Постанова № 30738352, 27.03.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2013
Номер справи
808/464/13-а
Номер документу
30738352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2013 року 11:11Справа № 808/464/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Урсуленко Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного Запорізького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях "Запоріжтурист" до Приморського комунального підприємства технічної інвентаризації, за участю третьої особи Фонду державного майна України, про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації права власності,

за участю представників сторін:

від позивача: Гулак О.М. (дов. №91 від 19.09.2011 року),

від відповідача : не з'явився,

від третьої особи: не з'явився, -

ВСТАНОВИВ:

16.01.2013 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного Запорізького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Запоріжтурист» (далі - позивач, ПрАТ «Запоріжтурист») до Приморського комунального підприємства технічної інвентаризації (далі - відповідач, Приморське КПТІ), за участю третьої особи Фонду державного майна України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Приморського комунального підприємства технічної інвентаризації при реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна туристично-оздоровчого комплексу «Горіховий гай», що розташовані за адресою: вул. Курортна, буд. 25, м. Приморськ, Приморський район, Запорізької області за Фондом державного майна України;

- скасувати державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна туристично-оздоровчого комплексу «Горіховий гай», що розташовані за адресою: вул. Курортна, буд. 25, м. Приморськ, Приморський район, Запорізької області за Фондом державного майна України.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем при реєстрації права власності спірного майна за Фондом державного майна України порушені вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимог у повному обсязі та зазначив, що перед реєстрацією права власності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено проведення технічної інвентаризації об'єкта нерухомості. Крім того, право власності ПрАТ «Запоріжтурист» на спірне майно не скасовано, що є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації на підставі п. 3.5.5. Положення, та п. 6 ч. 1. ст. 24 Закону. На підставі зазначеного просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. До суду 20.03.2013 надійшов відзив на позов. У відзиві відповідачем зазначено, що державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, окрім випадків коли заява про державну реєстрацію подана не пізніше ніж через 12 місяців після виникнення цього права. У даному випадку право виникло 25.11.2011, а заява на реєстрацію права власності надійшла до Приморського КПТІ 13.06.2012, отже рік не пройшов. Відповідач вважає, що дії реєстратора Приморського КПТІ при реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна (м. Приморськ, вул. Курортна, 25) законні. У відзиві на позов відповідач просить здійснити розгляд справи за відсутності уповноваженого представника Приморського КПТІ.

Представник третьої особи у судове засідання також не з'явився. До суду 25.03.2013 надійшли письмові заперечення на позов. У запереченнях зазначено, що рішення господарського суду Запорізької області від 15.11.2011 по справі № 22/5009/5415/11 набрало законної сили, у зв'язку з чим Приморське КПТІ, при здійсненні реєстрації права власності діяло згідно чинного законодавства та з дотриманням процедури здійснення реєстрації права власності. На підставі зазначеного, просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

15.11.2011 господарським судом Запорізької області винесено рішення по справі №22/5009/5415/11 за позовом Заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, Приватного Запорізького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Запоріжтурист» та Виконавчого комітету Приморської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Приморське комунальне підприємство технічної інвентаризації про визнання недійсним з моменту прийняття та скасування рішення виконавчого комітету Приморської міської ради № 123 від 16.06.2000р. в частині оформлення права власності на туристично-оздоровчий комплекс «Горіховий гай», визнання права власності та витребування майна із чужого незаконного володіння.

Даний позов задоволено частково, а саме вирішено визнати недійсним рішення Виконавчого комітету Приморської міської ради № 123 від 16.06.2000р. «Про оформлення права власності на пансіонат «Приморський» та «Горіховий гай» за ЗАТ «Запоріжтурист» на їдальню по вул. Єчіна, 6 за КП ППМК-169» в частині оформлення права власності на туристично-оздоровчий комплекс «Горіховий гай».

Визнати право власності за державою в особі Фонду державного майна України на туристично-оздоровчий комплекс «Горіховий гай», що розташований за адресою: вул. Курортна, 25, м. Приморськ, Приморський район, Запорізька область.

Витребувати із чужого незаконного володіння Приватного Запорізького обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Запоріжтурист» туристично-оздоровчий комплекс «Горіховий гай», що розташований за адресою: вул. Курортна, 25, м. Приморськ, Приморський район, Запорізька область у власність держави в особі Фонду державного майна України.

В частині позовних вимог до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області відмовлено.

У судовому засіданні представник позивача зазначила, що рішення господарського суду Запорізької області від 15.11.2011 по справі №22/5009/5415/11, набрало законної сили 05.12.2011 року.

13.06.2012 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області звернулось до начальника Комунального підприємства «Приморське міжміське бюро технічної інвентаризації» з проханням зареєструвати право власності за державою Україна в особі Фонду державного майна України на туристично-оздоровчий комплекс «Горіховий гай», що розташований за адресою: вул. Курортна, 25, м. Приморськ, Приморський район Запорізької області на підставі рішення господарського суду Запорізької області від 15.11.2011 по справі №22/5009/5415/11.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначаються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обмежень» № 1952-IV від 01.07.2004 року (далі - Закон).

Порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначається Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим, наказом Мінюсту № 7/5 від 07.02.2002 (далі - Тимчасове положення).

Пунктом 1.3. Тимчасового положення, реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

У відповідності до ст. 4 Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

За приписами ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до п. 10 Додатку 2 до Тимчасового положення право встановлювальним документом, на підставі якого проводиться реєстрація права власності на об'єкт нерухомого майна, є, зокрема, рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.

Так, п. 3.5. Тимчасового Положення передбачено, що в реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, зокрема, якщо: із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено інвентаризаційних робіт або вони проведені не тим БТІ, яке здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Первинна технічна інвентаризація об'єкта нерухомості, що знаходиться за адресою: м. Приморськ, вул. Курортна, 25 була проведена у 2000 році. Остання технічна інвентаризація зазначеного об'єкту нерухомості проведена 03.09.2010.

Таким чином, інвентаризаційні роботи об'єкту нерухомості за адресою: м. Приморськ, вул. Курортна, 25 Приморським КПТІ були проведені, заява щодо реєстрації подана в межах встановленого строку, передбаченого п. 3.9 Тимчасового положення.

Відповідно до п. 3.9. Тимчасового положення Державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, окрім випадків, коли заява про державну реєстрацію прав подається не пізніше ніж через дванадцять місяців після виникнення цього права.

Судом встановлено, що рішення господарського суду Запорізької області, на підставі якого було проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за адресою: м. Приморськ, вул. Курортна, 25 на право власності у держави України в особі Фонду державного майна України на спірний об'єкт нерухомості виникло з моменту набрання рішенням законної сили, а саме, 05.12.2011.

Відповідно до п. 3.2.4. Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 р. № 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 12.10.2010р. № 2480/5, діючій на час прийняття рішення) внесення до Реєстру прав запису про перехід права власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права проводиться шляхом зміни запису про право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права.

Зміна запису про право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права полягає у внесенні до відповідного розділу Реєстру прав запису про право власності, яке виникло на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права відповідно до вимог підпункту 3.2.2 пункту 3.2 розділу III цього Порядку взамін даних про зареєстроване право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права.

Тобто, при проведенні державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості, право набувач подає до реєстрації лише правовстановлювальні документи, витребування інших документів, не передбачених Тимчасовим положенням, заборонено.

Згідно п. 3.5 Положення реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам. Забороняється тлумачення прав реєстратором або самостійне внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.

У відповідності до п. 3.1 Положення реєстратором була встановлена відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, про який йдеться, а також інших підстав для відмови в реєстрації прав.

У відповідності до п. 4 ст. 24 Закону у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на наведене, у суду відсутні підстави для визнання дій відповідача протиправними та спонукання відповідача скасувати право власності на об'єкти нерухомого майна (згідно Рішення Господарського суду Запорізької області від 15.11.2011 по справі № 22/5009/5415/11).

З аналізу вищезазначених норм закону та матеріалів справи суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов