Справа № 2-384/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2013 року м. Луганськ
Жовтневий районний суд м. Луганська у складі:
головуючого - судді Чаркіної І.Є.,
при секретарі - Зотовій І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю і пені, стягнення збитків та звільнення самовільної зайнятої земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, який був у подальшому уточнений, в якому просить стягнути з відповідачки на користь ЛМР завдані збитки в сумі 366,74 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі рішення виконкому Луганської міської ради від 13.06.2003 № 210/3 гр. ОСОБА_2 була передана в оренду земельна ділянка площею 0,0025 га терміном на 5 років за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торгівельного павільйону (некапітальна споруда). Між виконкомом Луганською міською радою та гр. відповідачкою був укладений договір оренди земельної ділянки від 25.07.2003, державна реєстрація від 01.09.2003 № 4591, строк якого сплинув 01.09.2008р.
Зазначає, що відповідачка зобов»язання за договором в повному обсязі не виконувала. Згідно п. 2.1 Договору, орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5. Оскільки ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно з ч.1 ст. 77 Закону України «Про плату за землю», встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, розмір орендної плати, який відповідачка має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки. Згідно з п. 2.2.1 Договору, орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, яки і дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. П. 3.4.2 розділу «Права та обов»язки сторін» Договору передбачає, що орендар зобов»язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату, та п. 3.4.14 розділу «Права та обов»язки сторін» Договору передбачає, що орендар зобов»язаний виконувати інші відповідні зобов»язання, передбачені Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та цим договором, але дане зобов»язання відповідачем не виконувалося, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 273 грн. 18 коп. (за період з 01.12.2007 р. по 31.08.2008 р.).
Вказує, що дана сума заборгованості розрахована наступним чином:
Річна орендна плата =грошова оцінка земельної ділянки (розмір якої встановлюється з
урахуванням функціонального коефіцієнту та відповідно до рішення Луганської міської ради від 22.12.2000 №22/4)х1% (розмір земельного податку, згідно з Законом України «Про плату за землю») х площу земельної ділянки х 2,5 (договірний коефіцієнт, встановлений згідно з рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 13.06.2003 року №210/3): річна орендна плата: 4479112,35 (грошова оцінка) х 1% х 0,0025 га (площа) х 2.% = 279,94 грн. Орендна плата за місяць: 279,94 : 12 місяців =23 грн. 33 коп. Отже, орендна плата за період з 01.12.2007 по 31.12.2007 (31 день) складає : 23 грн. 33 коп.
Річна орендна плата = грошова оцінка земельної ділянки (розмір якої встановлюється з урахуванням функціонального коефіцієнту та відповідно до рішення Луганської міської ради від 22.12.2000 №22/4) х 1% (розмір земельного податку, згідно з Законом України «Про плату за землю» х площу земельної ділянки х 2.5 (договірний коефіцієнт, встановлений згідно з рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 13.06.2003 року № 210/3): річна орендна плата: 4604527,50 (грошова оцінка) х 1% х 0,0025 га (площа) х 2,5 = 287,78 грн. Орендна плата за місяць: 287,78 грн. : 12 місяців = 23,98 грн. Таким чином, орендна плата за період з 01.01.2008 по 29.02.2008 складає: 48,41 грн.
Річна орендна плата = грошова оцінка земельної ділянки (розмір якої встановлюється з урахуванням функціонального коефіцієнту та відповідно до рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10) х 1% (розмір земельного податку, згідно з Законом України «Про плату за землю») х площу земельної ділянки х 2,5 (договірний коефіцієнт, встановлений згідно з рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 13.06.2003 року №210/3): річна орендна плата: 7192659,00 (грошова оцінка) х 1% х 0,0025 га (площа) х 2,5 = 449,54 грн. Орендна плата за місяць: 449,54 : 366 днів = 37,46 грн. Орендна плата за період з 01.03.2008 по 31.08.2008 складає : 248 грн. 09 коп. Орендна плата за період з 01.12.2007 по 30.09.2009 складає : 48 грн. 41 коп. + 248 грн. 09 коп. = 296 грн. 50 коп.
Передплата на 01.01.2008 складала 23 грн. 32 коп. Таким чином сума заборгованості з орендної плати за період з 01.12.2007 по 30.09.2008 складає : 296 грн. 50 коп. - 23 грн. 32 коп. = 273 грн. 18 коп.
Позивач також зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначена в п. 2.10 Договору, розрахована на момент укладання договору на підставі даних уточненої грошової оцінки земель м. Луганська, що були затверджені рішенням луганської міської ради від 22.12.2000 № 22/4. Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінки земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. луганська, яка набрала чинності 01.03.2008 року, а рішення від 22.12.2000 № 22/4 втратило чинність. З урахуванням вищенаведеного, до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі і до відповідачки, з 01.03.2008 була застосована нова нормативна грошова оцінка. Тобто дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік (з 01.03.2008) надані з урахуванням уточненої нормативної грошової оцінки земель.
