Постанова № 30594753, 11.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
820/2922/13-а
Номер документу
30594753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 квітня 2013 р. № 820/2922/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зінченко А.В.

при секретарі - Алавердян Е.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Червонозаводської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича, про обмеження права на збори,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Харківська міська рада до Червонозаводської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича, в якому просить обмежити права на збори шляхом заборони Червонозаводській районній партійній організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1, тел.НОМЕР_2) та іншим учасникам цієї акції проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу на площі Руднєва, 36, з встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури, партійної символіки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09 квітня 2013 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Червонозаводської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича про проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу на площі Руднєва, 36. Буде змонтована сцена для виступу політичних діячів, використовуватись звукопідсилююча апаратура, стяги, встановлені агітаційні намети.

Орієнтована кількість учасників заходу - 5000 осіб.

Буде змонтована сцена для виступу політичних діячів, використовуватись звукопідсилююча апаратура, стяги та встановлені агітаційні намети.

За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія (постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів) вирішила вважати неможливим проведення вказаного заходу та звернутися до суду для обмеження цієї акції.

Комісія виходила з того, що майдан Руднєва у м. Харкові є одним з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян та проводять своє дозвілля, а також ускладнений рух транспорту, обмежена ширина тротуарів, знаходяться різні державні та громадські установи та заклади.

Представник позивача в судове засідання не прибув, але надав до суду клопотання в якому позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, а також просив справу розглядати за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

09 квітня 2013 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Червонозаводської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича про проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу на площі Руднєва, 36. Буде змонтована сцена для виступу політичних діячів, використовуватись звукопідсилююча апаратура, стяги, встановлені агітаційні намети. Орієнтована кількість учасників заходу - 5000 осіб.

За результатами розгляду повідомлення 11.04.2013 року узгоджувальна комісія (постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів) вирішила вважати неможливим проведення вказаного заходу.

Комісія виходила з того, що майдан Руднєва у м. Харкові є одним з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян та проводять своє дозвілля, а також ускладнений рух транспорту, обмежена ширина тротуарів, знаходяться різні державні та громадські установи та заклади.

Суд вказує, що згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Вказане положення Основного Закону повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст. 11 Конвенції про захист прав та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України. Об'єктами національної безпеки є людина і громадянин -їхні конституційні права і свободи.

Водночас, під громадським порядком слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систему правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають ім. певну організаційну форму.

Тобто, суд приходить до висновку, що умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.

Відповідно до ст.З Закону України «Про основи національної безпеки України», об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Статтями 27, 34, 49, 50 Конституції України передбачено, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань, держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до підпункту 3 пункту «б» статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Відповідно до ст.182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

На підставі ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною 6 статті 59 цього закону виконавчий комітет Харківської міської ради своїм рішенням від 06.06.2007р. №543 затвердив Тимчасове положення «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові» та затвердив склад узгоджувальної комісії.

Згідно ч.1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Також судом встановлено, що в своєму листі Управління організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту у м. Харкові Головного управляння державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №7/230 від 09.04.2013 року зазначило про відсутність документації на конструктивні елементи сцени, яку заплановано встановити на майдані на час проведення заходу, відсутність випробувань на несучу спроможність конструкції сцени та що в свою чергу може призвести до її руйнування з завданням шкоди здоров'ю та створення загрози життю учасників зустрічі.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу, відомості, викладені в листі Управління організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту у м. Харкові Головного управляння державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, суд зазначає, що виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Харкова та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста Харкова, та не є можливим у зв'язку з переліченими вище підставами.

А відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також згідно з ч. 6 ст. 182, п. 6 ч.1 ст. 256 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 39 Конституції України, ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 160 - 163, 167, 182 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов позовом Харківської міської ради до Червонозаводської районної партійної організації Всеукраїнського об»єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича, про обмеження права на збори- задовольнити.

Обмежити права на збори шляхом заборони Червонозаводській районній партійній організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови Бабічева Анатолія Валерійовича (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1, тел.НОМЕР_2) та іншим учасникам цієї акції проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу на площі Руднєва, 36, з встановленням змонтованої сцени і наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури, партійної символіки.

Постанова суду виконується негайно.

Апеляційна скарга на постанову подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення або, в разі оголошення у судовому засіданні вступної та резолютивної частини -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. В разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.