Рішення № 30654590, 08.04.2013, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
922/557/13-г
Номер документу
30654590
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" квітня 2013 р.Справа № 922/557/13-г

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жигалкіна І.П.

при секретарі судового засідання Бережановій Ю.Ю.

розглянувши справу

за позовом Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків до ПАТ Харківський Ордена "Знак пошани" машинобудівний завод "Червоний жовтень", м. Харків про стягнення 136 308,85 грн. за участю представників:

прокурора - Кріцина Н.Г. (посв. № 006801 від 28.09.2012 р.)

позивача - Ворожбфнова А.М. (дов. № 08-11/97/2-13 від 03.01.2013 р.)

відповідача - Іванюченко В.В. (дов. № б/н від 04.03.2013 р.)

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Жовтневого району м. Харкова (надалі - Прокурор) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з ПАТ Харківський Ордена "Знак пошани" машинобудівний завод "Червоний жовтень" (надалі - 1. Відповідач) на користь Харківської міської ради (надалі - Позивач) збитки по використанню земельної ділянки без документів у розмірі 136 308,85 грн., а також покладення на Відповідача судовий збір.

Прокурора у судовому засіданні позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник Позивача у судовому засіданні та у наданому додатковому правовому обґрунтуванні позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник Відповідача у судовому засіданні та у письмовому поясненні на правове обґрунтування проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі. Надав додаткові документи, які суд долучає до матеріалів справи.

Судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. № 75 (з подальшими змінами), а тому суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").

Крім того, в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 14.08.2007р. № 01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15) зазначено, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, місцезнаходження сторін (для юридичних осіб).

У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. N 01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Водночас законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України (надалі - ГПК України), не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

У ході проведеної перевірки прокуратурою Жовтневого району м. Харкова встановлено, що Відповідач використовує земельну ділянку загальною площею 0,2937 га з порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Згідно з договором купівлі-продажу від 21.12.2004 р., посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Драгу Ю.Г., зареєстрованим в реєстрі за № 8733, АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» придбало у власність нежитлову будівлю літ. «А-2» загальною площею 763,4 кв. м. по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові.

Рішенням 36 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 30.09.2009 р. № 213/09 Відповідачу надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові загальною площею 0,2937 га, у тому числі ділянка № 1 площею 0,2690 га, ділянка № 2 площею 0,0247 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (літ. «А-2»).

Згідно з актом № 3063/11 від 31.10.2011 р. земельна ділянка по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові загальною площею 0,2937 га використовувалась Відповідачем для експлуатації та обслуговування вказаної нежитлової будівлі без оформлення документів, тобто прав територіальної громади м. Харкова щодо володіння, користування та розпорядження спірною земельною ділянкою.

З листа Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова від 22.08.2011 р. № 2160/9/15-03-48 вбачається, що за період з 01.10.2010 р. до 01.09.2011 р. Відповідачем сплачено 11 507,60 грн. земельного податку за використання спірної земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові.

Згідно з Актом про визначення збитків від 08.11.2011 р. № 224, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 30.11.2011 р. № 854, неодержаний Харківською міською радою дохід за використання Відповідачем земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові площею 0,2937 га без правовстановлюючих документів складає 136 308,85 грн.

Відповідно до розрахунку розміру збитків за використання Відповідачем земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові загальною площею 0,2937 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (землі промисловості) збитки нараховані за період з 01.10.2010 р. до 01.09.2011 р.

З метою врегулювання даного спору у досудовому порядку відповідно до вимог ст. ст. 6, 9 Цивільного кодексу України та ст. ст. 5, 6 Господарського процесуального кодексу України управлінням земельних відносин АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» запропоновано відшкодувати Харківській міській раді завдані збитки, що підтверджується наступним.

Листом - повідомленням управляння земельних відносин Харківської міської ради від 01.11.2011 р. № 10043/0/84-11 АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» запрошено на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Крім того, листом - повідомленням від 07.12.2011 р. № 11494/0/84-11 управління земельних відносин Харківської міської ради АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» запропоновано добровільно відшкодувати Харківській міській раді визначені збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства.

Станом на час звернення Прокурора до суду з позовною заявою, вимоги, викладені у листах повідомленнях Відповідачем не виконані, спір у досудовому порядку не врегульовано.

З огляду на викладене, Прокурор просить суд стягнути з Відповідача збитки у сумі 136 308,85 грн. за використання земельної ділянки без оформлення правовстановлюючих документів.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд вважає, що позовні вимоги Прокурора підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України (надалі -ГК України), підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених ГПК України заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з вимогами ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 по справі про офіційне тлумачення положень ст.2 ГПК України (п.2 резолютивної частини), під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах, треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом представлені повноваження органу виконавчої влади. ГПК України не обмежує прокурора в здійснення своєї діяльності принципом териториальності.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації є місцевим органом виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади.

Згідно з вимогами ст. 119 Конституції України та ст. 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня.

У відповідності до вимог ст. 17 Земельного кодексу України Харківська районна державна адміністрація є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у вказаних спірних відносинах, та якій делеговано функції розпорядника землями державної власності.

Відповідно до п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 126 Земельного кодексу України встановлено перелік документів, якими посвідчується право на земельну ділянку.

Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.

Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно зі ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Порядок набуття земельних ділянок у власність та у користування встановлюється главою 19 Земельного кодексу України.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ч.1-2 ст. 212 Земельного Кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

У відповідності до положень ч. 3 ст. 13, ч. 7 ст. 41 Конституції України, ст. 120 Земельного, ч. 5 ст. 319, 377 Цивільного кодексу України, п. 2.10,

2.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України

від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у Відповідача виникло зобов'язання оформити право власності або користування спірною земельною ділянкою відповідно до вимог вказаного та наведеного нижче законодавства.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Стаття 80 Земельного кодексу України відносить до суб'єктів права власності на землі комунальної власності територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

У відповідності до приписів ст. 13 Конституції України, ст. 324 Цивільного кодексу України земля, що знаходиться на території України є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно з положеннями ст. 12 та п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України спірна земельна ділянка є комунальною власністю та розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.

Згідно з ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

У відповідності до приписів ст. 142 Конституції України, ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно з положеннями п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 Земельного кодексу України).

У відповідності до приписів ст. 123 ЗК України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

У відповідності до ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст. 124 Земельного кодексу України).

У відповідності до ст.144 Конституції України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

На підставі рішення 36 сесії Харківської міської ради 5 скликання

від 30.09.2009 р. № 213/09 АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові загальною площею 0,2937 га, у тому числі ділянка № 1 площею 0,2690 га, ділянка № 2 площею 0,0247 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (літ. «А-2»).

У відповідності до ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

У порушення вимог наведеного законодавства та рішення Харківської міської ради АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» право оренди спірної земельної ділянки не оформлено та використовувало її для експлуатації та обслуговування зазначеного вище нерухомого майна.

Згідно ст.187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Статтею 189 ЗК України, ст. 20 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Підпунктом 1 п. б ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.

Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» затверджено Положення про управління земельних відносин Харківської міської ради.

Відповідно до п. 3.1 цього Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.

Згідно з п. 4.1 вказаного Положення управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, виявлення земель, що використовуються не за цільовим призначенням та з порушенням вимог земельного законодавства.

У відповідності до акту № 3063/11 від 31.10.2011 р. земельна ділянка по

вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові загальною площею 0,2937 га використовувалась АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» для експлуатації та обслуговування вказаної нежитлової будівлі без оформлення документів, які посвідчують право на землю, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, тобто прав територіальної громади

м. Харкова щодо володіння, користування та розпорядження спірною земельною ділянкою.

Під час обстеження велась фотозйомка та здійснювався контрольний замір площі земельної ділянки інженером - геодезистом за допомогою електронного тахеометра Nikon NPR-332 № 020366 з урахуванням вимог ст. ст. 1, 34 Закону України «Про землеустрій».

Акт обстеження земельної ділянки, складений уповноваженими на те посадовими особами відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель, відповідно до вимог ст. 43 ГПК України та ст. 58, 59 ЦПК України є належним та допустимим доказом по справі, оскільки виготовлений компетентним органом відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином матеріалами справи підтверджено, що право власності або користування спірною земельною ділянкою АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» у встановленому законодавством порядку не оформлено та не зареєстровано.

