ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 березня 2013 року 12:35 № 826/1366/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., при секретарі судового засідання Мосійчук І.М., за участю представників: позивача - Бойко І.Ю., відповідача - Калашнікової О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової службипро визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 листопада 2012 року № 6561/1520, -
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
01 лютого 2013 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Надра України» (далі - ПАТ «НАК «Надра України», позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва (далі - ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, відповідач) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 листопада 2012 року № 6561/1520.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та адміністративну справу № 826/1366/13-а призначено до судового розгляду на 27 лютого 2013 року.
Відповідно до Довідки від 27 лютого 2013 року наступне судове засідання відбулося 27 березня 2013 року.
27 березня 2013 року в судовому засіданні протокольною ухвалою замінено неналежного відповідача - ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на належного відповідача - ДПІ у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Надра України» (код ЄДРПОУ 31169745) створене відповідно до Указу Президента України «Про заходи щодо підвищення ефективності управління підприємствами в галузі геології і розвідки надр» від 14 червня 2000 року № 802/2000.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2012 року ПАТ «НАК «Надра України», за результатами якої 19 жовтня 2012 року складено Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість № 28/1520 (далі по тексту - Акт № 28/1520).
В ході проведення камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2012 року ПАТ «НАК «Надра України» встановлено заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 2 526 902 грн. за лютий 2012 року. Відповідно до абзацу другого пункту 123.1 статті 123 розділу V Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства з липня 2011 року застосовуються в розмірі 25% за кожне порушення.
Як свідчать дані камеральної перевірки, платником податку віднесено до складу податкового кредиту за лютий 2012 року податкові накладні № 2 від 05.12.2011 року на суму ПДВ 116 666,67 грн., № 3 від 06.12.2011 року на суму 1 035 235,77 грн., видані ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» ІПН 14315325261, № 106 від 01.02.2012 року на суму 491 666,67 грн., № 107 від 01.02.2012 року на суму 441 666,67 грн., № 108 від 01.02.2012 року на суму 441 666,67 грн., видані ТОВ «Голден Деррік» ІПН 35212426566, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Абзацом одинадцятим п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що в разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
ПАТ «НАК «Надра України» до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС подало до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року додаток 8 (заяву про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку запевнення та/або порядку реєстрації в ЄРПН), в якій відображені вищевказані податкові накладні.
Скаргу із копіями документів ПАТ «НАК «Надра України» подало до ДПІ у Шевченківському районі м. Киева ДПС 17.04.2012 року за вх. № 17737/10.
Платником податків були надані податкові накладні, які були зазначені в додатку 8 до податкової декларації за лютий 2012 року (№ 89 від 30.12.2011 року на суму ПДВ 491 666,67 грн., № 99 від 30.12.2012 року на суму ПДВ 441 666,67 грн. та № 98 від 30.12.2012 року на суму ПДВ 441 666,67 грн.) За даними платника податків вказані податкові накладні зареєстровані в ЄРПН.
В ході проведення камеральної перевірки встановлено, що вищенаведені податкові накладні зареєстровані в ЄДРПН контрагентом ТОВ «Голден Деррік» (код 35251246). Але на вищезазначені податкові накладні були зареєстровані розрахунки коригування:
- РК № 103 від 30.12.2012 року (на ПН № 98 від 30.12.2012 року) - -441 666,67 грн.;
- РК № 104 від 30.12.2012 року (на ПН № 99 від 30.12.2012 року) - -441 666,67 грн.;
- РК № 105 від 30.12.2012 року (на ПН № 89 від 30.12.2012 року) - -491 666,67 грн.
Вищенаведені розрахунки коригування відображені в податковій декларації за січень 2012 року підприємством ТОВ «Голден Деррік» (код 35251246).
Таким чином, на думку податкового органу, платником податків завищено податковий кредит за січень 2012 року на суму ПДВ 1 375 000 грн. Згідно «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» між ПАТ «НАК «Надра України» (код 31169745) та ТОВ «Голден Деррік» (код 35251246) існує розбіжність (відхилення ) на суму ПДВ 1 375 000 грн.
Також відповідачем встановлено, що податкові накладні № 2 від 05.12.2011 р. на суму ПДВ 116 666,67 грн., № 3 від 06.12.2011 року на суму 1 035 235,77 грн., видані ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» ІПН 14315325261 не зареєстровані ЄРПН.
Таким чином, відповідно до висновків перевірки, ПАТ «НАК «Надра України» (код 31169745) не має право на включення до податкового кредиту лютого 2012 року сум ПДВ, які відображені у вказаних вище податкових накладних.
26 жовтня 2012 року позивач до податкового органу подав заперечення на Акт № 28/1520 від 19 жовтня 2012 року.
У висновку відповідача, складеного за результатами розгляду заперечень, від 01 листопада 2012 року № 5581/10/15-2060, висновки, викладені в акті № 28/1520 від 19 жовтня 2012 року залишено без змін.
06 листопада 2012 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за формою «Р» № 6561/1520, яким згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України та відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) на підставі акта перевірки № 28/1520 від 19 жовтня 2012 року, за порушення п. 201.10 ст. 201 розд. V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), ПАТ «НАК «Надра України» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість в розмірі 3 158 628 грн., з якої сума грошового зобов'язання за основним платежем складає 2 526 902 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 631 726 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржене позивачем в порядку процедури адміністративного оскарження до ДПС у м. Києві та ДПС України, які своїми рішеннями відповідно від 21 грудня 2012 року № 8804/10/12-414 та від 21 січня 2013 року № 910/6/10-2115 його скарги залишили без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням від 06 листопада 2012 року № 6561/1520, зазначає, що ним були дотримані вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в зв'язку із чим правомірно включені до складу податкового кредиту суми відображені у зазначених вище податкових накладних.
В своєму позові ПАТ «НАК «Надра України» просить визнати нечинним та скасувати прийняте ДПІ у Шевченківському районі м. Києва податкове повідомлення-рішення № 6561/1520 від 06 листопада 2012 року.
Відповідачем подані заперечення проти позову, в яких ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС зазначає, що в ході камеральної перевірки встановлено, що платником податку до складу податкового кредиту за лютий 2012 року віднесено податкові накладні, видані ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» та ТОВ «Голден Деррік» на суму 2 526 902 грн., які не зареєстровані в ЄРПН.
Згідно з актом перевірки, ТОВ «Голден Деррік» зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 01.02.2012 р. № 106, № 107, № 108 по ПАТ «НАК «Надра України» під іншими номерами та датами, а саме: від 30.12.2012 р. № 89 на суму 491 666,67 грн. ПДВ, № 98 на суму 441 666,67 грн. ПДВ, № 99 на суму 441 666,67 грн. ПДВ.
При цьому, ТОВ «Голден Деррік» розрахунками коригувань від 30.12.2012 р. № 103, № 104, № 105 зменшило в Єдиному державному реєстрі податкових накладних суми ПДВ по податкових накладних від 30.12.2012 р. № 89, № 98, № 99 до нуля. Зазначені розрахунки коригувань були відображені ТОВ «Голден Деррік» в податковій декларації з ПДВ за січень 2012 року.
Платником податку ПАТ «НАК «Надра України» до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС подано додаток 8 (Заяву про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в ЄРПН), в якому відсутні вищенаведені податкові накладні.
Скаргу із копіями документів ПАТ «НАК «Надра України» подало до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС після граничного терміну подання податкової декларації за звітний період - лютий 2012 року (граничний термін подання - 20.03.2012 р.), подано було лише 17.04.2012 року за вх. № 17737/10.
В ході перевірки платником податку були додатково надані податкові накладні, які були зазначені в додатку 8 до податкової декларації за лютий 2012 року (№ 89 від 30.12.2011 року на суму ПДВ 491 666,67 грн., № 99 від 30.12.2012 року на суму ПДВ 441 666,67 грн. та № 98 від 30.12.2012 року на суму ПДВ 441 666,67 грн.). За даними платника вказані податкові накладні зареєстровані в ЄРПН.
В своїх запереченнях контролюючий орган просить в задоволенні позовних вимог ПАТ «НАК «Надра України» повністю відмовити.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з доводами ПАТ «НАК «Надра України», виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Податкового кодексу України (далі - ПК України) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами п. 1.1 ст. 1 ПК України визначено, що податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Абзацом одинадцятим п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлено: відмова продавця товарів/послуг надати податкову накладну або порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) передбачає надання покупцем таких товарів/послуг до податкової декларації за звітний податковий період заяви зі скаргою на такого постачальника (додаток до податкової декларації з ПДВ), яка є підставою для включення сум податку до складу податного кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
У разі недотримання платником податків вимог абзацу одинадцятого п. 201.10 ст. 201 ПК України, право покупця на включення сум ПДВ до податкового кредиту згідно податкових накладних, незареєстрованими у ЄРПН, не виникає.
Як встановлено та підтверджено матеріалами справи, ПАТ «НАК «Надра України» в установлені статтею 49 ПК України строки було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2012 року від 19.03.2012 року № 9012508085 з додатками. Зокрема, в додатках до податкової декларації було надано Додаток 8 (заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (Д8).
