Постанова № 30643469, 26.02.2013, Кадіївський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Стахановський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
26.02.2013
Номер справи
1231/8149/2012
Номер документу
30643469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1231/8149/2012

Провадження №2-а/432/48/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2013 року Стахановський міський суд Луганської області у складі головуючого судді Юрченко І.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управляння праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої субсидії,

ВСТАНОВИВ:

Звертаючись до суду з адміністративним позовом позивач зазначив, що в період з 28.10.2010р. по 26.10.2012р. на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради перебував ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.

На підставі Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ № 848 від 21.10.1995р. в редакції постанови КМУ № 1050 від 22.09.1997р. (далі -Порядок) та за зверненням заявника від 28.10.2010р. ОСОБА_1 призначено субсидію на житлово-комунальні послуги на період з 01.10.2010р. по 30.04.2011р. у розмірі 1185,57 грн. та на період з 01.10.2011р. по 30.04.2012р. у розмірі 1191,25 грн.

Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг (заявник є учасником ВОВ та має 50% пільгу на оплату комунальних послуг), які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. При цьому норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, - на загальну площу незалежно від розміру квартири. Окрім документів, передбачених п.13 Порядку ОСОБА_1 надано технічний паспорт КП «Стахановське бюро технічної інвентаризації», виготовлений станом на 19.09.2005р. із зазначенням власника житла - ОСОБА_1. Ці відомості відповідачем підтверджено в особистій заяві та декларації про майновий стан осіб, які звернулись за призначенням субсидії у 2010р. та у 2011роках. Відповідно до абз.3 п.13 Порядку громадянин несе відповідальність про надані відомості, про майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії. Пунктом 4 Положення також передбачено, що за рішенням виконавчих органів міських рад або комісій субсидія призначається незалежно від розміру загальної площі житла. Таким чином, ОСОБА_1 звернувся до зазначеної комісії з заявою про призначення субсидії на загальну площу (за рішенням такої комісії відповідачу призначено субсидію на загальну площу 74,9 кв.м.)

26.10.2012р. ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН з заявою про призначення субсидії на період з 10.2012р. по 04.2013р., окрім документів, передбачених п.13 Порядку, надавши договір дарування будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 та земельної ділянки за тією ж адресою укладений між відповідачем та його сином - ОСОБА_2, згідно з яким право власності передано останньому. Згідно витягу про реєстрацію з Державного реєстру право чинів, зазначені договори зареєстровано 02.12.2005р. Тобто на момент надання заяви про призначення субсидії від 28.10.2010р. уповноваженим власником житла був і є ОСОБА_2.

Відповідно до п.6 Порядку "субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов'язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення." На момент звернення за призначенням субсидії, тобто 28.10.2010р., ОСОБА_1 взагалі не був власником зазначеного житла, тобто право на призначення субсидії відповідач не мав.

Рішенням УПСЗН № 33 від 31.10.2012р. призначення субсидії було припинено починаючи з 01.10.2010р., відповідно до п.20,- " внаслідок приховування або надання свідомо недостовірних даних про доходи, або майновий стан громадянам, що звернулись за призначенням субсидії". Сума надміру виплачено субсидії складає 2376,82 грн.(за період з 01.10.2010р. по 30.04.2011р. у розмірі 1185,57 грн., за період з 01.10.2011р. по 30.04.2012р. у розмірі 1191,25 грн.)

Оскільки призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управлянням праці та соціального захисту населення, - УПСЗН 01.11.2012р. звернулось до відповідача з проханням повернути надміру отриманої субсидії, надавши розрахунок переплати та порядок погашення заборгованості, однак до цього часу сума надміру отриманої субсидії на розрахунковий рахунок управління не надходила.

У позові просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь УПСЗН Стахановської міської ради 2376,82 грн.

Представник позивача УПСЗН Стахановської міської ради у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі, на позові наполягав у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, просив справу розглянути за його відсутністю. Через канцелярію суду надав письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що позов вважає незаконним та таким, що не підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних обставин.