Згідно зі ст. ст. 96, 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з листом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі

м. Харкова від 22.08.2011 р. № 2160/9/15-03-48 за період з 01.10.2010 р. до 01.09.2011 р. Відповідачем сплачено 11507,60 грн. земельного податку за використання спірної земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у

м. Харкові.

Статтею 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

З огляду на викладене та у відповідності до вимог наведеного законодавства і ст. 92 Земельного кодексу України АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» не є суб'єктом плати земельного податку за використання спірної земельної ділянки.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 ПК України).

Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка землі.

Матеріалами справи підтверджено, що АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» у спірний період використовувало земельну ділянку комунальної власності по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові з порушенням вимог земельного законодавства та законодавства про плату за землю, що призвело до значних втрат бюджету

м. Харкова у вигляді недоодержання доходу від орендної плати за спірну земельну ділянку, тобто нанесення Харківській міській раді збитків.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Порядок № 284/93).

Згідно з приміткою до п. 3 Порядку № 284/93 відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 р. № 130/09 затверджено «Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю» (далі - Порядок № 130/09).

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (п. 2 Порядку № 284/93).

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008 р. № 717 (зі змінами) затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Згідно з п. 1 Порядку 284/93 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до розділу 5 Порядку № 130/09 у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою (п. 5.1 Порядку). У випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою (п. 5.2 Порядку).

Пунктом 5.4 Порядку № 130/09 визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно рішень Харківської міської ради.

Рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 41/08 (зі змінами від 25.02.2009 р. та від 06.04.2011 р.) затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові (далі - Положення № 41/08).

Відповідно до п. 6.1 Порядку № 130/09 збитки та результати роботи комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам оформлюються відповідними актами, що затверджуються рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради.

Згідно з Актом про визначення збитків від 08.11.2011 р. № 224, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради

від 30.11.2011 р. № 854, неодержаний Харківською міською радою дохід за використання АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові площею 0,2937 га без правовстановлюючих документів складає 136 308,85 грн.

Відповідно до розрахунку розміру збитків за використання АТЗТ «Харківський Ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» земельної ділянки по вул. Маршала Конєва, 3 у м. Харкові загальною площею 0,2937 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (землі промисловості) збитки нараховані за період з 01.10.2010 р. до 01.09.2011 р.

Суд вважає, що Позивачем доведено порушення Відповідачем норм чинного законодавства в межах виниклих правопорушень в частині покладення на останнього стягнення суми за спричинену шкоду.

За таких підстав, позовні вимоги заявлені Прокурором в частині стягнення суми за спричинену шкоду є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в цій частині, в іншій частині позовних вимог слід відмовити, оскільки не відповідає обраний Прокурором спосіб захисту чинному законодавству.

Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Згідно постанови Пленуму Верховного суду України "Про судове рішення" від 29.12.76 № 11 із змінами, внесеними постановами Пленуму від 24.04.81 № 4, від 25.12.92 № 13, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи з загальних засад і змісту законодавства України. Мотивувальна частина рішення повинна містити встановлені судом обставини, а також оцінку всіх доказів. Визнаючи одні і відхиляючи інші докази, суд має це обґрунтувати. Мотивувальна частина рішення повинна мати також посилання на закон та інші нормативні акти матеріального права, на підставі яких визначено права і обов'язки сторін у спірних правовідносинах.

Статтею 129 Конституції України зазначено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкорюються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією з основних засад судочинства.

За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у порядку передбаченому ст. 75 ГПК України.

Відповідно до статей 44-49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволенні позовних вимог, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі статей 6, 8, 19, 55, 119, 124, 129, 142, 144 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 20, 73 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", ст. 17, 19, 83, 116, 122, 123, 125, 126, 152, 157, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 58, 59, 324 Цивільного кодексу України, керуючись статтями 1, 2, 4, 12, 32, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ПАТ «Харківський ордена «Знак Пошани» машинобудівний завод «Червоний Жовтень» (61052, м. Харків, вул. Червоножовтнева,75/77, код ЄДРПОУ 00240253) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м - н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243, р/р №33213812800002 в УДК у Харківській обл. м. Харкова, МФО 851011, код оплати 1305020001, одержувач ВДК у м. Харкові) збитки у розмірі 136 308,85 грн. (сто тридцять шість тисяч триста вісім грн. 85 коп.).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 12.04.2013 р.

Суддя Жигалкін І.П.