Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2013 р. Справа № 805/2353/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Науково-промислові ресурси» про стягнення фінансових санкцій за порушення на ринку цінних паперів,
В С Т А Н О В И В:
21 лютого 2013 року позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача, Публічного акціонерного товариства «Науково-промислові ресурси», про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач не виконав вимоги постанов №466-ДО-1-Е, 467-ДО-1-Е, 468-ДО-1-Е від 20 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якими були застосовані фінансові санкції у розмірі 5100 гривень 00 копійок. Оскільки фінансові санкції не були сплачені відповідачем, а постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не були скасовані, позивач, посилаючись на статті 8, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України», просив стягнути з відповідача 5100,00 гривень.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.
Оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, тому справа відповідно до вимог частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.
19 липня 2012 року уповноваженою особою позивача були винесені постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №03/01/5-09/2290/12, № 03/01/5-09/2291/12, №03/01/5-08/2317/12 відносно Публічного акціонерного товариства «Науково-промислові ресурси» (а.с. 21-23).
7 серпня 2012 року уповноваженою особою позивача складені наступні акти:
- акт №466-ДО-1-Е від 07.08.2012 про правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно акту відповідач не подав до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі за текстом Комісія) регулярну річну інформацію за 2011 рік, подання якої здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним (а.с. 19);
- акт №467-ДО-1-Е від 07.08.2012 про правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно акту відповідач не опублікував в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію за 2011 рік, опублікування якої здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним (а.с. 18);
- акт №468-ДО-1-Е від 07.08.2012 про правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно акту відповідач не розмістив в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну інформацію за 2011 рік, розміщення якої здійснюється в строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним (а.с. 17);
7 серпня 2012 року уповноваженою особою позивача винесені наступні постанови:
- №03/01/5-09/3062/12 від 08.08.2012 про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів (а.с. 16);
- №03/01/5-09/3061/12 від 08.08.2012 про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів (а.с. 15);
- №03/01/5-09/3060/12 від 08.08.2012 про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів (а.с. 14).
Постановою №466-ДО-1-Е від 20 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів позивачем до відповідача застосовано санкції у сумі 1700,00 гривень за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: не надання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2011 рік, чим порушено вимоги статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу VІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (а.с. 9).
Постановою №467-ДО-1-Е від 20 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів позивачем до відповідача застосовано санкції у сумі 1700,00 гривень за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: не опублікування в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію за 2011 рік, чим порушено вимоги статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу VІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (а.с. 12).
Постановою №468-ДО-1-Е від 20 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів позивачем до відповідача застосовано санкції у сумі 1700,00 гривень за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: не розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну інформацію за 2011 рік, чим порушено вимоги статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу VІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (а.с. 13).
Загальна сума фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів застосованих до Публічного акціонерного товариства «Науково-промислові ресурси» складає 5100 гривень 00 копійок.
22 серпня 2012 року вказані постанови направлені на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією (а.с. 10).
Станом на день вирішення справи постанови №466-ДО-1-Е, №467-ДО-1-Е, №468-ДО-1-Е від 20 серпня 2012 року про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів не скасовані, а фінансові санкції на загальну суму 5100,00 гривень відповідачем до Державного бюджету України не сплачені.
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів, та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 39 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» (далі - Закон №3480-IV) розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів, зокрема, шляхом подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно частини 1 статті 40 Закону №3480-IV регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Частиною 6 цієї статті встановлено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 2 статті 40 Закону №3480-IV встановлено, що звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Згідно частини 4 статті 40 Закону №3480-IV річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Розкриття річної інформації, згідно пункту 1 глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за №97/13364, в редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 листопада 2012 року №1632 (далі за текстом Положення), має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V Положення строки розкриття річної інформації здійснюються шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до статті 47 Закону №3480-IV регулювання фондового ринку здійснює держава та саморегулівні організації. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.
Закон України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР, в редакції Закону України від 6 грудня 2012 року №5518-VI, «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон №448/96-ВР) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 5 Закону №448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно статті 6 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно пункту 8 частини 1 цієї статті Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, позивач на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, застосував до відповідача фінансові санкції за порушення законодавства на ринку цінних паперів.
З урахуванням встановлених у справі обставин суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Науково-промислові ресурси» (83047, м. Донецьк, Будьонівський район, вул. Клайпеди, 31, код ЄДРПОУ 36010689) в дохід Державного бюджету України фінансові санкції у розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) гривень 00 копійок, згідно постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №466-ДО-1-Е, №467-ДО-1-Е, №468-ДО-1-Е від 20 серпня 2012 року.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.