Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 р. Справа №805/2472/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кошкош О.О.
при секретарі Яковецькій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської девізії, 17 адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
В С Т А Н О В И В:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій. В обґрунтування позову зазначає, що року податковим органом проведено перевірку відповідача щодо здійснення розрахунковий операцій у сфері готівкового обігу. На підставі перевірки складено акт, яким встановлено реалізацію тютюнових виробів без наявності відповідної ліцензії та продаж тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, що є порушенням ст. 15, ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». На підставі вказаного акту позивачем прийнято рішення № 050336-4122-21-285 від 2 листопада 2012 року про застосування до відповідача штрафних санкцій в розмірі 1700 грн. та 6800 грн. Просить стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції.
Представник позивача до судового засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про отримання судової повістки. Заяви про відкладення судового засідання або розгляд справи за його відсутністю до суду не надходило. За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю представника позивача, на підставі наявних у ній доказів.
Відповідач до судового засідання не прибув, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про отримання судової повістки. Заяви про відкладення судового засідання або розгляд справи за його відсутністю до суду не надходило. За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю представника позивача, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» Державну податкову адміністрацію України покладено забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Цим же Указом Кабінету Міністрів України доручено здійснити заходи, пов'язані зокрема, щодо створення у складі Державної податкової адміністрації України відповідного департаменту з питань реалізації державної політики у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (надалі - Департамент) та його територіальних підрозділів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 р. N 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору» визначені основні завдання департаменту, зокрема, ліцензування діяльності суб'єктів підприємницької діяльності з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; зупинення дії та анулювання виданих ним ліцензій. Цією ж постановою Державній податковій адміністрації України доручено розробити відповідне положення про Департамент, яким визначити, зокрема, його повноваження.
Таке положення розроблено та затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 21.08.2001 р. N331 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2001 р. за N 789/5980). Пунктами 1.1. та 2.6. цього положення встановлено, що Департамент функціонує у складі Державної податкової адміністрації України та до основних його завдань віднесено ліцензування діяльності суб'єктів підприємницької діяльності з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
Такі ж функції пунктом 6.5. Положення покладені і на регіональні управління Департаменту та їх територіальні підрозділи.
Таким чином, позивач Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому чинним законодавством повноваження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Слов'янської міської ради, перебуває на податковому обліку та є платником податків.
Згідно із ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Податковим органом 29.04.2012 року була проведена перевірка щодо продажу тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років.
За результатами перевірки податковим органом складений протокол ДО № 025488 від 29.04.2012 року, яким встановлено здійснення реалізації тютюнових виробів без наявності відповідної ліцензії та продаж тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
На підставі висновків протоколу перевірки податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 050336-4122-21-285 від 2 листопада 2012 року на суму 1700 грн. та 6800 грн.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Відповідно до ст. 15-3 цього Закону, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, зокрема особами, які не досягли 18 років.
За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до вимог ст. 17 Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень;
порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень.
Таким чином, позивачем правомірно застосовано до відповідача штрафну санкцію в розмірі 1700 грн. за порушення ст. 15 Закону та 6800 грн. за порушення ст. 15-3 Закону.
Також статтею 17 встановлено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Рішення про застосування штрафних санкцій № 050336-4122/21/285 від 2 листопада 2012 року було отримано відповідачем.
В матеріалах справи відсутні будь-які свідчення щодо оскарження фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 рішення про застосування штрафних санкцій у адміністративному чи судовому порядку, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що рішення податкового органу є узгодженим у встановленому законодавством порядку.
Оскільки відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкцій сплачені не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суми санкцій у розмірі 8500 грн. до державного бюджету України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету (код платежу 21081100, код 37803368, МФО 834016, ГУДКСУ у Донецькій області, р/р 31116106700075) суму штрафних санкцій в розмірі 8500 (вісім тисяч пятсот) грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.