У період з 28.10.2010р.по 26.10.2012р. він знаходився на обліку в УПСЗН м. Стаханова як особа, що має право на отримання субсидії на житлово-комунальні послуги на підставі Положення, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 22.09.1997р. № 1050 "Про призначення субсидії".

В період з 01.01.2010р. по 30.04.2011р. була призначена субсидія у розмірі 1185,57 грн.; за період з 01.10.2011р. по 30.04.2012р. у розмірі 1191,25 грн.

Він є інвалідом ВВВ, має 50 % пільгу по сплаті комунальних послуг. У числі документів, необхідних для пред'явлення в орган по призначенню субсидії ним було надано технічний паспорт на квартиру від 19.09.2005р.

26.10.2012р. він звернувся до УПСЗН з заявою про призначення субсидії на період з 10.2012р. по 04.2013р., в числі інших документів, необхідних для пред'явлення в Орган по призначенню субсидії він надав договір дарування будинку по вул.Ударника,87 та земельної ділянки за даною адресою, укладений між відповідачем та його сином - ОСОБА_2

Даний договір дарування дійсно укладений 02.12.2005р. Однак позивачем невірно трактовані норми цивільно законодавства України - ст.334 ЦК України. У відповідності з зазначеною статтею п.4 право власності на нерухоме дійсно виникає з моменту державної реєстрації. Однак внесення нотаріусом на час укладання угоди відомостей про укладання даного договору у Державному реєстрі угод 02.12.2005р. підтверджує лише тільки виконання нотаріусом Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій в Україні.

Відповідно до прикінцевих положень зазначеного договору нотаріусом зазначено "у відповідності зі ст.210 ЦК України даний договір підлягає державній реєстрації".

З лютого 2002року реєстрація права власності на нерухоме майно здійснювалось на підставі Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5. Відповідно до п.1.4 зазначеного Тимчасового положення, обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Датою прийняття рішення про державну реєстрацію права власності на нового власника в органах БТІ є 04.12.2012р, а отже відповідач вважав, що він не є власником будинку АДРЕСА_1 з 04.12.2012р..

У задоволені позову просить відмовити у повному обсязі.

В судове засідання представник позивача та відповідач не з'явились, надавши заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, у зв'язку з чим, відповідно до ч.4 ст.122 КАС України справу розглянуто судом в порядку письмового провадження.

Перевіривши доводи позовної заяви позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд визнає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд справи і рішення по справі здійснюються на засадах змагальності сторін, свободи в наданні доказів ними суду своїх доказів та в доведеності перед судом їх переконливості. Згідно із ст.71 КАС України кожна сторона повинна доказати ті обставини, на яких базуються її вимоги та заперечення.

Вивчивши доводи позивача, дослідивши письмові докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.

У судовому засіданні встановлено наступне:

Відповідно до копії технічно паспорту на будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 власником зазначений ОСОБА_1(ар.с.6). Паспорт виготовлений станом на 19.09.2005р.

Відповідно до копії договору дарування будинку від 02.12.2005р. ОСОБА_1 подарував ОСОБА_2 будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, який розташований на земельній ділянці загальною площею 0,0916 га (ар.с.7)

Відповідно до копії договору дарування земельної ділянки від 02.12.2005р., ОСОБА_1 подарував ОСОБА_2 земельну ділянку, площею 0,0916 га, розташовану у АДРЕСА_1(ар.с.10).

Відповідно до копії заяви від 28.10.2010р.(ар.с.18) гр. ОСОБА_1 просить призначити йому субсидію з жовтня 2010р., на усю житлову площу 74,9 м2. У заяві також зазначив, що він є пенсіонером, учасником війни, проживає один у будинку, будинок сирий, треба його опалювати, витрати на газ великі, комунальні послуги подорожчали, а пенсії не вистачає, для того, щоб у повній мірі оплатити комунальні послуги, оскільки знаходиться на лікуванні по зору, купує дорогі ліки, продукти харчування, допомогти йому немає кому, оскільки проживає один.

