ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2008 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
суддів: Костенка М.І.
Нечитайла О.М.
Маринчак Н.Є.
Рибченка А.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові на постанову господарського суду Харківської області від 26.10.2006 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 12.12.2006 року у справі №АС-27/699-06 за позовом Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ :
У жовтні 2006 року Управлінням Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області подано позов до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 29.09.2006 року №0000740825/0 на суму 12746 грн.
Позовні вимоги були обґрунтовані неправомірністю нарахованих штрафних санкцій, які складають 70,04% від суми донарахованого податкового зобовязання, в той час, коли відповідно п.17.1.3. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» розмір санкцій не може перевищувати 50% від суми недоплати (заниження податкового зобовязання).
Постановою господарського суду Харківської області від 26 жовтня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 12 грудня 2006 року, позовні вимоги були задоволені частково. Податкове повідомлення-рішення №0000740825/0 від 29.09.2006 р. визнано нечинним в частині стягнення 15002 грн. фінансових санкцій з податку на прибуток. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлення фактичних обставин та правильність їх юридичної оцінки в оскаржуваних судових актах, обговоривши доводи касаційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на за результатами документальної перевірки позивача було складено акт №1684/49-0/08597026 від 25.09.2006 р. на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.09.2006 р. №0000740825/0, яким позивачу було нараховано податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 7496 грн. та на підставі п.п.17.1.3. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовані фінансові санкції у сумі 5250 грн.
Відповідно п.п.17.1.3. п.17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Таким чином, колегія суддів погоджується з тим, що нарахування штрафних санкцій було зроблено з перевищенням встановлених законодавством розмірів.
Згідно п.6.1.10. Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 р. №110, штрафні санкції, визначені підпунктами 6.1.1 - 6.1.6 та 6.1.9 цього пункту, застосовуються незалежно від стану розрахунку платника податків з бюджетами, існування податкового боргу чи переплати платника податків за податками (зборами, обовязковими платежами).
Вищий адміністративний суд України вважає, що суди попередніх інстанцій правомірно визнали положення п.6.1.10. вказаної Інструкції такими, що суперечать положенням Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно преамбули якого цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Матеріалами справи підтверджується висновок судів першої та апеляційної інстанцій, що позивач не довів неправомірності нарахування контролюючим органом основного зобовязання з податку на прибуток в сумі 7496 грн. та штрафних санкцій, нарахованих на цю суму.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи зазначене, суд касаційної інстанції прийшов до висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили фактичні обставини справи, дали належну оцінку доказам і постановили з дотриманням норм матеріального і процесуального права рішення, які не підлягають скасуванню, а касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Харківської області від 26.10.2006 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 12.12.2006 року у справі №АС-27/699-06 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, протягом одного місяця з дня виникнення виняткових обставин може бути оскаржена до Верховного Суду України.
Головуючий О.І. Степашко
Судді М.І. Костенко
О.М. Нечитайло
Н.Є. Маринчак
А.О. Рибченко