КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2013 року Справа № 811/571/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.,
за участю секретаря - Сириці І.О., Негоди Н.С.,
за участю представників:
позивача - Зборовського В.О.,
відповідача - Крижановського Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Комунального закладу "Обласна спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву-2" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС №0002030153 від 02.10.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на протиправність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення Кіровоградської ОДПІ, оскільки на думку позивача, відповідачем, неправильно застосовано норми податкового та іншого законодавства України. Позивач вказує, що 19.12.2011 року Кіровоградська обласна рада продала стадіон АРЗ ПАТ «Кіровоградський м'ясокомбінат «Ятрань», тому на підставі ст.120 Земельного кодексу України, на думку позивача, до ПАТ «Кіровоградський м'ясокомбінат «Ятрань», перейшло право користування земельною ділянкою на якій розташовано дану споруду. В зв'язку з чим, позивач вважає, що договір оренди стадіону АРЗ від 01.03.2003р. №128, який було укладено КЗ "ОСДЮШОР-2" з ВАТ «Птахокомбінат» припинив свою дію в часі. Крім того, зазначає, що 19.01.2012р. до Кіровоградської міської ради було направлено лист про відмову від земельної ділянки. Також посилався на те, що податковий орган під час проведення позапланової перевірки використали інформацію 2011 року, не з'ясувавши усі обставини необхідні для правильного визначення землекористувача та нарахування грошового зобов'язання з земельного податку.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі із зазначених вище підстав.
Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні позов не визнав, зазначаючи, що позивач, будучи землекористувачем земельної ділянки, на якій розташована будівля стадіону, не задекларував та не сплатив земельний податок з юридичних осіб за січень-липень 2012 року, що призвело до заниження податкового зобов'язання на загальну суму 67979,10 грн.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
На підставі наказу №1393 від 06.09.2012р. (а.с.39) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку КЗ "ОСДЮШОР-2" з питання повноти нарахування земельного податку з юридичних осіб за січень-липень 2012 року, результати якої оформлено актом №00076/15-3/22223953 від 17.09.2012р. (а.с.40-43).
Відповідно до висновків акту №00076/15-3/22223953 від 17.09.2012р., КЗ "ОСДЮШОР-2" в порушення вимог п.284.3 ст.284, ст.286 Податкового кодексу України не задекларовано та не сплачено земельний податок з юридичних осіб за земельну ділянку за адресою м. Кіровоград, вул. Короленка, загальною площею 64 195,4 кв.м. переданою КЗ "ОСДЮШОР-2" в оренду ВАТ "Птахокомбінат" відповідно до договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства №128 від 01.03.2003р.. Недекларування та не сплата земельного податку з юридичних осіб за період січень-липень 2012 року призвело до заниження податкового зобов'язання з податку за землю на загальну суму 67979,10 грн..
На підставі цього акту Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС винесено податкове повідомлення-рішення №0002030153 від 02.10.2012 року, яким згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до п.123.1 ст. 123, п.284.3 ст.284 Податкового кодексу України позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на суму 84973,88 грн., з яких 67979,10 грн. - за основним платежем, 16994,78 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.10).
Судом встановлено, що рішенням Кіровоградської міської ради №1074 від 15.06.2004р. ОСДЮШОР-2 надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 64195,4 кв.м. забудованих земель по вул. Короленка під розміщення стадіону із земель житлової та громадської забудови (а.с.49).
На підставі вказаного рішення Кіровоградською міською радою 22.07.2004р. ОСДЮШОР-2 видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою І-КР №000577. (а.с.50-53)
На вказаній земельній ділянці розташований стадіон, який був комунальною власністю Кіровоградської обласної ради та знаходився на балансі КЗ "ОСДЮШОР-2". На підставі розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №496-р від 09.12.2002р. "Про передачу стадіону в довгострокову оренду" між ОСДЮШОР-2 (Орендодавцем) та ВАТ "Птахокомбінат" (Орендарем) укладено договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства №128 від 01.03.2003р., відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс - стадіон "АРЗ", строком на 49 років. (а.с.44, 45-48).
Однак, територіальною громадою сіл, селищ і міст Кіровоградської області, в особі Кіровоградської обласної ради від імені якого діє Регіональне відділення ФДМУ по області та Товариством з додатковою відповідальністю «М'ясокомбінат «Ятрань» 19.12.2011 року укладено договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу стадіону «АРЗ», який розташований за адресою м.Кіровоград, вул.Короленка, 66, що знаходиться на земельній ділянці загальною площею 64195,4 кв.м., кадастровий номер земельної ділянки 3510100000:06:047:0003 (а.с.13-15) Даний договір зареєстровано Реєстраційною палатою виконкому Кіровоградської міської ради за №1049 від 21.12.2011р.
02.02.2012 року складено акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу стадіону «АРЗ». (а.с.16-17)
20.03.2013р. дана будівля зареєстрована в органах БТІ (а.с.12)
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Також, земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Порядок сплати плати за землю регулюється розділом ХІІІ Податкового кодексу.
Відповідно до ст.269 Податкового кодексу платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Податковий період, порядок обчислення плати за землю, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно зі статтею 270 ПК України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до пунктів 286.1, 286.2 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб встановлені статтею 282 ПК України. Так, відповідно до підпункту 282.1.8 пункту 282.1 цієї статті від сплати податку звільняються зокрема дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Між тим, пунктом 284.3 статті 284 ПК України передбачено, що якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Згідно п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 120 Земельного кодексу України визначено перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.
Також, згідно ст.377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Крім того, у відповідності до ч.1 ст.141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно з ч.ч.3,4 ст.142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Так, листом від 19.01.2012р. за №01-12/12 позивач повідомив міського голову м.Кіровограда про відмову від земельної ділянки по вул.Короленка в м.Кіровограді, в зв'язку з тим, що розташований на даній земельній ділянці стадіон АРЗ продано ТдОВ «М'ясокомбінат «Ятрань». (а.с.8)
Судом встановлено, що земельна ділянка, нарахування плати за яку є предметом спору у даній справі, належала позивачу на праві постійного користування. Згідно з договором від 19.12.2011 року цілісний майновий комплекс стадіону «АРЗ» передано у власність ТдОВ «М'ясокомбінат «Ятрань», до якого відповідно перейшло право користування земельною ділянкою на якій розташовано стадіон. Тобто, позивач в даному випадку не є користувачем земельної ділянки, а отже не є суб'єктом плати за землю.
Разом з тим, податковим органом не враховано вищевказані обставини та вимоги Земельного кодексу України, та під час проведення перевірки використано інформацію Кіровоградської обласної ради ще від 18.01.2011 року. (а.с.82-87)
Посилання відповідача, що КЗ "ОСДЮШОР-2" подавалися декларації з плати за землю та самостійно декларувався земельний податок (а.а.59-69, 71-78), судом не приймається до уваги, оскільки дані декларації подано за інші земельні ділянки, які знаходяться у користуванні позивача.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення №0002030153 від 02 жовтня 2012 року.
Наведене вище свідчить про обґрунтованість позовних вимог та неправомірність прийняття Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, судові витрати в розмірі 850 грн., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь КЗ "ОСДЮШОР-2".
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби №0002030153 від 02 жовтня 2012 року.
Присудити Комунальному закладу "Обласна спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву-2" з Державного бюджету України судові витрати в сумі 850 грн..
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено - 02.04.2013р.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина