донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
03.04.2013 р. справа №5009/4003/12
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді (доповідача): Мартюхіної Н.О.
Суддів Азарової З.П. , Гези Т.Д.
За участю представників сторін від скаржникане з'явивсявід боржника не з'явивсярозглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державна податкова служба на ухвалу господарського суду Запорізької області від 17.01.2013 рокуу справі№5009/4003/12 (суддя Шевченко Т.М.)за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», м. Запоріжжя провизнання банкрутомВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.10.2012р. за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», м. Запоріжжя порушена справа про банкрутство №5009/4003/12 з врахуванням особливостей ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Постановою господарського суду Запорізької області від 12.11.2012р. Товариство з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», м. Запоріжжя визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії - Соловей Лідію Володимирівну.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 17.01.2013р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» ліквідовано та припинено провадження у справі.
Ухвала суду мотивована тим, що за результатами ліквідаційного балансу у банкрута не виявлено майна, за рахунок якого можливе погашення кредиторських вимог, підприємницька діяльність припинена, у зв'язку з чим його необхідно ліквідувати, а провадження у справі припинити.
Не погодившись з прийнятою ухвалою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державна податкова служба подала до Донецького апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Запорізької області від 17.01.2013 року по справі №5009/4003/12.
В підтвердження доводів апелянт посилається на те, що податкова інспекція не може провести перевірку боржника у визначені терміни у зв'язку із порушеннями ТОВ «БУД-СІТІ» вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 25.03.2013р. вказана скарга була прийнята до провадження.
В судове засідання не з'явились представники сторін. Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце проведення судового засідання сторін по справі було повідомлено належним чином. Явка сторін у судові засідання апеляційної інстанції не була визнана обов'язковою.
Особливості меж перегляду справи в апеляційній інстанції, передбачені нормами ст. 101 ГПК України, які полягають у тому, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Нормами частини 2 цієї статті передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.
Заява про порушення провадження у справі про банкрутство обґрунтована тим, що 31.01.2012р. загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації та призначення ліквідаційної комісії. 19.07.2012р. на зборах учасників боржника було прийнято рішення про переобрання голови ліквідаційної комісії та обрано Соловей Л.В. За результатами проведених інвентаризації, встановлено, що майнові активи боржника складають 0,00грн., розрахункові рахунки закриті, дебіторська заборгованість відсутня, кредиторська заборгованість перед бюджетом складає 4826,25тис. грн. Також, ліквідаційна комісія за результатами проведеної інвентаризації дійшла висновку, що ТОВ «БУД-СІТІ» неспроможне виконати свої зобов'язання перед кредитором в повному обсязі через відсутність відповідних підтверджуючих джерел, за рахунок яких вони могли б виконуватись.
26.10.2012р. до господарського суду Запорізької області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку статей 8, 11, 12, 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Постановою господарського суду Запорізької області від 12.11.2012р. Товариство з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», м. Запоріжжя визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії - Соловей Лідію Володимирівну.
Переглядаючи ухвалу суду першої інстанції про затвердження звіту ліквідатора, суд апеляційної інстанції, окрім дослідження правомірності здійснення ліквідаційної процедури, повинен надати оцінку обставинам, які стали підставою для порушення даної справи про банкрутство, дослідити правомірність застосування до нього спрощеної процедури банкрутства, у зв'язку з чим апеляційний суд встановив наступне.
Частиною 1 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, що ліквідується власником, є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 Цивільного кодексу України).
За приписами частин 3, 5 статті 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Частина шоста цієї ж статті передбачає, що кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Відповідно до ч. 1 ст. 111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Згідно ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
До явних (відомих) кредиторів крім тих, що обліковані згідно бухгалтерських даних боржника, на думку колегії суддів, слід відносити усіх потенційних кредиторів в особі державних контролюючих органів, оскільки їх право контролю за повнотою сплати боржником податків, зборів та інших платежів до державного бюджету є явним та відомим для самого боржника.
Із матеріалів справи видно, що 31.01.2012р. загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» було прийнято рішення розпочати ліквідаційну процедуру шляхом припинення юридичної особи, а саме Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», у зв'язку з неможливістю здійснювати господарську діяльність; обрати ліквідаційну комісію ТОВ «БУД-СІТІ» у складі однієї особи, а саме: Шестопалова Олега Володимировича, що проживає за адресою: 69118, м. Запоріжжя, вул. Гаврилова, буд. 5, кв. 48 та покладено на нього всі повноваження по управлінню справами товариства; встановлено строк заявлення кредиторами своїх вимог до ТОВ «БУД-СІТІ» - два місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, до 10.04.2012р. Місце прийняття вимог кредиторів: 69118, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Гаврилова, буд. 5, кв. 48; доручено внесення інформації про ліквідацію ТОВ «БУД-СІТІ» Волковій Тетяні Олександрівні.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що домашня адреса Шестопалова О.В. була визначена місцем прийняття кредиторських вимог у зв'язку із тим, що боржник за юридичною адресою фактично не знаходиться, що також підтверджується наявним в матеріалах справи копією поштового повернення з юридичної адреси ТОВ «БУД-СІТІ», а саме: 69095, м. Запоріжжя, вул. Казачья, 5.
В свою чергу, боржником було подано оголошення до Бюлетеню державної реєстрації за №204 (4) від 10 лютого 2012 року з зазначенням адреси м. Запоріжжя, вул. Казачья, 5.
