Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 квітня 2013 р. № 820/1394/13-а
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби
до
Ізюмського комбінату комунальних підприємств
про
стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області Державної податкової служби, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізюмського комбінату комунального підприємства, в якому з урахуванням уточнених позовних просив суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу відповідача за рахунок його майна , що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без участі представника Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби
Відповідач який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позову.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Пунктом 10 ч. 1 ст. З КАС України визначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб,які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Тому у відповідності до ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.
Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закон України "Про систему оподаткування" втратили чинність.
Проте, у зв’язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про систему оподаткування", які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Згідно з п.4.1.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року, № 2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, вказаного в наданій їм податковій декларації, на протязі десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.4.1.4. ст. 4 Закону №2181-ІІІ, для надання податкової декларації. В п.п. 5.4.1, п. 5.4 ст.5 вказаного Закону зазначається, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Ізюмський комбінат комунального підприємства зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області .
Взято на податковий облік до Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС з 30 грудня 1991 року.
Ізюмський комбінат комунального підприємства мас податковий борг перед бюджетом у сумі 173124,56 грн., що виник внаслідок: несплати в установлений строк грошового зобов’язання, самостійно визначеного платником податків, а саме:
з земельного податку у сумі 32041,29 грн.: декларація № 940 від 17.02.2012 року на суму 19406,88 грн.; декларація № 175 від 30.01.2012 року на суму 12634,41 грн.
з податку на додану вартість у сумі 141083,27 грн.: Декларація №2730 від 22.02.10 на суму 1730,00 грн.. Декларація №3580 від 22.03.10 на суму 4845,00 грн., Декларація №7298 від 20.04.10 на суму 2986,00 грн., Декларація №2730 від 22.02.10 на суму 1730,00 грн., Декларація №10065 від 20.05.10 на суму 1652,00 грн. декларація № 11063 від 21.06.10 на суму 4851,00 грн. Декларація №15968 від 28.07.10 на суму 3191,00 грн., Декларація № 17903 від 19.08.10 на суму 4778,00 грн. Декларація №18914 від 20.09.10 на суму 3707,00 грн., Декларація №22895 від 20.10.10 на суму 3976,00 грн.. Декларація №25693 від 22.11.10 на суму 1975,00 грн.. декларація №26281 від 20.12.10 на суму 9039,00 грн., Декларація №30074 від 20.01.11 на суму 15400,00 грн., Декларація №2666 від 21.02.10 на суму 1559,00 грн.., декларація №5987 від 17.03.11 на суму 1070,00 грн., Декларація №12726 від 18.04.11 на суму 6927,00 грн. Декларація №15799 від 20.05.11 на суму 3786,00 грн.., Декларація №16284 від 16.06.11 на суму 5962,00 грн. декларація № 18748 від 19.07.11 на суму 4880,00 грн. Декларація №20841 від 22.08.11 на суму 2562,00 грн. , Декларація №23717 від 20.10.11 на суму 1751,00 грн., Декларація №25578 від 21.11.11 на суму 5506,00 грн., Декларація №25930 від 16.12.11 на суму 3860,00 грн.. Декларація .№28325 від 19.01.12 на суму 8267,00 грн., Декларація №942 від 17.02.12 на суму 1347,00 грн. Декларація №1685 від 19.03.12 на суму 808,00 грн., Декларація №9019959998 від 18.04.12 на суму 360,00 грн. Декларація №9028086444 від 21.05.12 на суму 2618,00 грн., Декларація Хо9035210237 від 20.06.12 на суму 11030,00 грн., Декларація №9042190357 від 20.07.12 на суму 1659,00 грн.,Декларація №9050535227 від 20.08.12 на суму 1366,00 грн.. , Декларація №9057310742 від 20.09.12 на суму 2573,00 грн., Декларація №9065110771 від 22.10.12 на суму 3856,00 грн., Декларація №90731722294 від 20.11.12 на суму 2861,00 грн., Декларація №9079924774 від 19.12.12 на суму 1178,00 грн.
Ізюмською ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби було на підставі п.1 ст.11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509- XII «Про державну податкову службу» було проведено невиїзну документальну (камеральна) перевірку з питань несвоєчасного подання податкової декларації по податку на додану вартість за червень 2010 року. Результати перевірки оформлено актом від 30.07.2010 року № 997/1520/03358647.
Перевіркою встановлено порушення пункту «а» п.п.4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями Комбінатом комунальних підприємств несвоєчасно подано податкову декларацію по податку на додану вартість за червень 2010 року .
На підставі акту перевірки , Ізюмською ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000651520/0 від 04.08.2010 року.
Також, Ізюмською ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби було на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України, в порядку— статті 76 розділу II Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку платника податку на додану вартість Ізюмського ККП з питань своєчасності сплати суми податкових зобов’язань, зазначених у поданій податковій декларації з податку на додану вартість. Результати перевірки оформлено актом від 12.04.2011 року № 511/1500/03358647 про результати камеральної перевірки Ізюмського комбіната комунальних підприємств питань своєчасності сплати суми податкових зобов’язань, зазначених у поданій податковій декларації з податку на додану вартість .
Перевіркою встановлено : несвоєчасна сплата суми податкового зобов’язання, зазначеного у поданій податковій декларації з податку на додану вартість, в порушення вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ від 21.12.2000р. № 2181 – ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» із змінами та доповненнями, п.57.1 ст.57 Розділу II Податкового Кодексу України.
На підставі акту перевірки, Ізюмською ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби були прийняті податкове повідомлення –рішення від 21квітня 2011 року № 0000101520/0 та № 0000091520/0 .
Відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового Кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України платник податку зобов’язаний обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені кодексом.
Згідно пп.16.1.4. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.п. 14.1.175 ПКУ, сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання визнається податковим боргом.
Згідно п. 20.1.18. ст. 20 Кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Ізюмською ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби було сформовано та направлена перша податкова вимога від 10.12.2001 року № 1/97 та друга податкова вимога від 26.04.2002 року № 2/17 які були отримані відповідачем про що свідчать поштові повідомлення, які містяться у матеріалах справи.
Ізюмською ОДПІ у Харківській області Державної податкової служби був складений Акт опису майна № 1/03358647 від 21.11.2012р. на суму 2586667,00 грн. та прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 18.03.2002 року № 17/24-03358647/2449.
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, активи платника податків згідно акту опису від 21.11.2012р. № 1/03358647 перебувають у податковій заставі.
У відповідності до п.87.2. ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно п.1 ст.88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов’язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Таким чином, враховуючи вищевикладені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позивач має право на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно п.п. 95.3., 95.4. ст. 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160–163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби до Ізюмського комбінату комунальних підприємств - задовольнити в повному обсязі.
Надати дозвіл Ізюмській об'єднаній державній податковій інспекції у Харківській області Державної податкової служби на погашення всієї суми податкового боргу Ізюмського комбінату комунальних підприємств (адреса: 64300, Харківська область, м. Ізюм, вул. Червоногірська, 62 , код ЄДРПОУ 03358647 ) в розмірі 173124 (сто сімдесят три тисячі сто двадцять чотири) грн. 56 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Панов М.М.