Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2013 р. Справа №805/3536/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12год.01хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зеленова А.С.,
при секретарі Афанасьєві Д.Б.,
за участю:
представників позивача Лацигіної І.І., Третьякова О.В.,
представників відповідача Бондар О.В., Лиги І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" до управління Пенсійного фонду у м. Харцизьку про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №1247 від 01.11.12р., -
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" до управління Пенсійного фонду у м. Харцизьку про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №1247 від 01.11.12р./а.с.3-7/.
В обґрунтування позову зазначив, що на підставі акту перевірки №198 від 29.10.2012р УПФУ в м. Харцизьку 01.11.2012 прийнято рішення №1247 про застосування штрафних санкцій у розмірі 4466,71грн. з яким не погоджується з огляду на наступне.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, як юридичні особи публічного права, якими є й органи Пенсійного Фонду України, зобов'язані діяти так, як це прямо діючим законодавством України не допускаючи свавілля у своїй діяльності. З урахуванням зазначеного, вважає, що оскаржуване рішення є безпідставним, таким що не відповідає нормам чинного законодавства України та підлягає визнанню його протиправним та скасуванню. Так, позивач зазначає, що в акті наведено хибний висновок щодо того, що загальна сума несвоєчасно сплаченого єдиного внеску (авансових платежів), не отриманого в повному обсязі бюджетом ПФУ під час виплати І частини заробітної плати (аванс) складає 44667,06грн., адже зазначені у акті 18 випадків недоплати платежів за ставкою 8,41% у відповідних періодах є лише складовою частиною єдиного внеску, одним звидів виплат що нараховуються та сплачуються.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вважає, що не можна застосовувати норми даного Закону до окремих видів виплат, що є складовими єдиного внеску, адже Закон не диференціює окремо складові види виплат, що входять до внеску, а визначає його як єдиний, консолідований внесок.
Дотримуючись норм законодавства, одночасно з виплатою сум заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, а саме на першу частину заробітної плати (аванс) за період з січня 2011 року по серпень 2012 року розмір єдиного внеску сплаченого ПАТ «Харцизький трубний завод» складав 38,66% , в тому числі й на першу частину заробітної плати інвалідам. Згідно ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ПАТ «ХТЗ» було сплачено одночасно з виплатою першої частини заробітної плати єдиний внесок в розрахунку 38,66% на кожного працюючого. Отже й на першу частину заробітної плати інвалідам (аванс) також одночасно з виплатою був сплачений єдиний внесок в розрахунку 38,66%, а не 8,41%, в результаті чого має місце значна переплата єдиного внеску при виплаті авансових платежів, а не недоотримання, як зазначено в акті №198 від 29.10.2012р.
Просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №1247 від 01.11.2012 року про застосування штрафних санкція Управління Пенсійного фонду України у м. Харцизьку Донецької області /а.с.3-6/.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили суд задовольнити позов.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, надали письмові заперечення проти позову, в яких зазначили, що відповідно до п.1ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платник єдиного внеску несе відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплати такого внеску. Відповідно до п.1 ст.7 даного Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі,що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховуються на суми незалежно від джерел фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно ч.5 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється виключно в національній валюті шляхом внесення сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Проведено перевіркою було встановлено порушення ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку із чим було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій №1247 від 01.11.12р.
Вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій №1247 від 01.11.12р. винесено правомірно, у зв'язку із чим просить суд відмовити у задоволенні позову /а.с.68-69/.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» зареєстровано в якості юридичної особи 07.12.1994 року виконавчим комітетом Харцизької міської ради Донецької області, присвоєно код ЄДРПОУ 00191135, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №440043 /а.с.100/. Публічне акціонерне товариство «ХТЗ» здійснює свою діяльність на підстав статут в новій редакції затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів товариства 11 квітня 2012 року №33А-22 /а.с.102-130/.
Позивач з 07.12.1994 року перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку, реєстраційний номер №05-54-04-0059.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі за текстом - Положення).
Відповідно до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно з підпунктом 5 п. 4 Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань: організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах (далі - територіальні органи) щодо: зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Наказом управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 09.10.2012 року №174 , відповідно до Законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та п.12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету України від 24.10.2007 №1261, призначено проведення планової документальної перевірки з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування /а.с.71/.
