Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
10 квітня 2013 року Справа № 814/820/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Крикливенко І.С. розглянувши адміністративну справу
за позовом
Прокурора міста Миколаєва, (Бузький бульвар, 15, м. Миколаїв, 54015)
до
Миколаївської міської ради, (вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54009)
третя особа
Приватне підприємство "Владів", (вул. Крилова, 13, м. Миколаїв, 54038)
про
визнання протиправним та скасування рішення Миколаївської міської ради,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Миколаєва звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування п. 7, 7.1 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №22/39 від 22.11.2012 року “Про вилучення, надання, передачу за фактичним землекористуванням, продовженням строку користування земельними ділянками юридичним особам, громадянам, зміну цільового призначення земельної ділянки та внесення змін до рішень міської ради по Заводському району м. Миколаєва”, відповідно до яких затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 145 кв. м. та передано ПП “Владів” в оренду строком на 1 рік земельну ділянку площею 145 кв. м., нормативною грошовою оцінкою 128 991 грн. для облаштування зупиночного комплексу до існуючого магазину по вул. Крилова, 13 у м. Миколаєві.
Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що рішення Миколаївської міської ради від 22.11.2012р. №22/39 прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Третя особа не надала відзив на позов.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено ст.121 Конституції України, ст.ст.20, 36і Закону України "Про прокуратуру" та ст. 60 КАС України.
Згідно зі ст.36і Закону України "Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. За наявності підстав, з метою представництва держави прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом звертатися до суду з позовами (заявами, поданнями).
За змістом статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з частиною другою статті 19 Основного Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування; їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 92 ЗК право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Частиною першою статті 116 зазначеного Кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до вимог частини першої статті 155 ЗК у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Незаконне надання земельної ділянки в користування порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів, суперечить державній політиці у сфері земельних відносин, що є підставою для здійснення органами прокуратури захисту в суді інтересів держави. Прокуратурою міста Миколаєва та Державною інспекцією сільського господарства в Миколаївській області проведено перевірку законності прийнятих Миколаївською міською радою рішень щодо відведення в оренду земельних ділянок. За результатами перевірок були встановлені порушення вимог законодавства при затвердженні документації із землеустрою та наданні земельних ділянок в оренду (п. 7, 7.1 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №22/39 від 22.11.2012). Так, п. 7 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №22/39 від 22.11.2012 року, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 145 кв. м. за рахунок земель міста, не наданих у власність або користування, зарахувавши її до земель комерційного використання, для облаштування зупиночного комплексу до існуючого магазину по вул.. Крилова, 13. П. 7.1. рішення Миколаївської міської ради №22/39 від 22.11.2012 року передано ПП “Владів” в оренду строком на 1 рік земельну ділянку площею 145 кв. м., нормативною грошовою оцінкою 128 991 грн. для облаштування зупиночного комплексу до існуючого магазину по вул. Крилова, 13 у м. Миколаєві.
Позивач зазначив, що вказане рішення відповідача не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме статтям 124, 134 Земельного кодексу України, які передбачають обов'язкове проведення земельних торгів (аукціонів) при наданні ділянок в оренду.
Представник відповідача вказав, що чинне земельне законодавство, на час звернення третьої особи до міської ради не передбачало конкретного порядку проведення земельних торгів (аукціонів), крім того відповідно до п.12 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки у разі будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).
Згідно ст.5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою ст.134 ЗКУ.
Статтею 134 Земельного кодексу України також передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Законом України №5077-VI від 05.07.2012р. "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону" (опубліковано в газеті "Голос України" N153-154 від 18.08.2012р.) викладено в новій редакції статті 135 – 139 Земельного кодексу України, якими передбачено детальний порядок проведення земельних торгів (аукціонів).
Таким чином, на час проходження процедури узгодження та прийняття рішення суб'єктом владних повноважень законом була передбачена конкретна процедура проведення земельних торгів (аукціонів). У зв'язку із цим, суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність в законі порядку проведення земельних торгів (аукціонів).
Також безпідставним є посилання відповідача на те, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) спірних земельних ділянок, оскільки вони виділені для транспортної інфраструктури та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).
Судом встановлено, що відповідно до умов відведення земельної ділянки від 14.03.2012р. наданих Управлінням Держкомзему у місті Миколаєві було визначено, що код використання земельної ділянки згідно із Класифікацією видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) встановлено для будівництва будівель торгівлі, код 03.03.07..
Зазначене також підтверджено:
- пояснювальною запискою (основні відомості про земельну ділянку) де зазначено, що згідно умов відведення земельної ділянки, визначений код використання згідно КВЦПЗ – код 03.03.07 (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі);
- експлікацією земельних угідь;
- висновком №025423 від 03 жовтня 2012р. управління Держкомзему у м. Миколаєві, управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради, міської санітарно – епідеміологічної станції м. Миколаєва, державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області, де зазначено: категорія земель – Б (землі житлової та громадської забудови), цільове призначення – для будівництва та обслуговування будівель торгівлі .
Таким чином, законодавством не передбачено можливості прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою та надання в оренду ПП "Владів" земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі без проведення у встановленому законом порядку земельних торгів (аукціонів).
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, п. 7, 7.1 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №22/39 від 22.11.2012 року “Про вилучення, надання, передачу за фактичним землекористуванням, продовженням строку користування земельними ділянками юридичним особам, громадянам, зміну цільового призначення земельної ділянки та внесення змін до рішень міської ради по Заводському району м. Миколаєва”, якими затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 145 кв. м. та передано ПП “Владів” в оренду строком на 1 рік земельну ділянку площею 145 кв. м., нормативною грошовою оцінкою 128 991 грн. для облаштування зупиночного комплексу до існуючого магазину по вул. Крилова, 13 у м. Миколаєві - не відповідає вищезазначеним вимогам законодавства, а тому, підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункти 7, 7.1 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради від 22.11.2012року №22/39.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний