ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2013 року № 813/1950/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Іваськевич С.В.
за участю:
представників позивача - Мармуляк М.І., Черньової М.Й. Яремко О.О.
представників відповідача - Кельбас Р.А., Возної Л.Я.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Орхідея-Сервіс» до ДПІ в Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Орхідея-Сервіс» (далі - ТзОВ «Орхідея-Сервіс») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ в Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2012 року №0000241520.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що орган державної податкової служби, за результатами камеральної перевірки, неправомірно прийшов до висновку про завищення товариством заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на суму 276 262,00 грн., оскільки ним не було допущено порушень пунктів 200.2. та 200.4 ст.200 ПК України, підпункту 4.6.4 п.4.6 Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, які за своїм змістом могли призвести до завищення бюджетного відшкодування. А відтак, прийняте на підставі акта камеральної перевірки податкове повідомлення-рішення є протиправним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Відповідач подав до суду заперечення, в яких зазначив, що відповідно до п. 200.10 ст. 200 та в порядку ст. 76 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість ТзОВ «Орхідея-Сервіс» за вересень 2012 року та ряд. 24 залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. За результатами перевірки дотримання вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492 у частині відображення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду встановлено безпідставне відображення суми ПДВ у розмірі 276 262,00 грн.
Відповідач зазначає, що згідно з актом перевірки, сума від'ємного значення визначена за результатами перевірки р.22 (залишок від'ємного значення податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) повинна становити 0 грн. та р.24 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) - 0 грн.
В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечили з мотивів, вказаних в запереченні, просили відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.10.2012 року ТзОВ «Орхідея-Сервіс» подало до ДПІ в Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС податкову декларацію з податку на прибуток, згідно якої залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 22 - рядок 23) (значення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду) за вересень 2012 року становить 276 262,00 грн.
Разом із податковою декларацією у відповідності до пункту 4.6.4 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість подано довідку про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2), згідно якої залишок від'ємного значення попереднього (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду складає 276 262,00 грн. Звітний (податковий) період, у якому виникла сума зазначено вересень 2012 року.
20.11.2012 на підставі пп.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, в порядку ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України органами ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області ДПС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за верезень 2012 року ТзОВ «Орхідея-Сервіс».
За результатами перевірки складено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 20.11.2012 року № 1917/15-4/20834782, згідно висновків якого дані камеральної перевірки свідчать про завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодуванння включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24 податкової декларації з податку на додану вартість) за вересень 2012 року в сумі 276 262,00 грн.
На підставі акта перевірки ДПІ в Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 26.11.2012 року №0000241520, яким ТзОВ «Орхідея-Сервіс» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 276 262,00 грн.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відповідно до підпункту 75.1.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. Під час камеральних перевірок аналізуються розбіжності, виявлені за результатами електронної обробки (звірки) податкової звітності з податку на додану вартість та обробки даних Єдиного реєстру податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних.
Згідно з п 54.3 ст.54 вищезазначеного Кодексу контролюючий вбачається, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Таким чином, із аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що органи державної податкової служби самостійно визначає суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування чи зменшення (збільшення) від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків за результатами камеральної перевірки у разі виявлення арифметичних помилок, розбіжностей, виявлених за результатами електронної обробки (звірки) податкової звітності з податку на додану вартість та обробки даних Єдиного реєстру податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного Бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 розд.5 ПК України.
Пунктом 200.1 ст.200 Податкового кодексу України передбачено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, та зазначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного(податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У відповідності до припису норми п. 200.2 ст.200 ПКУ встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Згідно із п. 200.3 ст.200 ПКУ при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст.200 ПКУ якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України,а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б)залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 р. за N 1490/20228 (далі - Наказ).
Відповідно до вимог п.14 розділу ІІІ зазначеного Наказу одночасно із декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено даним нормативним документом.
Згідно п.п. 4.6.4. п.4.6 п.4 Наказу заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (додаток 2).
Відповідно до п.4.6.3 п.4.6. п.4 Наказу, якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації, а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.
Виходячи з вищевикладеного, значення рядка 24 податкової декларації з податку на додану вартість (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) формується із врахуванням даних відображених в рядку 19 попередніх звітних періодів (від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, чіткий розрахунок якого, з вказівкою на період виникнення та суму такого від'ємного значення, яке бере участь у формуванні значення рядка 24 декларації з податку на додану вартість відображається в 2 та 3 колонці довідки (Д2).
Поряд з цим, судом встановлено, що платником податку в довідці (Д2), а саме в колонці 2, в якій відображається період, в якому виникла сума такого від'ємного значення - вказано звітній період - вересень 2012 року, а в колонці 3 де відображається сума - зазначено 276 262,00 грн., яка, слідуючи правилам його заповнення, не відповідає значенню рядка 19 попереднього періоду, що складає 24 965.00 грн.
Зі змісту наведених норм вбачається, що порушенням податкового законодавства може бути також невірне відображення сум, які впливають на розрахунки з бюджетом.
Суд приходить до висновку, що в даних правовідносинах органом державної податкової служби встановлено порушення, яке полягає у неправильному визначенні звітного податкового періоду, у якому виник залишок суми від'ємного значення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ДПІ в Франківському районі м. Львова Львівської області ДПС при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог позивача та відсутності підстав для їх задоволення.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору не підлягають стягненню з Державного бюджету на його користь.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя (підпис)
Суддя Брильовський Р.М.