Зазначені документи були подані контролюючому органу електронною поштою, що підтверджується квитанцією № 2 за реєстраційним номером № 9012503534 та не заперечується відповідачем.
Одночасно, документи, що підтверджують правомірність формування податкового кредиту в розмірі 2 526 902 грн. за лютий 2012 року були надіслані платником податку окремо на адресу ДПІ у Шевченківському районі міста Києва листом № 02-396/2-06 від 13.04.2012 року (вх. № 17737/10 від 13.04.2012 року).
Як визначено в п. 2 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 25.11.2011 р. № 1492, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 р. за № 1490/20228 (далі - Порядок № 1492) (в редакції, чинній в момент подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року) декларація подається до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податку, одним із таких способів на вибір платника податків: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з пп. 14.8 п. 14 розділу III Порядку № 1492 додатками до декларації є Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (Д8) (додаток 8).
Відповідно до п. 20 розділу III Порядку № 1492 у разі відмови постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) до декларації додаються Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) за формою згідно з (Д8) (додаток 8) - для декларації, (ДС5) (додаток 5) - для декларації (скороченої); (ДСп5) (додаток 5) - для декларації (спеціальної); (ДП4) (додаток 4) - для декларації (переробного підприємства) та відповідні документи, передбачені пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу.
Приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України (в редакції, чинній в момент подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року) встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Отже, податковим законодавством, чинним в момент подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року, визначено, що платник податку (позивач) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період, в разі відмови контрагента (ТОВ «Голден Деррік», ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія») надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі, заяву із скаргою на такого постачальника (ТОВ «Голден Деррік», ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія»), яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, позивачем засобами електронного зв'язку в електронній формі, в строк, визначений нормами ПК України (19.03.2012 року), подано податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2012 року разом з заявою про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (додаток 8).
Підтверджуючі документи щодо сплати податку на додану вартість в розмірі 2 526 902 грн. за лютий 2012 року були надіслані позивачем окремо, а саме, 13.04.2012 року.
Як вбачається з аналізу наведених вище норм права, податковим законодавством не визначено граничного строку подання копій товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копій первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг, які додаються до заяви, в паперовій формі, після подання останньої засобами електронного зв'язку в електронній формі.
Отже, висновки відповідача, що позивач в порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України подав скаргу з копіями підтверджуючих документів щодо сплати податку на додану вартість до контролюючого органу тільки 17.04.2012 року (згідно матеріалів справи - 13.04.2012 року), не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Як зазначено в акті камеральної перевірки, позивачем до складу податкового кредиту за лютий 2012 року віднесено податкові накладні № 2 від 05.12.2011 року на суму ПДВ 116 666,67 грн., № 3 від 06.12.2011 року на суму 1 035 235,77 грн., видані ДП НАК «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія» ІПН 14315325261, № 106 від 01.02.2012 року на суму 491 666,67 грн., № 107 від 01.02.2012 року на суму 441 666,67 грн., № 108 від 01.02.2012 року на суму 441 666,67 грн., видані ТОВ «Голден Деррік» ІПН 35212426566, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, що відображено в додатку 8 до податкової декларації з податку на додану вартість.
З цього приводу, податковим законодавством визначено, що заява із скаргою на постачальника, який відмовляється надати покупцю товарів/послуг податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі (додаток 8 до податкової декларації з податку на додану вартість), є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Таким чином, позивач, виконавши приписи абз. одинадцятого п. 201.10 ст. 201 ПК України, має право на включення сум податку до складу податкового кредиту по податковим накладним, які відмовляється надати продавець товарів/послуг або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі.
Крім того, суд зазначає, що станом на дату проведення податковим органом камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (19.10.2012 р.), у контролюючого органу були в наявності документи, що підтверджують факт сплати податку на додану вартість в розмірі 2 526 902 грн. за лютий 2012 року.
Також суд зазначає, що надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Разом з тим, такі перевірки контрагентів позивача проведені не були, матеріали справи таких відомостей не містять.
Зазначене вище дає суду підстави стверджувати, що збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість та нарахування штрафних (фінансових) санкцій було здійснено відповідачем неправомірно, що свідчить про протиправність та необґрунтованість прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від 06 листопада 2012 року № 6561/1520, у зв'язку із чим воно підлягає скасуванню.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і на підставі ч. 2 ст. 11, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» повністю задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 352,00 грн. з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби від 06 листопада 2012 року № 6561/1520.
3. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 352,00 грн. (дві тисячі триста п'ятдесят дві гривні 00 копійок).
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01.04.2013 р.