем без задоволення.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до частини другої статті 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі №17/5005/8502/2011.

Згідно з частиною першою статті 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Окрім того, відповідно до частини першої статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

З наведених норм законодавства України випливає, що договір оренди земельної ділянки укладається на підставі обов'язкового до виконання рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та має відповідати вказаному рішенню.

Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава», яке набрало чинності та не скасовано, було встановлено інший, ніж передбачено у пункті 5 договору, розмір нормативної грошової оцінки земель, суд вважає за необхідне позовну вимогу, зазначену в пункті 2 позовної заяви задоволити, внести зміни у пункт 5 договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00079 шляхом викладення пункту 5 договору у наступній редакції: «п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 35 611 грн. 48 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у місті Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №646».

Відповідно до пункту 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з частиною другою статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Положенням про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в місті Бориславі врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, підпунктом 2.4. пункту 2 зазначеного Положення встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

Відповідно до пункту 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Доказів скасування рішень №420 Бориславської міської ради «Про внесення доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі» від 17.11.2011 року та від 23.09.2011 року №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава» сторонами не надано і, оскільки, у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2011 року Податкового кодексу України Закон України «Про плату за землю» втратив чинність (частина 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України), де статтею 288 цього кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Отже, встановлення статтею 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Тому, суд вважає за необхідне позовні вимоги прокурора, зазначені у пункті 3 позовної заяви, задоволити, внести зміни до договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00079, та викласти пункт 9 договору у наступній редакції: «п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 4 273 грн. 38 коп., або 356 грн. 12 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач: Бориславська міська рада».

Частиною 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Нормою статті 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до частини першої статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 20, 21, 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 77, 82 - 85, 116 - 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до Договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00079 шляхом викладення пункту 5 Договору у наступній редакції: «п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 35 611 грн. 48 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №646».

3. Внести зміни до Договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00079 шляхом викладення пункту 9 Договору в наступній редакції: «п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 4 273 грн. 38 коп., або 356 грн. 12 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1 147 грн. судового збору.

5. Наказ видати у відповідності до статей 116 та 117 ГПК України.

19.04.2013 року прийнято, підписано та проголошено вступну і резолютивну частини рішення. Описову та мотивувальну частину рішення оформлено відповідно до статті 84 ГПК України 22.04.2013 року.

Рішення може бути оскаржено в порядку ст. ст. 91 - 93 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 ГПК України.

Суддя Козак І.Б.