Тобто, кредиторські вимоги могли заявлятись кредиторами за адресою, яка не визначалась рішенням зборів учасників ТОВ «БУД-СІТІ», як місце прийняття вимог кредиторів, за якою голова ліквідаційної комісії фактично не знаходився та відповідно ним могли бути залишені такі кредиторські вимоги без уваги.
У зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції вважає, що боржник не здійснив належним чином дії з виявлення кредиторів до звернення до господарського суду з заявою про самоліквідацію.
Також, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що 19.07.2012р. на засідання загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» було вирішено звільнити з посади голови ліквідаційної комісії ТОВ «БУД-СІТІ» Шестопалова О.В. та призначити на цю посаду Соловей Лідію Володимирівну.
Як видно із матеріалів справи 25.07.2012р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя був отриманий лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», яким вони просять провести комплексу перевірку. Даний лист підписаний директором - Терновець С.О., тоді як на цей час (з 19.07.2012р.) діяв голова ліквідаційної комісії - Соловей Л.В. Дослідивши вказаний лист, суд апеляційної інстанції зазначає про те, що дана форма листа не відповідає встановленій, оскільки на адресу податкового органу повинен направлятись запит, який підписується головою ліквідаційної комісії.
Також, у даному листі вказана юридична адреса боржника (м. Запоріжжя, вул. Казачья, 5), тоді як вже вказувалось вище за даною адресою боржник не отримує поштові листи, про що свідчить поштове повернення, яке надійшло з даної адреси до податкової інспекції.
Отже, колегія суддів вважає, що ліквідаційна комісія не здійснила заходів щодо персонального повідомлення у письмовій формі усіх можливих (відомих) кредиторів та з'ясування наявності або відсутності заборгованості перед цими державними органами.
Враховуючи викладене, можливо зробити висновок, що перевірка боржника органами Державної податкової інспекції не була проведена з вини боржника.
Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
02.10.2012р. на засідання загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» було вирішено звернутись в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство товариства як цього вимагає ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; надати повноваження Соловей Л.В. на право підписання позовної заяви та участі у судових засіданнях та звернутись до суду із клопотанням щодо призначення ліквідатором Соловей Л.В.
Проте, питання стосовно затвердження проміжного ліквідаційного балансу на засіданні загальних зборів учасників ТОВ «БУД-СІТІ» розглянуто не було. Будь-яких інших протоколів до суду надано не було.
Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Як вбачається з матеріалів справи, під час звернення до господарського суду Запорізької області з заявою про порушення справи про банкрутство ліквідаційною комісією не було надано доказів виконання вимог ч. 7 ст. 111 ЦК України. Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження даних проміжного ліквідаційного балансу, щодо співвідношення активів та пасивів.
В свою чергу, разом з заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ «БУД-СІТІ» боржником надано проміжний ліквідаційний баланс станом на 19.10.2012р., який затверджений власником - Одуєвим Д.В.
Відповідно до вимог п. 1 ст 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Крім того, як видно із матеріалів справи у Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» були відкриті до 26.01.2012р. валютні рахунки, що підтверджується довідкою Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» від 26.01.2012р. №200-11-1/205, зазначене свідчить про те, що боржник займався або мав намір здійснювати зовнішньо торгівельну діяльність або отримати кредит у валюті. В наслідок чого, в разі наявності таких даних необхідною умовою є звернення голови ліквідаційної комісії до митних органів, інших органів валютного контролю, з метою з'ясування наявності кредиторських вимог до боржника. Проте, будь-які докази з вказаних питань, у матеріалах справи відсутні.
Проте, такі дії головою ліквідаційної комісії здійснені не були, у зв'язку з чим можливо зробити висновок про неповне з'ясування наявності потенційних кредиторів до Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ».
Таким чином, приймаючи постанову у справі про банкрутство ТОВ «БУД-СІТІ», суд першої інстанції належно не встановив, що боржником не був дотриманий порядок самоліквідації, передбачений Цивільним, Господарським та Податковим кодексами України.
У випадку невідповідності поданих документів вимогам Закону та відсутності підстав для порушення справи про банкрутство, суд має припинити провадження у справі.
Таким чином, місцевий господарський суд здійснив порушення провадження у справі про банкрутство боржника, не дослідивши всі обставини справи, а за таких обставин здійснене у справі провадження не можна вважати законним з моменту його порушення.
Статтею 103 ГПК України передбачено, що апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати рішення повністю або частково і припинити провадження у справі.
Пунктом 36 постанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.2009р. передбачено, що законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що від моменту порушення даної справи уся процедура банкрутства проводилася з порушенням вимог чинного законодавства, тому висновки суду першої інстанції про можливість визнання боржника банкрутом згідно ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є помилковими.
За таких обставин ухвала господарського суду Запорізької області від 17.01.2013р. у справі №5009/4003/12 підлягає скасуванню, провадження у справі №5009/4003/12 підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 80, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державна податкова служба на ухвалу господарського суду Запорізької області від 17.01.2013р. у справі №5009/4003/12 - задовольнити.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 17.01.2013р. у справі №5009/4003/12 - скасувати.
Провадження у справі №5009/4003/12 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ», м. Запоріжжя припинити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
Копію постанови направити державному реєстратору за місцем знаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» для внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про скасування судового рішення про визнання боржника банкрутом та прийняття іншого судового рішення про припинення провадження у справі про банкрутство, та відновлення в Єдиному державному реєстрі стану юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-СІТІ» (ЄДРПОУ 34869494).
Головуючий суудя (доповідач) Н.О. Мартюхіна
Судді: З.П. Азарова
Т.Д. Геза
Надруковано: 5 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3 у справу
4 ДАГС