В період з 10.10.2012р по 29.10.2012р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області проведено планову перевірку Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» (ЄДРПОУ 00191135), щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.01.2010р до 31.08.2012р , а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2009р. до 31.08.2012р. За результатами перевірки складено акт від 29.10.2012р №198 /а.с.10-20/.
Відповідно до висновків акту перевірки, встановлено порушення ПУТ «ХТЗ» ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо сплати суми єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої нараховується єдиний внесок. За 2011-2012рр встановлено 18 випадків недоплати по авансовим платежам на загальну суму 44667,06грн.; п.8 ст8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не пізніше ніж через 20 календарних днів після закінчення базового звітного періоду. Сплата єдиного внеску проводилась з порушенням строків визначених законодавством в квітні, травні , червні, серпні, вересні, грудні 2011р, січні, лютому, серпні 2012 року /а.с.19/.
З урахуванням висновків акту перевірки та на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області 01.11.2012 року прийнято рішення №1247, яким ПАТ «Харцизький трубний завод» нараховано суму штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум: 4466,71грн./а.с.25/.
Публічним акціонерним товариством «Харцизький трубний завод» дане рішення було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України /а.с.26-27,30-31/.
Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.12.2012 №14087/08 та Пенсійного фонду України від 04.03.2013 №5663/09-10 скарги ПАТ «ХТЗ» залишено без задоволення, а рішення УПФУ в м. Харцизьку від 01.11.2012 року №1247 без змін /а.с.28-29,32/.
Не погодившись із даними рішеннями, позивач звернувся до суду із даним позовом /а.с.3-7/.
Відносини, що виникають між суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 (далі Закон України №2464).
Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюється за принципами законодавчого визначення умов і порядку його сплати, обов'язковості сплати, законодавчого визначення розміру єдиного внеску та пропорцій його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, прозорості та публічності діяльності органу , що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб, державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску, відповідності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та облік внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України №2464 платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону України 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.1 ст.7 даного Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі,що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховуються на суми незалежно від джерел фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Пунктами 5,6 ст.9 Закону України №2464 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується Державним казначейством України та Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наказом Державного казначейства України від 28.09.2010 №349 внесені зміни до Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства та відкрито відповідні розрахункові рахунки в органах казначейства для зарахування надходжень Пенсійного фонду України.
На виконання цих вимог Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області на адресу позивача направлено лист з переліком розрахункових рахунків на які зараховуються відповідні платежі, зокрема рахунок для перерахування внесків нарахованих на ФОП інвалідів. Даним лист отримано позивачем 29.12.10р. /а.с.168/.
Строки сплати страхових внесків визначені статтею 9 Закону, згідно з якою платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом вищезазначених внесків є календарний місяць. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до ч.13 ст.8 даного закону єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 ч.1 ст.7 цього закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.
Перерахування страхових платежів позивача до Пенсійного фонду України за перевіряє мий період підтверджується платіжними дорученнями наявними в матеріалах справи , карткою особового рахунку страхувальника /а.с.33-53,131-166,75-93/. Нарахування авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41% здійснювалось не у повному обсязі, оскільки платником єдиного внеску не завжди вказувався спеціальний рахунок на який підлягають до зарахування дані платежі. Тобто, позивачем не враховувався лист УПФУ в м. Харцизьку Донецької області /а.с.168/.
В додатку 4 до акту перевірки від 29.10.2012 №198 наведено розрахунок сплати авансових платежів у вигляді сум єдиного внеску, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати. За даним розрахунком сума недоотриманих авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41% становить 44667,06грн. /а.с.21-24/.
Згідно до ч.12 ст.9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно ч.11 ст.9 Закону України №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Пунктом 6 частини 11 ст.25 Закону України №2464 визначено , що територіальні органи Пенсійного фонду застосовують до платника єдиного внеску штрафну санкцію за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
З урахування даних вимог діючого законодавства Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку прийнято оскаржуване рішення.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з визначенням, наведеним у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність прийняття спірних податкових повідомлень - рішень, а тому позовні вимоги ПАТ «Харцизький трубний завод» задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" до управління Пенсійного фонду у м. Харцизьку про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №1247 від 01.11.12р.- відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 10 квітня 2013 року в присутності представників сторін.
Постанови повному обсязі складено та підписано 15 квітня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зеленов А. С.