Умовами договору передбачено зміна в односторонньому порядку розміру орендної плати. П. 2.4.1 Розділу 2 « Орендна плата» договору передбачає, що у разі зміни земельного податку, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну земельного податку Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації. Рішення було опубліковано у міській щотижневій громадсько-політичній газеті «Життя Луганська» від 02.04.08 № 14 (924). Тому відповідачка була повідомлена про зміну розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у неї в оренді, та, як наслідок, про збільшення розміру орендної плати за землю.
Також вказує, що вищезазначеним рішенням Луганської міської ради від 24.06.2008 № 36/15 було заперечено проти користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 після закінчення строку договору та проти
його поновлення в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі». П. 3.4.7 договору передбачено, що Орендар зобов»язаний інформувати Орендодавця про свій намір про продовження або припинення договірних відносин за два місяці до закінчення терміну дії договору, однак відповідачка на адресу Луганської міської ради з клопотанням про продовження Договору не звернулася. На виконання ч. 3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» та п. 2.2 рішення Луганської міської ради від 24.06.2008 № 36/15 Управлінням нерухомим майном Луганської міської ради гр. ОСОБА_2 направило рекомендований лист-повідомлення від 03.09.2008 № 2153/1, в якому було вказано на те, що згідно пп.1 ч.1 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди земельної ділянки від 25.07.2003, державна реєстрація від 01.09.2003 № 4591 припинився 01.09.2008. Крім того, також було повідомлено, що як вбачається зі змісту ст. 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення договору оренди землі орендар зобов»язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (п. 3.4.8 договору розділу «Права та обов»язки сторін» передбачає, що після припинення договору оренди земельної ділянки в тижневий термін повернути її Орендодавцю, згідно акту прийому-передачі). Відповідно до діючого законодавства України, передача об»єкту оренди здійснюється за актом приймання-передачі, у зв»язку з чим ОСОБА_2 необхідно протягом одного тижня з моменту отримання даного повідомлення звернутися до Управління нерухомим майном Луганської міської ради для підписання вищезазначеного документу. Відповіді на направлений лист-повідомлення Управлінням не було отримано.
П. 3.4.5 договору передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки орендар зобов»язаний повернути орендодавцю земельну ділянку у стані придатному для її використання. Згідно з актом державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Луганської області перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.07.2009 встановлено самовільне зайняття земельної ділянки під розташуванням торгівельного павільйону. Правовстановлюючі документи на самовільно зайняту земельну ділянку відсутні, що є порушенням вимог ст. 125,126 Земельного кодексу України.
В зв»язку з тим, що відповідачка в тижневий термін з моменту отримання повідомлення не звернулась до Управління нерухомим майном Луганської міської ради для підписання акту прийому-передачі, місцевому бюджету, куди надходить орендна плата за землю, завдано збитків в розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (тобто не отримана орендна плата за період з 01.09.2008 по 31.05.2009) в сумі 366 грн. 74 коп. Просить стягнути вказану суму з відповідачки.
Представник прокуратури м. Луганська у судове засідання не з"явився, до його початку від нього надійшла заява, в якій він уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та розглянути справу без його участі.
Представник Луганської міської ради у судове засідання не з"явився, до його початку від нього надійшла заява, в якій він уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та розглянути справу без його участі.
Відповідачка у судове засідання не з"явилася, причини неявки суду не повідомила, про час та дату судового засідання була повідомлена належним чином. Заяв та клопотань про розгляд справи за її відсутності, або про перенесення розгляду справи до суду не надходило.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає уточнені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Частиною 1 ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання
землі в Україні є платним, а відповідно до ч.3 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди землі.
Згідно зі ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов»язання повинні виконуватися належним чином та в установлений термін у відповідності з договором, а ст. 24 Розділу «Права та обов»язки орендодавців та орендарів, захист їх прав» закону України «Про оренду землі», передбачає, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов»язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Судом встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 13.06.2003 № 210/3 гр. ОСОБА_2 була передана в оренду земельна ділянка площею 0,0025 га терміном на 5 років за адресою: за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торгівельного павільйону (некапітальна споруда) /а.с.15/. Між виконкомом Луганської міської ради та гр. ОСОБА_2 був укладений договір оренди землі від 25.07.2003, державна реєстрація від 01.09.2003 № 4591 /а.с. 10-14/. Строк дії договору був закінчений 01.09.2008р.
За ч. 3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Рішенням Луганської міської ради від 24.06.2008 № 36/15 « Про заперечення проти користування земельними ділянками після закінчення строків договорів оренди земельних ділянок та договорів оренди землі та проти їх поновлення» було заперечено проти користування земельними ділянками після закінчення строків договорів, зазначених у додатку до даного рішення та про поновлення в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 33 Закону України «Оренду землі» /а.с.4/.
Частиною 1 ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним, а відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж , який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренді землі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Відповідно до п. 2.1 договору орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку коефіцієнтом 2,5.
Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно з ч.1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю», встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки. Згідно з п. 2.2.1 договору, оренда плата сплачується за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно зі ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов»язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, а ст. 24 Закону України "Про оренду землі", передбачає, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувач зобов»язаний своєчасно сплачувати орендну плату. П. 3.4.2 розділу «Права та обов»язки сторін» договору передбачає, що орендар зобов»язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату, та п. 3.4.14 розділу «Права та
обов»язки сторін» договору передбачає, що орендар зобов»язаний виконувати інші відповідні зобов»язання, передбачені Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та цим договором.
Але дане зобов»язання відповідачем не виконувалося, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 273 грн. 18 коп. за період з 01.12.2007 р. по 31.08.2008 р. Яку відповідачка на теперішній час погасила.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки зазначена в п. 2.10 договору, розрахована на момент укладання договору на підставі даних уточненої грошової оцінки земель м. Луганська, що були затверджені рішенням Луганської міської ради від 22.12.2000 № 22/4.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008 року, а рішення від 22.12.2000 № 22/4 втратило чинність. До усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі і до відповідача, з 01.03.2008 була застосована нова нормативна грошова оцінка. Тобто дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік (з 01.03.2008) надані з урахуванням уточненої нормативної грошової оцінки земель.
Судом також встановлено, що умовами договору передбачена зміна в односторонньому порядку розміру орендної плати. Відповідно до п. 2.4.1 Розділу 2 « Орендна плата» договору, у разі зміни земельного податку, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну земельного податку Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації. Рішення було опубліковано у міській щотижневій громадсько-політичній газеті «Жизнь Луганська» від 02.04.08 № 14 (924). Тому відповідачка була повідомлена про зміну розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходилася у неї в оренді, та, як наслідок, про збільшення розміру орендної плати за землю.
03.09.2008р. Управлінням нерухомим майном ЛМР відповідачці був надісланий рекомендований лист-повідомлення № 2153/1, в якому було вказано, що згідно з пп.1 ч.1 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди земельної ділянки від 25.07.2003, державна реєстрація від 01.09.2003 № 4591 припинився 01.09.2008р. Крім того, також було повідомлено, що як вбачається зі змісту ст. 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення договору оренди землі орендар зобов»язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором (п. 3.4.8 договору Розділу «Права та обов»язки сторін» передбачає, що після припинення договору оренди земельної ділянки в тижневий термін повернути її Орендодавцю, згідно акту прийому-передачі). Відповідно до діючого законодавства України, передача об»єкту оренди здійснюється за актом приймання-передачі в зв»язку з чим, ОСОБА_2 необхідно протягом одного тижня з моменту отримання даного повідомлення звернутися до Управління нерухомим майном Луганської міської ради для підписання вищезазначеного документу /а.с.17/, однак відповіді з боку відповідачки на направлений лист-повідомлення Управлінням не було отримано.
П. 3.4.5 Договору передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки орендар зобов»язаний повернути орендодавцю земельну ділянку у стані придатному для її використання.
Згідно з актом державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Луганської області перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.07.2009 встановлено самовільне зайняття земельної ділянки під розташуванням торгівельного павільйону. Правовстановлюючі документи на самовільно зайняту земельну ділянку відсутні, що є порушенням вимог ст. 125,126 Земельного кодексу України /а.с.7/.
Оскільки відповідачка в тижневий термін з моменту отримання повідомлення не звернулась до Управління нерухомим майном Луганської міської ради для підписання
акту прийому-передачі, місцевому бюджету, куди надходить орендна плата за землю, завдано збитків в розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (тобто не отримана орендна плата за період з 01.09.2008 по 31.05.2009) в сумі 366 грн. 74 коп., що вбачається з розрахунку збитків, наданого позивачем /а.с.9/
Ч.1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що у разі невиконання орендарем обов»язку, щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов»язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Цивільного кодексу України збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Оскільки діюче законодавство з цього приводу не передбачає зменшення або збільшення завданих збитків, ОСОБА_2 повинна сплатити збитки в розмірі орендної плати за землю.
Тому суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 59, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 22, 526, ЦК України, ст.ст. 96, 206 Земельного кодексу України, Законом України "Про оренду землі", Законом України «Про оцінку земель», Законом України "Про плату за землю", суд, -
В И Р І Ш И В :
Уточнені позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Луганської міської ради завдані збитки в сумі 366 (триста шістдесят шість) грн. 74 коп. з перерахуванням цих коштів. на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району. Банк: УДК в Луганській області, МФО: 804013, код: 24046538, р/р 33216812700004, код платежу: 13050200.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганській області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
СУДДЯ: І.Є.ЧАРКІНА