ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2013 р.Справа № 922/601/13-г
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
при секретарі судового засідання Федорова Т.О.
розглянувши справу
за позовом Перший заступник прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Харківська міська рада, м. Харків до ТОВ "Гранд - Сервіс - груп", м. Київ про стягнення відшкодування збитків за участю представників:
прокуратури: Хряк О.О. (посв. № 013774 від 06.12.12 р.);
позивача: Грєнков І.В. за дов. № 08-11/102/2-13 від 03.01.13 р.;
відповідача: не з"явився
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора міста Харкова в позовній заяві в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Сервіс-Груп» просить стягнути з відповідача 12315633,67 грн. збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач не скористався правом участі у судовому засіданні, свого представника не направив, про дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, що повернулося на адресу господарського суду Харківської області з відміткою про отримання.
Судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. № 75 (з подальшими змінами), а тому суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02-5/289 із змінами "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").
Ухвали суду спрямовувались на зазначену у позовній заяві адресу ТОВ «Гранд-Сервіс-Груп»: «03126, м. Київ, Солом'янський район, Бульвар Івана Лепсе, будинок 34-Б, кв. 120», що співпадає з юридичною адресою відповідача, вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо ТОВ «Гранд-Сервіс-Груп» (а.с. 16).
У п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У п. 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 р. № 01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас, законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України (надалі - ГПК України), не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників процесу, суд встановив наступне.
Прокуратурою міста Харкова проведено перевірку в ході якої встановлено, що TOB Гранд-Сервіс-Груп» використовується земельна ділянка, розташована за адресою: м. Харків, вул. Помірки, 27, загальною площею 3,7811 га для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель загальною площею 2210 м. кв. , а саме: нежитлової будівлі площею 643,4 м. кв. (літ. А-2); нежитлової будівлі площею 698,9 м. кв. (літ. Б-2); нежитлової будівлі площею 167,8 м. кв. (літ. В-1); нежитлової будівлі площею 12,2 м. кв. (літ. Д-1); нежитлової будівлі площею 12,2 м. кв. (літ. Е-1); нежитлової будівлі площею 41,2 м. кв. (літ. Ж-1); нежитлової будівлі площею 51,9 м. кв. (літ. 3-1); нежитлової будівлі площею 29,2 м. кв. (літ. И-1), нежитлової будівлі площею 36,8 м. кв. (літ. К-1); нежитлової будівлі площею 46,6 м. кв. (літ. Л-1); нежитлової будівлі площею 53,0 м. кв. (літ. М-1), нежитлової будівлі площею 36,7 м. кв. (літ. Н-1); нежитлової будівлі площею 42,5 м. кв. (літ. О-І); нежитлової будівлі площею 41 м. кв. (літ. П-1); нежитлової будівлі площею 44,9 м. кв. (літ. Р-1); нежитлової будівлі площею 251,7 м. кв. (літ. Г-1).
За інформацією КП «Харківське Міське БТІ» вказані нежитлові будівлі належить TOB «Гранд-Сервіс-Груп» на праві власності на підставі рішення Господарського суду Харківської області від 23.05.2006 р. у справі №47/198-06.
На підставі рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 139/07 TOB «Гранд-Сервіс-Груп» надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. Помірки, 27 у м. Харкові, орієнтовною площею 3,7 га для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель.
Відповідно до інформації управління Держкомзему у місті Харків від 22.10.2012 р. №6484/08 правовстановлюючі документи на право власності або користування землею за TOB «Гранд-Сервіс-Груп» за адресою: м. Харків, вул. Помірки, 27 в управлінні не обліковуються.
За наслідками проведеної Управлінням земельних відносин Харківської міської ради перевірки в порядку здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель 12.10.2012 р. було складено акт № 3331/12 обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки по Помірки, 27, відповідно до якого станом на 12.10.2012 р. вищевказана земельна ділянка загальною площею 3,7811 га використовується TOB «Гранд-Сервіс-Груп» без правовстановлюючих документів, що є порушенням положень ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно з п. п.1 п. «б» ч. 1 ст. 33 зазначеного закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Ст. 80 Земельного кодексу України відносить до суб'єктів права власності на землі комунальної власності територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.
Згідно ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до ст.12 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.
Відповідно до ст.12 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження .землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ч.2 ст.83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до п.34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 142 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління, якої здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень.
Ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 Земельного кодексу України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст.124 Земельного кодексу України).
У відповідності до ст. 125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка землі.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" та вимог ст. 96 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Землекористувачі повинні своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений ст. ст. 156, 157 Земельного кодексу України, згідно з якими відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.
Порядок визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок, регулюється постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Згідно з п. п. 2, 4 зазначеного Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
На підставі Земельного кодексу України, Закону України «Про плату за землю», який був чинним до 31.12.2010 р. , ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 №130/09 затверджено та введено в дію «Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю» (далі за текстом - Порядок).
Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування та відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 144 Конституції України є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
П. 5.1 Порядку про відшкодування збитків у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою.
Згідно з п. 6.1 даного Порядку, визначення сум збитків покладається на комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам.
Відповідно до Акту про визначення збитків № 290 від 17.10.2012 р., затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 17.10.2012 р. № 651 неодержаний міською радою дохід за використання ТОВ «Гранд-Сервіс-Груп» земельної ділянки площею 3,7811 га за адресою: м. Харків, вул. Помірки, 27, складає 12 315 633,67 грн. (дванадцять мільйонів триста п'ятнадцять тисяч шістсот тридцять три гривні шістдесят сім копійок).
Згідно ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені ст.1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правом фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Цивільно - правова відповідальність за завдання майнової шкоди наступає за наявності цивільного правопорушення, яке складається з наступних елементів: наявність майнової шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою, вина.
Факт протиправної поведінки з боку ТОВ «Гранд-Сервіс-Груп» знайшов своє об'єктивне підтвердження в ході проведення перевірки Управлінням земельних відносин Харківської міської ради.
У випадку своєчасного оформлення відповідачем документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою, Харківська міська рада одержала б дохід у розмірі 12 315 633,67 грн.
Одним із способів захисту прав територіальної громади у сфері земельних відносин є відшкодування заподіяних збитків.
Згідно зі ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Згідно зі статтею 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
Статтею 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів відсутності складу або добровільного відшкодування збитків відповідачем суду не надано.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Судові витрати по справі належить покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Сервіс-Груп» (код ЄДРПОУ 34184499, м. Київ, бульвар Івана Лепсе, 34-Б, 03126) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) розмірі 12 315 633,67 грн. (дванадцять мільйонів триста п"ятнадцять тисяч шістсот тридцять три гривні шістдесят сім копійок) збитків.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд-Сервіс-Груп» (код ЄДРПОУ 34184499, м. Київ, бульвар Івана Лепсе, 34-Б, 03126) в дохід державного бюджету України, одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача 37999654, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, на рахунок № 31215206783003 - 68820 грн. 00 коп. (шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять гривень) судового збору.
Видати накази.
Повне рішення складено 15.04.2013 р.
Суддя Жельне С.Ч.