УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" квітня 2013 р.
справа № 2а-11960/09/0470
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Суховарова А.В. Головко О.В.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі
м. Дніпропетровська
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду
від 26 жовтня 2011 року
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними
інвестиціями "Орфей"
до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі
м. Дніпропетровська ,
Головного управління Державної казначейської служби України
у Дніпропетровській області
про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Орфей" звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська та Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 80 466,00грн .
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Орфей" задоволено повністю, визнано бездіяльність Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо ненадання висновків із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету до органу Державного казначейства України неправомірною; зобов'язано Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська подати до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету в розмірі 80 466,0 грн.; зобов'язано Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області надати Товариству з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей» суму бюджетного відшкодування в розмірі 80 466,0 грн. шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок Товариству з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей» в обслуговуючому банку, на підставі висновку Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову суду та винести нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За клопотанням відповідача, в порядку приписів ст. 55 КАС України, здійснено заміну відповідача – Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області його правонаступником – Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області
З 01.01.2011року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України, прийнятий 02.12.2010 року.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом. Бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Підпунктом 36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суми податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.
Згідно п.14.1 п. 14.1.18 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Підпунктом 200.4 ст.200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.200.7 ст. 200 вказаного кодексу встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2008 року перевірена в ході проведення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за червень 2008 року. Результати перевірки оформлено довідкою від 23.09.2008 року №123/23-5/31792877, в якій зазначено, що за результатами перевірки документально підтверджено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника за червень 2008 року у розмірі 80 466 грн.
Доводи скаржника стосовно невиконання контрагентами свого зобов'язання по сплаті податку на додану вартість до бюджету, тягне настання відповідальності та негативних наслідків саме для цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку на додану вартість на віднесення сплачених ним у ціні товару відповідних сум податку на додану вартість до податкового кредиту, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо цього та має всі документальні підтвердження розміру податкового кредиту.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 39 від 17.01.2011 року "Про затвердження порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість" відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Відповідно до п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України).
Таким чином, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська повинна була подати Головному управлінню Державної казначейської служби України Дніпропетровській області висновок із зазначенням суми 80 466 грн., правомірність заяви якої підтверджена та підлягає відшкодуванню з бюджету.
В свою чергу, органи казначейської служби повинні були перерахувати кошти з бюджету на банківській рахунок Товариству з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей», чого не було виконано.
Зазначені вище положення Податкового кодексу України встановлюють порядок взаємодії державних органів між собою.
Тому у разі, коли податковий орган, в установлений законом строк не надає відповідний висновок органу державного казначейства, платник податку вправі скористатись своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів (відшкодування заборгованості) з державного бюджету.
Згідно частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки під час розгляду справи відповідачем не було спростовано факту правомірності формування податкового кредиту, сума, заявлена позивачем до бюджетного відшкодування в загальному розмірі 80 466 грн., підлягає стягненню.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги відсутність з боку позивача порушень норм податкового законодавства з питання правильності формування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 199, 200, 205, 206 КАС України, суд ,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко