Постанова № 30623731, 02.04.2013, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
419/9604/12
Номер документу
30623731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 419/9604/12

Провадження № 2-а/204/22/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2013 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючої - судді Нізік О.В.

при секретарі Таран К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії, -

в с т а н о в и в:

24 грудня 2012 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ОСОБА_1, яка зареєстрована на житловій площі за адресою АДРЕСА_1, було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяви від 12.12.2008 протягом періоду з 01.12.2008 по 30.04.2009 у сумі 887,93 грн. Всього у розмірі 887,93 грн. Всі належні до виплати кошти заявник отримав. У результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що що станом на 18.12.2010 р. за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно за адресою: вул. А.Янгеля, 10/211 не зареєстровано. Відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 по м. Дніпропетровську в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (введеного в дію 01.02.03) відсутні; за ОСОБА_2 право власності на нерухоме майно за адресою: вул. А.Янгеля, 10/211 не зареєстровано. З огляду на вищезазначене вбачається, що Відповідачка незаконно отримала виплачені їй кошти. На вимоги управління відповідачка не реагує. До цього часу належна сума субсидії у розмірі 887,93 до повернення на рахунок управління не надійшла. Просив визнати одержання коштів у вигляді житлової субсидії, виплачених надміру ОСОБА_1, неправомірним.; Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради грошові кошти у сумі 887,93 грн. (р/р 35419059001229; МФО 805012, ОКПО 03192477).; Звільнити управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від сплати судового збору як орган соціального забезпечення.

Представник позивачки у судове засідання не зявилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, надала до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідачка у судове засідання не зявилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Враховуючи дані обставини, суд вважає за можливе на підставі ч. 1 ст. 41 КАС України здійснити розгляд даної адміністративної справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1, яка зареєстрована на житловій площі за адресою АДРЕСА_1, було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяви від 12.12.2008 протягом періоду з 01.12.2008 по 30.04.2009 у сумі 887,93 грн. Всього у розмірі 887,93 грн. Всі належні до виплати кошти заявник отримав.

У результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що на запит позивача №4735 від 09.12.2010 Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»

Дніпропетровської власної ради повідомило, що станом на 18.12.2010: за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно за адресою: вул. А.Янгеля, 10/211 не зареєстровано.

Відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 по м. Дніпропетровську в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (введеного в дію 01.02.03) відсутні; за ОСОБА_2 право власності на нерухоме майно за адресою: вул. А.Янгеля, 10/211 не зареєстровано.

Відомості про реєстрацію права власності за гр. ОСОБА_2 по м. Дніпропетровську в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (введеного в дію 01.02.03) відсутні.

Відповідачка не повідомила позивача про те, що право власності на квартиру АДРЕСА_2 не зареєстровано за нею з 12.12.2007, що призвело до незаконного одержання бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії на суму 887,93 грн.

Позивач вдруге звернувся до Дніпропетровського міжміського бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради від 10.03.2011 №766, де отримав відповідь, що станом на 07.04.2011 за гр. ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_3 не зареєстровано з 12.12.2007.

Після отримання даних Позивачем про те, що Відповідачка не мала права на одержанню житлової субсидії, яка їй була надана, 10.06.2011 управління направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення про припинення надання житлової субсидії з вимогою щодо повернення незаконно отриманих коштів у розмірі 887,93 грн. протягом періоду з 01.12.2008 по 30.04.2009.

25.07.2011 Відповідачці було повторно направлене повідомлення, у якому було запропоновано повернути на рахунок Позивача надмірно виплачені кошти та попереджено про те, що у разі неповернення коштів до 01.09.2011 Позивач буде вимушений звернутись до суду.

До цього часу належна сума субсидії у розмірі 887,93 до повернення на рахунок управління не надійшла.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Постанова) субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Відповідно до абзацу 2 пункту 13 Постанови для призначення субсидії громадянин у відділі (управління) субсидій при звернення заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли виплинути на становлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 6 Постанови, визначено, що субсидія призначається, уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу житла державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

Згідно з пунктом 14 Постанови субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на шість місяців, а на оплату природного газу, що споживається на індивідуальне опалення, - на опалювальний період, починаючи з місяця звернення за її призначенням чи перерахунком.

Відповідно до п. 12 Постанови субсидія для відшкодування витрат на о житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного за попередній календарний рік.

Відповідно до п. 4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. При цьому норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, - на загальну площу незалежно від розміру квартири.

У разі застосування визначених Кабінетом Міністрів України розрахункових норм для призначення субсидій залежно від кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) субсидія призначається за наявності різниці між розрахунковою вартістю житлово-комунальних послуг і обсягом визначеного обов'язкового відсотка платежу.

В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися органами праці та соціального захисту населення незалежно від розміру загальної площі житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (не призначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, а рішення стосовно призначення (не призначення) субсидій одиноким непрацездатним громадянам, які обслуговуються територіальним центром соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, - на підставі клопотання територіального центру. Прийняте рішення про призначення субсидій незалежно від розміру загальної площі житла у випадках, коли у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані лише непрацездатні особи, які не мають інших доходів, крім доходів від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для потреб городництва, сінокосіння і випасання худоби, пенсії та інших соціальних виплат, переглядається, зокрема, у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.

Норми забезпечення населення скрапленим газом, твердим та рідким пічним побутовим паливом, згідно з якими призначаються субсидії, визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

П. 20 Положення встановлено, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Однак суду у встановленому порядку не було доведено належними доказами факт відсутності права відповідача на отримання субсидії та призначення такої субсидії внаслідок надання неправдивих відомостей, тому з відповідача ні заявою ні декларацією не вимагалося підтвердити право власності на житло.

Відповідно до п. 13 Положення № 848 від 21.10.1995 р. - у органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики.

Органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами п'ятим - восьмим цього пункту.

Проте, як вбачається з листів КП ДМБТІ позивач звернулось з запитом до БТІ лише у 2011 році в той час, як відповідач з заявою про призначення субсидії звернулась 12.12.2008р.

Тому суд вважає, що надміру виплачені кошти відповідачці на погашення оплати житлово-комунальних послуг в сумі 887 грн. 93 коп. були здійсненні з вини працівників позивача, так як саме вони повинні були здійснити своєчасну перевірку можливості надання такої субсидії відповідачу.

Крім того, у п. 20 Положення № 848 від 21.10.1995р. вказано, що до посадових осіб, винних у надмірному перерахуванні (виплаті) субсидії, вживаються заходи, передбачені законодавством.

Також, п. 20 Положення № 848 від 21.10.1995р. передбачає, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Проте, як було встановлено вище, свідомого подання відповідачкою документів з недостовірними відомостями судом не встановлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд вважає, що позивачем у встановленому порядку не було доведено належними доказами факт відсутності права відповідачки на отримання субсидії та призначення такої субсидії внаслідок надання неправдивих відомостей.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, наявність у відповідача перед позивачем заборгованості в розмірі 887 грн. 93 коп. на час розгляду справи недоведена позивачем, у зв'язку з цим суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне судовий збір в сумі 107,30 гривень віднести за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 14, 17, 18, 49, 69-72, 104, 107, 122, 128, 158-162, 163, 170 КАС України, п. п. 2. 3. 4, 5, 14, 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в адміністративний апеляційний суд Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Відповідно до Конституції України ст. 55, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня проголошення постанови (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Нізік