Справа № 419/9571/12
Провадження № 2-а/204/21/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2013 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої - судді Нізік О.В.
при секретарі Таран К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії, -
в с т а н о в и в:
20 грудня 2012 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ОСОБА_1, яка зареєстрована на житловій площі за адресою АДРЕСА_1 було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяви від 28.02.2008 протягом періоду з 01.01.2008 по 30.04.2008 у сумі 1730,53 грн., заява від 30.05.2008 протягом періоду з 01.05.2008 по 30.09.2008 у сумі 159,18 грн. Всього у розмірі 1889,71 грн.. Всі належні до виплати кошти заявник отримав. У результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що згідно з даними, отриманими управлінням з Державної податкової інспекції ф.9 ДР-2, ОСОБА_1, ід. код № НОМЕР_1, отримала дохід з ТОВ «Стройкомплект» І квартал 2008р. у сумі 50000 грн. згідно договору купівлі-продажу від 09.01.2008р. Відповідачці належала ? частка квартири за адресою: просп. Гагаріна, буд. 101А. Однак, Відповідач не повідомив Позивача про наявність у своєму володінні (користуванні) більше ніж одного житлового приміщення (будинка), що призвело до незаконного одержання бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії на суму 1889,71 грн. На сьогоднішній день Відповідач до управління не з'явився та суму переплати не сплатив. 04.06.2009 Відповідачу було направлений лист про необхідність повернути заборгованість по житловій субсидії в сумі 1889,71грн. до 1 серпня 2009р. та попереджено про те, що у разі відмови перерахування коштів у зазначений термін, вони будуть стягнуті управлінням у судовому порядку. 05.06.2009 управління вдруге надіслало лист на адресу Відповідача про надання інформації про доходи та майновий стан до 01.10.2009. 07.09.2009 управління втретє надіслало лист на адресу Відповідача про необхідність повернути заборгованість по проплаченій житловій субсидії в сумі 1889,71грн. до 1 листопада 2009р. та попередження про те, що у разі відмови перерахування коштів у зазначений термін вони будуть стягнуті управлінням у судовому порядку. Управління в четвертий раз надіслало лист на адресу Відповідача про надання інформації про доходи та майновий стан до 01.10.2009. 28.01.2010 Відповідач звернувся до управління із заявою про продовження терміну погашення суми боргу до серпня 2011у зв'язку із скрутним матеріальним становищем. 15.03.2010 Відповідач перерахував на рахунок управління за весь період часу тільки 50 грн. 00 коп. Управління надіслало на адресу відповідача чергове повідомлення про перерахунок коштів у термін до 01.08.2011. До цього часу належна сума субсидії у розмірі 1839,71 грн. до повернення на рахунок управління не погашена. Просив визнати одержання коштів у вигляді житлової субсидії виплачених надміру ОСОБА_1 неправомірним; стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради грошові кошти у сумі 1839,71 грн. ( р/р 35419059001229, МФО 805012, ОКПО 03192477 ); звільнити управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від сплати судового збору як орган соціального забезпечення.
Представник позивачки у судове засідання не зявилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, надала до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачка у судове засідання не зявилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Враховуючи дані обставини, суд вважає за можливе на підставі ч. 1 ст. 41 КАС України здійснити розгляд даної адміністративної справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1, яка зареєстрована на житловій площі за адресою АДРЕСА_1 було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяви від 28.02.2008 протягом періоду з 01.01.2008 по 30.04.2008 у сумі 1730,53 грн., заява від 30.05.2008 протягом періоду з 01.05.2008 по 30.09.2008 у сумі 159,18 грн. Всього у розмірі 1889,71 грн.. Всі належні до виплати кошти заявник отримав.
У результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що згідно з даними, отриманими управлінням з Державної податкової інспекції ф.9 ДР-2, ОСОБА_1, ід. код № НОМЕР_1, отримала дохід з ТОВ «Стройкомплект» І квартал 2008р. у сумі 50000 грн. згідно договору купівлі-продажу від 09.01.2008р. Відповідачці належала ? частка квартири за адресою: просп. Гагаріна, буд. 101А.
Відповідно до п. п. 3 п.5 положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997р. №1050 (1050-97-п) "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує встановлені у пункті 4 цього Положення норми володіння чи користування загальною площею житла.
Однак, Відповідач не повідомив Позивача про наявність у своєму володінні (користуванні) більше ніж одного житлового приміщення (будинка), що призвело до незаконного одержання бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії на суму 1889,71 грн.
У відповіді на запит Позивача до Дніпропетровського міжміського бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради від 28.04.2009 № 5167, зазначено, що станом на 24.04.2009 право власності за гр. ОСОБА_1 зареєстровано на квартиру ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі договору купівлі-продажу від 19.06.1997, посвідченого приватним нотаріусом ДМНО ОСОБА_2 за реєстром №2189.
Про реєстрацію права власності за гр.ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.2005; на 20/100 ч. квартири АДРЕСА_3 на підставі договору дарування від 14.02.2006; на квартиру АДРЕСА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 30.11.2005; на 9/100 домоволодіння;42 по вул. Камчатській на підставі договору дарування від 16.08.2006; на 23/100 ч. домоволодіння №33 по вул. Проскурівській на підставі договору купівлі-продажу від 27.06.2007; на квартиру АДРЕСА_5 на підставі договору купівлі-продажу від 14.02.2008.
