Постанова № 30752680, 12.04.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2013
Номер справи
819/518/13-а
Номер документу
30752680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/518/13-a

"12" квітня 2013 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Мірінович У.А.

при секретарі судового засідання Колісник Н.В.

за участю:

представника позивача: Колодія С.Б.,

представника відповідача: Муравки В.П.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що працівниками державної податкової служби проведено камеральну перевірку з питань своєчасності внесення до бюджету сум орендної плати за землю ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" за період з 30.07.2011 року по 06.09.2012 року. За результатами перевірки складено акт від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422, у якому встановлено, що позивачем несвоєчасно сплачено узгоджене грошове зобов'язання з орендної плати за землю за період з 30.07.2011 року по 06.09.2012 року у сумі 115477,91 грн., чим було порушено п. 287.3. ст. 287 ПК України.

Проте, відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року, яким визначено штрафні санкції за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 23095,59 грн. на підстав акта № 3908/15-30/03450422 від 18.09.2012 року, тобто, на підставі акта перевірки про існування якого позивачеві невідомо, оскільки копію акта перевірки з таким номером податковий орган позивачу не направляв.

Крім того, прийняте відповідачем вищевказане рішення позивач вважає протиправним, оскільки воно не містить вказівки на норму законодавства, за порушення якої нараховано штрафні санкції, чим порушено вимоги п.58.1. ст. 58 ПК України.

Представник позивача також зазначив, що підприємство не затримувало сплату зазначеної суми у податковому повідомленні - рішенні, а саме 115477,91 грн. на 139 календарних днів.

Проте, представником позивача не заперечував, що ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" не своєчасно вносились до бюджету суми орендної плати за землю за період з 30.07.2011 року по 06.09.2012 року, а саме позивачем прострочено сплату самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю у сумах та на строк, що визначені відповідачем в акті перевірки акт від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422.

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти позову, суду пояснив, що оскаржуване рішення прийняте на підставі акту перевірки від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422 та прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України. Посилаючись на пояснення викладені у письмовому заперечені, просив у задоволені позову відмовити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до п.75.1. ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пунктом 76.1. ст. 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Судом встановлено, що 18.09.2012 року працівником Тернопільської ОДПІ Тернопільської області ДПС у приміщенні Тернопільської ОДПІ проведено камеральну перевірку з питань своєчасності внесення до бюджету сум орендної плати за землю ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" за період з 30.07.2011 року по 06.09.2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422, у якому встановлено, що ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" в період з 30 липня 2011 року по 06 вересня 2012 року сплата самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю у сумі 115477,91 грн. проводилась з порушенням строків визначених п.287.3. ст. 287 ПК України, а саме:

- у сумі 11762,20 грн., строк сплати 30.07.2011 року, фактично сплачено 16.12.2011 року із затримкою на 139 календарних днів;

- у сумі 8637,80 грн., строк сплати 30.08.2011 року, фактично сплачено 16.12.2011 року із затримкою на 108 календарних днів;

- у сумі 3124,53 грн., строк сплати 30.08.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 134 календарних днів;

- у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.09.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 103 календарних днів;

- у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.10.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 73 календарних днів;

- у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.11.2011 року, фактично сплачено 11.01.2012 року із затримкою на 42 календарних днів;

- у сумі 11420 грн., строк сплати 30.12.2011 року, фактично сплачено 12.04.2012 року із затримкою на 104 календарних днів;

- у сумі 11762,35 грн., строк сплати 30.01.2012 року, фактично сплачено 12.04.2012 року із затримкою на 73 календарних днів;

- у сумі 11414,79 грн., строк сплати 01.03.2012 року, фактично сплачено 12.04.2012 року із затримкою на 42 календарних днів;

- у сумі 10654,40 грн., строк сплати 30.06.2012 року, фактично сплачено 06.09.2012 року із затримкою на 68 календарних днів;

- у сумі 11414,79 грн., строк сплати 30.07.2012 року, фактично сплачено 06.09.2012 року із затримкою на 38 календарних днів.

Вищевказаний акт перевірки отриманий позивачем 28.09.2012 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

В судовому засіданні представником позивача факт порушення ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" строків сплати сум грошового зобов'язання з орендної плати за землю за період з 30 липня 2011 року по 06 вересня 2012 року, що зафіксований у акті від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422 визнано.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422 відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року, яким визначено штрафні санкції за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 23095,59 грн.

Вищевказане податкове повідомлення - рішення отримане позивачем 13.10.2012 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Крім того, слід зазначити, що згідно листа від 13.11.2012 року № 25007/7/15-03, Тернопільською ОДПІ було надано позивачу електронні копії акта перевірки ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" з розрахунком штрафних санкцій, податкові повідомлення - рішення № 0008841530 та № 0008851530 від 08.10.2012 року, поштові повідомлення про вручення акту перевірки та податкових повідомлень - рішень, облікові картки платника плати за землю роздруковані з АРМ ТАХ, супровідну до акта перевірки.

Не погодившись із прийнятим рішенням, ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" звернулося у відповідності до ст. 56 ПК України до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Згідно рішення № 16371/10/10-1-016/841 від 27.12.2012р. прийнятого ДПС в Тернопільській області, скарга позивача від 23 жовтня 2012р. залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення Тернопільської ОДПІ № 0008841530 від 08.10.2012 року без змін.

Однак, позивач звернувсь з повторною скаргою до ДПС України на вищевказане податкове повідомлення - рішення та на рішення ДПС у Тернопільській області № 16371/10/10-1-016/841 від 27.12.2012р. Згідно рішення ДПС України № 2024/6/10-2215 від 11.02.2013 року скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення Тернопільської ОДПІ № 0008841530 від 08.10.2012 року без змін.

Не погоджуючись із податковим повідомленням - рішенням позивач звернувся з позовом у суд.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо встановленого порушення, то слід зазначити, що відповідно до ст. 288 ПК України платниками орендної плати є орендарі земельних ділянок, та об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які надані в оренду.

Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 287.3. ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 31.1. ст. 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до 38.1. ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п.87.9. ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2005 р. за № 843/11123, передбачено, що нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань. Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Пунктом 36.5. ст.36 ПК України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до п.126.1. ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як слідує з матеріалів справи в тому числі і з акта камеральної перевірки від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422 та визнається позивачем, - сплата ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" в період з 30 липня 2011 року по 06 вересня 2012 року самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю у сумі 115477,91 грн. проводилась з порушенням строків визначених п.287.3. ст. 287 ПК України, а саме при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у зв'язку з чим відповідачем були нараховані позивачеві штрафні (фінансові) санкції згідно розрахунку до Акта № 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422.

На підставі акта та відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій Тернопільською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення № 0008841530 від 08.10.2012 року, яким визначено штрафні санкції за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 115477,91 грн. більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати такого грошового зобов'язання, всього на суму 23095,59 грн. (115477,91 грн. х 20%).

Твердження представника позивача про те, що у вищевказаному податковому повідомленні - рішенні не міститься вказівка на норму законодавства, за порушення якої нараховано штрафні санкції є безпідставним, оскільки в податковому повідомленні - рішенні № 0008841530 від 08.10.2012 року зазначена ст. 126 ПК України, на підставі якої до позивача застосовано штрафні санкції.

Щодо тверджень представника позивача про те, що ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" не затримувало сплату зазначеної у податковому повідомленні - рішенні узгодженої суми грошового зобов'язання, а саме 115477,91 грн. на 139 календарних днів, суд зазначає наступне.

Як визнано представником позивача та підтверджується належними доказами у справі, в тому числі обліковою карткою платника, ПАТ "Тернопільське шляхово - будівельне управління № 24" було прострочено більш як на 30 календарних днів сплату грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за період з 30 липня 2011 року по 06 вересня 2012 року, а саме по щомісячних платежах на загальну суму 115477,91 грн., згідно розрахунку відображеного в акті камеральної перевірки від 18.09.2012 року № 3908/7/15-30/03450422.

Так, з вищевказаного акту перевірки слідує, що грошове зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 11762,20 грн. граничний строк сплати якого настав 30.07.2011 року сплачено позивачем 16.12.2011 року, тобто із простроченням такої сплати на 139 календарних днів. В подальшому, у зазначений період позивачем також допущено простроченням сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю, а саме: на 108, 134, 103, 73, 42, 104, 73, 42, 68, 38, 12, 13 та 7 днів відповідно.

Таким чином, на час складення ата перевірки та формування на підставі цього акта податкового - повідомлення рішення, позивачем було допущено простроченням сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 115477,91 грн., та максимальна кількість днів такого прострочення щодо грошового зобов'язання на суму 11 762,20 грн. граничний термін сплати якого настав 16.12.2011р. становить 139 днів, що відповідно і відображено відповідачем у оскаржуваному рішенні.

Крім того, слід зазначити, що застосована до позивача штрафна санкція у сумі 23095,59 грн. розрахована не виходячи з максимальної кількості днів прострочення сплати грошового зобов'язання на суму 115477,91 грн., а у розмірі 20 відсотків від 115477,91 грн. податкового боргу, який був погашений позивачем із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми такого грошового зобов'язання. Таким чином, відповідачем нараховано позивачеві штрафні санкції у відповідності до вимог п.126.1. ст. 126 ПК України.

Слід також відмітити, що згідно наданих представником відповідача у судовому засіданні пояснень, при складені оскаржуваного податкового - повідомлення рішення посадовими особами відповідача було допущено описку у номері акта на підставі якого винесено зазначене рішення, а саме: замість № 3908/7/15-30/03450422 від 18.09.2012 зазначено № 3908/15-30/03450422 від 18.09.2012, тобто пропущено цифру «7».

З врахуванням встановлених судом в ході розгляду справи обставини, суд приходить висновку, що допущена відповідачем описка в оскаржуваному рішенні, а саме щодо номера акта перевірки, не є та не може бути обґрунтованою та самостійною підставою для визнання неправомірним та скасування податкового - повідомлення рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції №0008841530 від 08 жовтня 2012 року, оскільки така описка не змінює суті правомірно прийнятого відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій за вчинене позивачем порушення п.126.1. ст. 126 ПК України, яке зафіксоване у акті № 3908/7/15-30/03450422 від 18.09.2012, а саме в акті який фактично і слугував підставою для прийняття такого рішення.

За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд не вбачає підстав для судового захисту прав, та інтересів позивача у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень в розумінні положень ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними й задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Тернопільське шляхово - будівельне управління №24" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового - повідомлення рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції №0008841530 від 08 жовтня 2012 року, - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Мірінович У.А.

копія вірна

Суддя Мірінович У.А.