Відповідно до копії акту № 508 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення соціальної допомоги від 26.10.2012р. (ар.с.15) УПСЗН Стахановської міської ради проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої для призначення соціальної допомоги заявнику ОСОБА_1 та рішенням від 26.10.2012р. ОСОБА_1 призначена субсидія на ЖКГ. Період перевірки призначення державної соціальної допомоги з 01.10.2011р. по 30.04.2012р.

Відповідно до копії розпорядження начальника УПСЗН № 33 від 31.10.2012р. за надання недостовірних відомостей про доходи (майновий стан) стягнуто з ОСОБА_1 переплачену суму субсидій за періоди з 01.10.2010р. по 30.04.2011р. у сумі 1185,57 грн., з 01.10.2011р. по 30.04.2012р. у сумі 1191,25 грн.(ар.с.16).

Відповідно до копії повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 01.11.2012р. (ар.с.17) гр.ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 відділом державних соціальних інспекторів УПСЗН Стахановської міської ради повідомлено, що на підставі висновків проведеної відділом державних соціальних інспекторів перевірки відомостей про доходи (майновий стан), що надані разом із заявою від 26.10.2012р. виявлено, що ОСОБА_1 подав неповну/невірну інформацію про доходи (майновий стан). Внаслідок чого, останньому надмірно виплачені кошти у розмірі 2376,82 грн. протягом періоду з 01.10.2010р. по 30.04.2012р. включно, зобов'язано повернути переплачені суму субсидії і перерахувати на відповідний розрахунковий рахунок.

Відповідно до копії розписки від 20.10.2011р.(ар.с.19) гр. ОСОБА_1 зобов'язаний сплачувати свою основну частину платежів по усім комунальним платежам та передавати фактичні витрати газу, води, електроенергії. Попереджений про те, що надання призначеної йому субсидії буде припинено у випадку, якщо щомісячно не буде проплачувати свою основну частину платежів по усім житлово-комунальним послугам. Якщо у період дії субсидії станеться зміна власного житла, зобов'язаний повідомити у 3-х денний строк, оскільки у цьому випадку надання субсидії припиняється.

Відповідно до копії довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги, на 1-ше жовтня 2010р. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає один, розмір загальної площі житла складає 74,9 м2 (ар.с.20).

Відповідно до копії декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_1 (ар.с.21) власником житла, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 зазначений саме відповідач у справі.

Відповідно до копії довідки про склад сім'ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги, на 1-ше жовтня 2011р. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає один, розмір загальної площі житла складає 74,9 м2 (а.с.22).

Порядок надання населенню субсидій регулюється відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848. Право на призначення субсидії мають сім'ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. Якщо у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) є діти, інваліди першої або другої групи і середньомісячний сукупний дохід на одного зареєстрованого не перевищує 50 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць та якщо у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані і проживають тільки непрацездатні громадяни, розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування зазначеними послугами за умови призначення субсидії становить 10 відсотків середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - 10 відсотків річного сукупного доходу. Субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

На підставі п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ № 848 від 21.10.1995р. в редакції постанови КМУ № 1050 від 22.09.1997р. (далі Порядок) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Зазначений перелік документів, необхідних для призначення субсидії є вичерпним.

Відповідальність, згідно Порядку, за надані відомості про доходи, майно що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру покладається на громадянина, який звернувся за призначенням субсидії.

На момент надання первинної заяви про призначення субсидії, тобто 28.10.2010р. повноважним власником житла вже був ОСОБА_2, тобто відповідачем надано неправдиві відомості про майно, яке вже не знаходилось у його власності. Відповідно до п.20 Порядку, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Відповідно до абз.8 п.20 Порядку зазначено, що у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Окрім того, у запереченні на позов чітко зазначено, що лише 26.10.2012р. відповідачем надано УПСЗН договір дарування будинку, який знаходиться по АДРЕСА_1 та земельної ділянки за тією ж адресою, укладений між відповідачем та його сином ОСОБА_2, згідно з яким право власності передано останньому ще 02.12.2005р. Зазначені обставини відповідачем не спростовуються.