З огляду на вищезазначене вбачається, що Відповідач навмисно приховав від Позивача дані про наявність 6 квартир, у результаті чого Відповідач незаконно отримав виплачені йому кошти.
Після отримання даних Позивачем про те, що Відповідач не мав права на одержання житлової субсидії, яка йому була надана, 01.06.2009 управління направило на адресу Відповідача повідомлення про припинення надання житлової субсидії з вимогою щодо повернення незаконно отриманих коштів у розмірі 1889,71 грн. протягом періодів з 01.01.2008 по 30.04.2008, з 01.05.2008 по 30.09.2008.
На сьогоднішній день Відповідач до управління не з'явився та суму переплати не сплатив.
04.06.2009 Відповідачу було направлений лист про необхідність повернути заборгованість по житловій субсидії в сумі 1889,71грн. до 1 серпня 2009р. та попереджено про те, що у разі відмови перерахування коштів у зазначений термін, вони будуть стягнуті управлінням у судовому порядку.
05.06.2009 управління вдруге надіслало лист на адресу Відповідача про надання інформації про доходи та майновий стан до 01.10.2009.
07.09.2009 управління втретє надіслало лист на адресу Відповідача про необхідність повернути заборгованість по проплаченій житловій субсидії в сумі 1889,71грн. до 1 листопада 2009р. та попередження про те, що у разі відмови перерахування коштів у зазначений термін вони будуть стягнуті управлінням у судовому порядку.
Управління в четвертий раз надіслало лист на адресу Відповідача про надання інформації про доходи та майновий стан до 01.10.2009.
28.01.2010 Відповідач звернувся до управління із заявою про продовження терміну погашення суми боргу до серпня 2011у зв'язку із скрутним матеріальним становищем.
15.03.2010 Відповідач перерахував на рахунок управління за весь період часу тільки 50 грн. 00 коп.
Управління надіслало на адресу відповідача чергове повідомлення про перерахунок коштів у термін до 01.08.2011.
До цього часу належна сума субсидії у розмірі 1839,71 грн. до повернення на рахунок управління не погашена.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Постанова) субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 13 Постанови для призначення субсидії громадянин у відділі (управління) субсидій при звернення заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли виплинути на становлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Пунктом 6 Постанови, визначено, що субсидія призначається, уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу житла державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Згідно з пунктом 14 Постанови субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на шість місяців, а на оплату природного газу, що споживається на індивідуальне опалення, - на опалювальний період, починаючи з місяця звернення за її призначенням чи перерахунком.
Відповідно до п. 12 Постанови субсидія для відшкодування витрат на о житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного за попередній календарний рік.
Відповідно до п. 4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. При цьому норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, - на загальну площу незалежно від розміру квартири.
У разі застосування визначених Кабінетом Міністрів України розрахункових норм для призначення субсидій залежно від кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) субсидія призначається за наявності різниці між розрахунковою вартістю житлово-комунальних послуг і обсягом визначеного обов'язкового відсотка платежу.
В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися органами праці та соціального захисту населення незалежно від розміру загальної площі житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (не призначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, а рішення стосовно призначення (не призначення) субсидій одиноким непрацездатним громадянам, які обслуговуються територіальним центром соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, - на підставі клопотання територіального центру. Прийняте рішення про призначення субсидій незалежно від розміру загальної площі житла у випадках, коли у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані лише непрацездатні особи, які не мають інших доходів, крім доходів від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для потреб городництва, сінокосіння і випасання худоби, пенсії та інших соціальних виплат, переглядається, зокрема, у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
Норми забезпечення населення скрапленим газом, твердим та рідким пічним побутовим паливом, згідно з якими призначаються субсидії, визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
П. 20 Положення встановлено, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Однак суду у встановленому порядку не було доведено належними доказами факт відсутності права відповідача на отримання субсидії та призначення такої субсидії внаслідок надання неправдивих відомостей, тому з відповідача ні заявою ні декларацією не вимагалося підтвердити право власності на житло.
Відповідно до п. 13 Положення № 848 від 21.10.1995 р. - у органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики.
Органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами п'ятим - восьмим цього пункту.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, враховуючи те, що відповідачкою було сплачено на погашення боргу суму у розмірі 50 грн. 00 коп., чим ОСОБА_1 фактично визнала борг за надлишком сплаченої субсидії, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35419059001229, МФО 805012, ОКПО 03192477) грошові кошти у сумі 1839 грн. 71 коп.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 107,30 гривень.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 14, 17, 18, 49, 69-72, 104, 107, 122, 128, 158-162, 163, 170 КАС України, п. п. 2. 3. 4, 5, 14, 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35419059001229, МФО 805012, ОКПО 03192477) грошові кошти у сумі 1839 грн. 71 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 107 грн. 30 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в адміністративний апеляційний суд Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Відповідно до Конституції України ст. 55, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня проголошення постанови (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Нізік