ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2013 р.Справа № 1570/4546/2012
Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Турецької І.О., Єщенка О.В.,
за участю секретаря Фурмана А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення бюджетної заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2012 року ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності податкової інспекції щодо не складання та не надання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області висновку на суму 875317 грн., яка підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім»; стягнення з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за лютий 2011 року на суму 875317 грн. на користь ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку, відкритому в Управлінні Державного казначейства в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бюджетному відшкодуванню підлягає задекларована позивачем сума ПДВ в розмірі 875317 грн., правомірність декларування якої підтверджено постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2011р. та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2012р., однак до теперішнього часу ДПІ у Малиновському районі м.Одеси не вжила заходів щодо формування та направлення органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету відповідно до отриманої від позивача податкової декларації за лютий 2011 року.
ДПІ у Малиновському районі м.Одеси Одеської області ДПС проти позову заперечила, зазначивши, що сума бюджетного відшкодування не підлягає стягненню у зв'язку з тим, що на підставі акту перевірки від 25.05.2011р. №52/23-310/36436217 податковою інспекцією 06.06.2011р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000382350/0 про зменшення ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» бюджетного відшкодування за лютий 2011 року на суму 875317 грн., законність якого на даний час є предметом розгляду у Вищому адміністративному судді України. В задоволенні позову ДПІ просила відмовити.
Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області проти позову також заперечило, зазначивши, що Управління висновку ДПІ у Малиновському районі м.Одеси із зазначенням суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на користь позивача, не отримувало, а тому не мало жодних правових підстав на здійснення операції щодо повернення спірної грошової суми.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2012р. позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС та Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування судом обставин справи, та прийняти нову постанову, якою позов ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 21.03.2011р. ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» подало до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси податкову декларацію з ПДВ за лютий 2011 року, якою задекларувало суму бюджетного відшкодування в розмірі 875317 грн.
Заявлена сума бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2011 року перевірена в ході проведення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси позапланової виїзної документальної перевірки позивача з питань взаємовідносин з основними постачальником, який включено до податкового кредиту та являється складовим від'ємного значення, заявленого до відшкодування в лютому 2011р. За результатами перевірки складено акт від 25.05.2011р. №52/23-310/36436217, на підставі якого 06.06.2011р. податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення №0000382350/0, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування за лютий 2011 року на 875317 грн.
За результатами судового оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2011р. у справі №2а-1570/4753, яка ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2012р. залишена без змін, скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м.Одеси від 06.06.2011р. №0000382350/0. Вказані рішення суддів набрали законної сили.
Задовольняючи позов ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» про визнання протиправною бездіяльності ДПІ щодо не складання та не надання Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області висновку на суму 875317 грн., яка підлягає бюджетному відшкодуванню на користь позивача та стягнення з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з ПДВ за лютий 2011 року на суму 875317 грн. суд першої інстанції прийшов до висновку, що оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено відсутність з боку позивача порушень норм податкового законодавства з питання правильності формування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, тому невиконання податковим органом вимог Податкового кодексу України щодо порядку здійснення бюджетного відшкодування на користь платника податків є незаконним. Колегія суддів погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно п.200.6 ст.200 цього Кодексу платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Пунктом 200.7 статті 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п.200.10, п.200.11 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування. (п.200.14 ст.200 ПК України)
Згідно п.200.15 ст.200 ПК України у разі, якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі викладених положеннь Податкового кодексу України, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що протягом п'яти днів після отримання ухвали апеляційного суду ДПІ у Малиновському районі м.Одеси повинна була подати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області висновок із зазначенням суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім». На підставі такого висновку органи казначейської служби, в свою чергу, повинні були перерахувати кошти з бюджету на банківській рахунок позивача, чого не було виконано.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги ДПІ у Малиновському районі м.Одеси посилається на те, що правомірність заявленої товариством суми бюджетного відшкодування розглядається Вищим адміністративним судом, а тому до прийняття відповідного рішення судом касаційної інстанції немає підстав для відшкодування ТОВ «Сумісне українсько-російське підприємство «Газхім» заявлених ним сум. Колегія суддів критично ставиться до таких тверджень апелянта, оскільки постанова Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2011р. у справі №2а-1570/4753 набрала законної сили, а в матеріалах справи відсутні відомості про зупинення судом касаційної інстанції її виконання.
Поряд з цим, колегія суддів не бере до уваги твердження Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, що платник податків не вправі звертатися до суду з позовом про стягнення бюджетного відшкодування, оскільки, як правильно зазначив суд першої інстанції, у разі, коли податковий орган, в установлений законом строк не надає відповідний висновок органу державного казначейства, платник податку може скористатись своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів (відшкодування заборгованості) з державного бюджету.
Виходячи із встановлених обставин справи, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо обґрунтованості підстав для задоволення позову. Колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка.
Доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційних скарг не вбачається.
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст ухвали виготовлено 04.04.2013р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Турецька І.О.
Єщенко О.В.