Оскільки органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій позивачем було зроблено запит до КП Стахановського БТІ, інформація якого свідчить, що станом на 26.10.2012р. за ОСОБА_2 зареєстроване нерухоме майно на підставі договору дарування від 02.12.2005р., яке зареєстроване в КП «СБТІ» 04.12.2012р. (ар.с.43).

Відповідно до роз'яснень Міністерства юстиції України у листі від 20.01.2011р. договір дарування може укладатись в усній формі та нотаріально посвідчуватись. Частина друга статті 719 Цивільного кодексу України передбачає укладення договору дарування нерухомої речі у письмовій формі , яка підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до п.4 ст.334 ЦК України право власності виникає з моменту державної реєстрації договору. Державна реєстрація правочинів проводиться відповідно до вимог ЦК України шляхом внесення відповідної інформації до Державного реєстру правочинів.

З метою забезпечення реалізації фізичними і юридичними особами права на визнання державою правочинів, щодо яких передбачена державна реєстрація, до прийняття Верховною Радою України згідно зі ст.210 УК України відповідного закону, Кабінет Міністрів України затвердив Тимчасовий порядок державної реєстрації правочинів, Постановою КМУ № 671 від 26.05.2004р. Відповідно до п.6 вказаного Порядку, державна реєстрація правочинів проводиться шляхом внесення нотаріусом запису до Реєстру, одночасно з його нотаріальним посвідченням.

Згідно з п.9 цього Порядку датою державної реєстрації правочину вважається дата та час внесення відповідного запису до Реєстру. Таким чином набуття права власності ОСОБА_2 відбулось 02.12.2005р., згідно витягу з реєстрації в державному реєстрі правочинів.

Пунктом 1 статті 722 УК України передбачено, що право власності обдарованого на дарунок виникає з моменту його прийняття. Прийняття обдарованим документів, які посвідчується право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняття дарунку. Відповідно до п.6 договору дарування будинку, укладеного між відповідачем та його сином ОСОБА_2, "сторони домовились, що під передачею будинку за цим договором слід вважати символічно передану річ. Прийняття одарованим ключів та технічної документації на будинок, свідчать про те, що передача речі відбулась".

Таким чином, державна реєстрація договору про відчуження майна та державна реєстрація права власності на нерухому річ є окремими видами реєстрації.

Державна реєстрація правочинів проводилась на підставі Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого Постановою КМУ № 671 від 26.05.2004р., відповідно до п.2 якого реєстраторами є державні нотаріальні контори, приватні нотаріуси, які згідно з договорами проводять державну реєстрацію правочинів, змін, унесених до них, відомостей про припинення їх дії, приймають запити, видають завірені витяги з реєстру та виконують інші функції, передбачені цим порядком, а державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводилась комунальними підприємствами БТІ на підставі Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5.

З урахуванням наведених положень, датою набуття права власності, відповідно до ч.1, ч.4 ст.722 ЦК є дата, коли було укладено правочин - 02.12.2005р., за яким в особи виникло таке право, а не дата реєстрації документу в КП "БТІ" відповідно до наказу Мін'юсту від 07.02.2002 N 7/5.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 17-18, 99,100, 158-163, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Управляння праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої субсидії, задовольнити у повному обсязі.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь УПСЗН Стахановської міської ради 2376,82 грн.

Суму надміру отриманої субсидії у розмірі 2376,82 грн. перерахувати на розрахунковий рахунок № 35411018000088 ГУДКУ в Луганській обл. МФО 804013 код 03196788.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Стахановський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя : І.М. Юрченко