3.7.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 квітня 2013 року Справа № 812/2374/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,
при секретарі: Захаровій Ю.О.,
за участю сторін:
прокурора: Петрової Г.В. (посвідчення № 008308 від
09.10.2012, дійсне до 09.10.2017),
представника позивача - ТУ ГДІ на автомобільному
транспорті в луганській області: Соболя К.Л. (довір. № 41/5-7-554 від 20.12.2012,
дійсна до 31.12.2013),
представника відповідача - МКП «Луганськелектротранс»: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Попаснянського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області до Міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» про стягнення фінансової санкції в сумі 1700,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
07 березня 2013 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Попаснянського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області до Міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» про стягнення фінансової санкції в сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області 11.10.2012 проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Перевіркою встановлено факт надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. ст. 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», за що абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність, про що складено акт про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
За результатами розгляду справи про виявлене порушення відповідно до п. 37 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, винесено постанову від 16.10.2012 про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. Проте, в порушення пункту 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, фінансова санкція до теперішнього часу не сплачена.
Оскільки Законом України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» не передбачено порядку звернення зазначених постанов до примусового виконання до відділів державної виконавчої служби, прокурор просить стягнути суму застосованої фінансової санкції в судовому порядку.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просили задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи повідомлявся належним чином, 08.04.2013 до суду від відповідача надійшли заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що МКП «Луганськелектротранс», відповідно до отриманого від Управління транспорту та зв'язку Луганської міської ради доручення, здійснювало перевезення трьома пасажирськими автобусами марки «Богдан 20111» учасників суспільного заходу виконавчого комітету Луганської міської ради. Відповідач за дорученням уповноваженого власника майна підприємства - Управління транспорту та зв'язку Луганської міської ради, здійснювало перевезення пасажирів автобусами для власних потреб, що передбачено ч. 8 ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Проте співробітниками Головавтотрансінспекції зазначений випадок було кваліфіковано як нерегулярне пасажирське перевезення, що передбачає наявність для водія - посвідчення водія відповідно категорії, реєстраційні документи, ліцензійну карту, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг та інші документи. Але ані договору, ані оплати по договору Управління транспорту та зв'язку Луганської міської ради не повинно було здійснювати підприємству, списки пасажирів складалися саме Управлінням. Крім того, відповідач в своїх запереченнях також посилається на те, що водію автобуса не було надано можливість ознайомитися з актом проведення перевірки та внести зауваження, підприємство не було повідомлено належним чином про час і місце розгляду справи про порушення та постанова про правопорушення не містить опис обставин, встановлених при розгляді справи. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та проводити розгляд справи за відсутності представника МКП «Луганськелетротранс».
Дослідивши матеріали справи, заперечення на адміністративний позов та додані до нього документи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 39 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують пасажирські перевезення. Документами для регулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує виконання автобусу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Відповідно до вимог статті 48 Закону № 2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до вимог статті 60 Закону № 2344-III, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 69 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, замовник послуг повідомляє не пізніше ніж за сім робочих днів автомобільному перевізнику про здійснення перевезення організованих груп дітей.
Автомобільний перевізник не пізніше ніж за три робочих дні до запланованого перевезення організованої групи дітей повідомляє територіальному підрозділу Державтоінспекції про дату здійснення кожного такого перевезення, подає йому на узгодження та замовнику послуг на затвердження схему маршруту та розклад руху автобусів.
Схема маршруту та розклад руху оформляються у трьох примірниках.
Один примірник схеми маршруту і розкладу руху видається водію, інші зберігаються у замовника послуг та перевізника.
Відповідно до п. 70 зазначених правил, замовник послуг зобов'язаний: до початку поїздки скласти у трьох примірниках список групи дітей; допускати до поїздки дітей, які зазначені у списках і не мають протипоказань для далеких поїздок за станом здоров'я, що підтверджується відповідною довідкою лікаря; призначити для кожної групи з десяти дітей керівника, відповідального за супроводження їх під час поїздки, а для групи з 30 і більше дітей - медичного працівника та провести інструктаж з правил поведінки і техніки безпеки.
Згідно із Положенням про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року № 1190, урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті є головна державна інспекція на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується. Згідно зазначеного Положення Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів, здійснює у передбачених законодавством випадках ліцензування видів господарської діяльності, пов'язаних з наданням послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом, державний контроль за дотриманням вимог законодавства про автомобільний транспорт, зокрема за наявністю відповідної ліцензії та ліцензійної картки на транспортний засіб суб'єкта господарювання. Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.
Згідно із Положенням про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 грудня 2005 року № 888 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2005 року за № 1573/11853, територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні, серед іншого, здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів та дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Судом встановлено, що 11.10.2012 територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 063931 від 11.10.2012 (а. с. 14). В результаті проведеної перевірки транспортного засобу марки «Богдан 20111» посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області було встановлено, що під час надання транспортних послуг з перевезення пасажирів у водія не було чинного договору про надання транспортної послуги (а. с. 19-20), документу про оплату, схеми маршруту перевезення та розкладу руху, кількість пасажирів перевищувала кількість місць для сидіння та відсутній медпрацівник.
Як вбачається з матеріалів справи, водія автобуса марки «Богдан 20111» було ознайомлено зі змістом акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що свідчать його пояснення та особистий підпис в акті. Відповідно до корінця повідомлення, водій був поінформований про необхідність з'явитися 15.10.2012 з 10:00 год. до 16:00 год. до Головавтотрансінспекції для розгляду справи про правопорушення на автомобільному транспорті, що підтверджується його особистим підписом (а. с. 16).
16.10.2012 на підставі акту перевірки № 063931 від 11.10.2012 територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області винесена постанова № 145802 про застосування до МКП «Луганськелетротранс» фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (а. с. 15).
Постанова про застосування фінансових санкцій від 16.10.2012 № 145802 відповідно до вимог пункту 29 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, була отримана уповноваженою особою підприємства 16.10.2012, про що свідчить підпис (а. с. 16).
Згідно із пунктом 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання постанови територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області від 16.10.2012 № 145802 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. відповідач фінансові санкції не сплатив та у судовому порядку не оскаржив.
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку не виконав постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Луганській області від 16.10.2012 № 145802 про застосування фінансових санкцій у сумі 1700,00 грн., позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що прокурор відповідно до пункту 11 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Попаснянського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області до Міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» про стягнення фінансової санкції в сумі 1700,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» (юридична адреса: 91000, м. Луганськ, вул. Фрунзе, 130) фінансові санкції в розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок), перерахувавши стягнені кошти до державного бюджету Жовтневого району, і. к. 37991477, р/р 31117106700004, банк одержувача УДКС у м. Луганську, МФО 804013, код 21081100.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 12 квітня 2013 року.
Суддя В.В. Матвєєва