Постанова № 30575395, 11.03.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.03.2013
Номер справи
801/1718/13-а
Номер документу
30575395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 березня 2013 р. (11:40) Справа №801/1718/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., за участю секретаря Залюбовської Л.В., без участі представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення

Обставини справи: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим ДПС (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 521,62 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.02.13 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, місце і дату слухання справи повідомлений належним чином за адресою реєстрації фізичної особи, проте поштовий конверт повернувся з відміткою відділення зв'язку «за зазначеною адресою не проживає» (а.с.34).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До функцій державних податкових інспекцій в районах, містах, без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, відповідно до ст. 191 Податкового кодексу України віднесено, зокрема: здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; контроль своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

ОСОБА_1 30.01.2006 року зареєстрований як фізична особа-підприємець Нижньогірською районною державною адміністрацією АР Крим, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця Серії НОМЕР_2 (а.с.6) та перебуває на обліку в органах державної податкової служби за №20 від 30.01.2006 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків (а.с. 7).

З матеріалів справи вбачається, що у відповідача існує податкова заборгованість перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 521,10грн. (а.с. 9), яка виникла за відповідною податковою декларацією за 2012 рік (а.с.18-19).

Судом встановлено що позивачем 21.02.2008 року було укладено договір оренди землі з Нижньогірською сільською радою на земельну ділянку площею 0,0618 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для розміщення та обслуговування магазину та бару. Договір оренди землі зареєстрований у Нижньогірскому районному відділенні Кримської регіональної філії «ДП Центр ДЗК» за № 040801200005 від 29.02.2008 року (а.с. 21-23).

20.02.2012 року відповідачем самостійно подана декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) вх. № 12001433 від 20.02.2012р. Загальна річна сума орендної плати з фізичних осіб на 2012 рік згідно наданої декларації склала -1 643,37 грн. (а.с. 18-19).

Згідно вищевказаної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) заборгованість відповідача складає, по строкам:

- за липень по строку сплати 30.08.2012р. - 136,95грн.

- за серпень по строку сплати 30.09.2012р. - 136,95грн.

- за вересень по строку сплати 30.10.2012р. -136,95 грн.

- за жовтень по строку сплати 30.11.2012р. - 136,95грн.

Загальна сума заборгованості складає 547,80 грн. З урахуванням часткової сплати боргу за рахунок переплат у сумі 26,18грн., заборгованість відповідача станом на день розгляду справи складає 521,62грн.

Таким чином, суми орендної плати за липень-жовтень 2012 року у розмірі 521,62 грн. були узгоджені відповідачем у січні 2012 року

25.04.2008 року на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога № 1/281 від 25.04.2008 року та поштовий конверт повернувся з поміткою «за зазначеною адресою не проживає» (а.с.13). 09.06.2008 року позивачем на дошці оголошень розміщений акт №2/24-00 від 09.06.2008 року та податкова вимога, таким чином податкова вимога вручена 09.06.2008 року - з дати розміщення (а.с.14).

10.07.2008 року на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога № 2/472 від 10.07.2008 року та поштовий конверт повернувся з поміткою «за зазначеною адресою не проживає» (а.с.15). 24.11.2008 року позивачем на дошці оголошень розміщений акт №15/24-00 від 24.11.2008 року та податкова вимога, таким чином податкова вимога вручена 24.11.2008 року - з дати розміщення (а.с.16).

25.12.2008 року позивачем прийнято рішення № 14/24-02 від 25.12.2008 року про стягнення коштів та продажу активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.17).

Пункт 1.1 ст. 1 Податкового Кодексу України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно п.п.41.1.1 п.41.1. ст. 41 ПК України органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є контролюючими органами в розумінні Кодексу.

Згідно п.41.5 ст. 41 Податкового Кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п. 46.1 Податкового кодексу України податкова декларація - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 287.4 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Проте доказів про сплату узгодженого податкового зобов'язання суду не надано.

Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податку набуває статусу податкового боргу з моменту його узгодження та несплати у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Отже, відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, сума зі сплати земельного податку у загальному розмірі 521,62 грн. є податковим боргом.

Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право в тому числі стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, що встановлено ч. 1 п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, тобто з урахуванням змісту поняття "податковий борг", встановленому п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається органом державної податкової служби платнику податків на суму податкового боргу.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання та повинна містити вказану в п. 59.3ст. 59 Податкового кодексу України інформацію, зокрема, розмір податкового боргу.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення згідно з п. 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України.

При цьому відповідно до ст.ст. 59, 95, 14 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається органом державної податкової служби платнику податків щодо погашення податкового боргу за кожний конкретний період за кожних конкретних підстав (наприклад, на підставі кожної податкової декларації або на підставі кожного податкового повідомлення-рішення). Так, відповідно до п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу. Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення 521,62грн. належить задовольнити.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІНН НОМЕР_1) на користь Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим ДПС (96100, АР Крим, м. Джанкой, вул. Дзержинського, 30) заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 521 (п'ятсот двадцять одна) гривня 62 копійки на р/р 33213815700193 до Державного бюджету Нижньогірського району, Головне Управління Державної Казначейської Служби України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 37956998, код платежу 13050500.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Аблякимов Е.Е.